Ezzel szeretnék felhívni a figyelmet a tanügyi dolgozók pénzügyi helyzetére és biztonságára. A szerbiai kormány 12 százalékos fizetésemelést ajánlott, a szakszervezetek azonban ezt nem tartják elfogadhatónak.
Slavica Đukić Dejanović oktatási miniszter hangsúlyozta, ma az oktatásban a kezdő fizetés a szerbiai átlagbér 94 százaléka, a cél pedig az, hogy ezt a kettőt kiegyenlítsék 2025-ben. Hozzátette, jelenleg nincs meg a pénzügyi lehetőség arra, hogy 12 százaléknál magasabb legyen az emelés.
Fotó: Tanjug
Miloš Vučević miniszterelnök találkozott az oktatási szakszervezetek képviselőivel és megerősítette, a kormány a gazdasági lehetőségeket és az ország pénzügyi biztonságát figyelembe véve továbbra is 12 százalékos béremelést javasol a tanügyi dolgozóknak. Az emelést megkapják a tanítók, az általános és középiskolai tanárok, illetve az iskoláskor előtti intézményben dolgozók, és ez 50 százalékkal magasabb emelés lenne, mint a közszféra összes többi szektorában, ahol 8 százalékkal növekednek a bérek.
A miniszterelnök bejelentette azt is, hogy az év végéig módosítani fogják a büntetőtörvénykönyvet, hogy védettebbek legyenek az oktatási és egészségügyi dolgozók, valamint hogy külön bánásmódban részesüljenek, mert az ellenük irányuló támadásokat külön bűncselekményként minősítik majd.
A szakszervezetek a büntető törvénykönyv módosítása mellett többek között az egyetemet végzett tanügyi dolgozók kezdőfizetésének kiegyenlítését kérik a köztársasági átlaggal.
Mivel nem született megegyezés a felek között, ezért október 2-án azok a tanügyi dolgozók tartanak munkabeszüntetést, akik a Szerbiai Tanügyi Dolgozók Szakszervezeti Uniójához, a Szerbiai Oktatási Szakszervezethez, továbbá a Függetlenség és a Szerbiai Oktatási Dolgozók Szakszervezetéhez tartoznak.
Forrás: Pannon RTV, Vajdaság Ma, Szerbiai RTV