![Szemet és lelket gyönyörködtető vizsgadarabok kiállítása](https://hetnap.rs/files/articles/4/7/5/28475/_thumb/28475-20190318212521-nepviseletkeszito14-home_jpg.jpg )
Zentán a 2018 szeptemberében kezdődött és a hét végén fejeződött be az a 120 órás népviselet-készítő tanfolyam, amelyet a Hagyományok Háza Vajdasági Hálózata és a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet szervezett.
Az elkészített munkadarabok legjobbjaiból kiállítás nyílt a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet oszlopcsarnokában, amely két hétig tekinthető meg.
A 15 jelentkezővel Tajti Erzsébet tanfolyamvezető, ruhaipari szakoktató, valamint Borbásné Budai Valéria és Donkóné Birkás Tünde oktatók foglalkoztak. Az elkészült viseletek között megtalálható a zentai szűk ujjú női ingváll és a lobogós ujjú ing is, amelyet a Zentai Múzeum adattárának segítségével tudtak rekonstruálni. Emellett a temerini, kupuszinai, doroszlói és oromhegyesi viselet darabjai, valamint a hozzájuk tartozó fejdíszek is megtekinthetőek a kiállításon.
A részvevők a havonta egy alkalommal megtartott háromnapos elméleti és gyakorlati képzés során alapvető ismereteket szerezhettek a magyar népviseleti ruhadarabokról. Megtanulták a különböző tájegységek, társadalmi rétegződések, az életkor és alkalmak szerinti öltözködés jellegzetességeit, a legjellemzőbb női és férfi ruhadarabok elkészítésének módját, a szabási és varrási technikákat. A vizsgára nem csak népviseleti ruhadarabokat kellett készíteniük, hanem néprajzi szakdolgozatot is írtak az általuk választott témából. Az oklevelet mindannyian kiérdemelték, amit nem csak a közszemlére bocsájtott szemet gyönyörködtető öltözékek bizonyítanak, hanem a dolgozatok is, amelyekbe a kiállítási térben belelapozhatnak az érdeklődők.
A szervezők a következő tanfolyam kezdetét, új hallgatók bekapcsolásával, őszre tervezik, azok pedig, akik most végzetek továbbra is bármikor segítségért fordulhatnak az oktatókhoz.
Még több kép, a szerző és Nádi Karolina felvételei!▼