![Mint a kártyavárak…](https://hetnap.rs/files/articles/6/4/0/42640/_thumb/42640-41853-40907-40188-39365-kartali-big-jpg-big-jpg-big-jpg-big-jpg-home_jpg.jpg )
Az elmúlt héten földrengés sújtotta Törökországot és Szíriát. Félelmetes gyorsasággal nőtt a halálos áldozatok száma, a végleges adatokat majd csak hetekkel, hónapokkal a tragédia után állapítják meg. A február 6-án hajnalban bekövetkezett, 7,8-as erősségű földrengést 9 órával később egy 7,5-ös erősségű, valamint 200 további utórengés követte. Törökország északi részén pedig pénteken egy újabb, 5-ös erősségű földmozgást észleltek. A helyi és a nemzetközi mentőcsapatok még napokkal a katasztrófa után is mindkét országban megállás nélkül keresik a túlélőket. Az idő előrehaladtával azonban egyre kisebb a valószínűsége annak, hogy újabbakat találjanak. Közben tömegek éjszakáztak a fagyos időben a szabad ég alatt. A kis-ázsiai félsziget egyébként szeizmikusan aktív zónának számít, itt az elmúlt időszakban számos földmozgás történt, ehhez hasonló földrengés pedig legutóbb 1999-ben volt, akkor a halálos áldozatok száma elérte a 17 000 főt.
A földrengés sújtotta térségben — ahol eddig mintegy 13 millió ember élt — az anyagi kár szinte felmérhetetlen. Az Egészségügyi Világszervezet előzetes számításai szerint a súlyos természeti katasztrófa hatásai legalább 23 millió embert érinthetnek. Több település teljesen romokban hever, az épületek — a török hatóságok szerint mintegy 6500 — kártyavárként dőltek össze. Kár keletkezett az infrastruktúrában, megbénult a közlekedés, akadozott az energiaellátás, nincs áramszolgáltatás, valamint gáz- és vízellátási gondok léptek fel. Nincs élelem, az éhező emberek arra kényszerülnek, hogy kiürítsék a boltok polcait. A szörnyű tragédia után eluralkodott a pánik és a stressz, a kétségbeesés, a félelem. A földrengésnek tartós szociális, mentális és érzelmi hatásai lesznek.
A világ szinte minden tájáról érkezett segítség a török és a szír katasztrófaövezetbe, és egészen elképesztő felvételek kerültek napvilágra. Az ember szíve majd megszakadt azt látva, amikor a magyar mentőalakulat kimentette a másfél éves kisbabát, utána pedig a nagyapját is. Szíriában pedig azt filmezték le, amikor kimentettek egy, a romok alatt született csecsemőt, itt sajnos az anyán már nem tudtak segíteni. Több tízezernyi emberi tragédia, leírhatatlan borzalmak sokasága.
A felvételeket nézve elmereng az ember, hogy milyen védtelen a természettel szemben, és hogy nincs teljes kontroll a természet erői felett.