
Ezen a napon született kereken kétszáz évvel ezelőtt (1824-ben) a Nógrád vármegyei Romhány községben Bereczki (eredetileg: Bagyinszky, 1848/49-ben pedig Romhányi) Máté pomológus*.

Szegény családból származott, így — bár rendkívül szorgalmas és fogékony diák volt — anyagilag sokáig nagy akadályokba ütközött tanulmányai során. Lévén édesanyja papnak szánta, a fiatal Máté tizenöt évesen a váci piarista gimnáziumba került. Évekkel később (1845-ben) a pesti egyetem jogi és államtudományok karának hallgatója, 1848-ban pedig már a március 15-ei eseményekben is részt vett. Egyike volt a márciusi ifjaknak. A forradalom és szabadságharc idején a haza ügyét katonaként szolgálta, amely tény miatt a világosi fegyverletétel után hat év bujkálásra kényszerült. 1857-ben közkegyelemben részesült. Ekkor már a Bereczki családnevet viselte, és egyre inkább foglalkoztatta a kertészet. Érdeklődésének középpontjába a gyümölcsfák kerültek, egykori barátjának — Sármezey Antal kincstári bérlőnek —támogatásával pedig olyan kertet alapított, amely voltaképp lehetőséget adott számára tudományos munkássága kibontakozásához is. Bereczki kertje az 1870-és években Magyarország egyetlen hiteles fafajtagyűjteménye volt. Munkássága során 472 körte-, 423 alma-, 136 szilva-, 27 cseresznye- és 17 meggyfajtát különböztetett meg, az ő nevéhez fűződik a jonatán első hazai ismertetése is. Őt tekintették a hazai gyümölcsnemesítés és -termesztés atyjának és tanítómesterének, tapasztalatait és tudását nemzetközileg is elismerték.
*pomológus = gyümölcstermesztő
„A fajták mellett számos más szakmai kérdéssel is foglalkozott. Faiskolák átszervezésével kapcsolatban tervezeteket készített, közismertté tette az oltási, ápolási növényvédelmi munkákat. Szervezési kérdésekkel is foglalkozott, indítványozta egy Országos Pomológiai Társaság létrehozását, az ország gyümölcstermesztési körzetekre való beosztását. Szükségesnek tartotta az árugyümölcsök termesztését, a kereskedelem, a piac, szállítás megszervezését. A magyar és külföldi gyümölcsfajták leírásával a magyar pomológiai szakirodalom megteremtője lett.” (Külső hivatkozás: Wikipédia)
Budapest, Újbuda /Budapesti Corvinus Egyetem, Budai Arborétum/ — 2023. szeptember 28.
Bereczki Máté 1895. december 9-én hunyt el a Békés vármegyei Kunágota községben.
Fényképezte: Martinek Imre