Olvadó jégsapkák, fakuló korallzátonyok, aszály, árvíz, szélsőséges időjárás. A globális felmelegedés, a klímaváltozás nem egy távoli fenyegetés, már ebben élünk, a bőrünkön tapasztaljuk. Nemcsak a sarkvidéken és az afrikai szavannákon halnak ki állatok, vagy csökken drasztikusan az egyedszámuk, hanem itt is, közvetlenül a szemünk előtt. Bár egyes fajok jól alkalmazkodnak a megváltozott körülményekhez, akadnak olyanok is, amelyek nagy veszélyben vannak. Felborult a természet egyensúlya.
Sok embert nem érint meg, hogy már több oroszlánszobor van a világon, mint ahány példány szabadon él ebből a nagymacskából, a szélsőséges időjárás kellemetlen hatásai viszont mindenkire hatnak. A telek egyre enyhébbek, összefüggő hótakarót sem láttunk már rég, a nyarak pedig tikkasztóak. A hőséget időnként tomboló vihar, jégverés enyhíti. A hétvégén például Vajdaságban is tüzeket okoztak a lecsapó villámok. Már júniusban túl voltunk az első jelentős hőhullámon, a hőmérő higanyszála napokon keresztül meghaladta a 35 Celsius-fokot. Folyamatosan hallhattuk a mentőautók szirénáját, hiszen a hirtelen jött forróság rosszul hat az idősekre vagy a krónikus betegségekben szenvedőkre, de az egészséges ember szervezetét is megterheli. Ilyenkor kerülni kell a nehéz fizikai aktivitást, folyamatosan pótolni kell a folyadékot, könnyű ételeket érdemes fogyasztani, és ha megtehetjük, ne a legforróbb órákban induljunk el otthonról. Persze ezt a legtöbb ember nem tarthatja be.
Mi ebben a mi felelősségünk? A túlfogyasztás, a pazarlás, a Föld népességének folyamatos növekedése következtében pusztítjuk a még megmaradt erdőket, dzsungeleket. Kivágjuk a fákat, mert kell a föld az újabb és újabb mezőgazdasági területeknek. Ahogy csökken a fák száma, úgy borul fel még inkább az egyensúly. Ennek következményeit pedig mindannyian megérezzük.
Sir David Attenborough azt mondja, van megoldás. Vissza kell vadítanunk a Földet. Hagynunk kell, hogy a természet regenerálódjon. Ebben nem csak a döntéshozóknak, a nagyvállalatoknak van felelősségük, a kisembernek is meg kell tenniük a hozzájárulást. Ha egy kicsit is tudatosabban táplálkozunk, vásárolunk, máris sokat segítünk. Bár nem oldjuk meg a Föld összes problémáját az apróbb szokásaink megváltoztatásával, a környezetünkben megteremthetjük a harmóniát, ahol állatok, növények és emberek békében megférnek egymás mellett. Első lépésként ültessünk fát!