home 2024. december 30., Dávid napja
Online előfizetés
„Mindegyik növénynek csak egy gazdája lehet”
Kónya-Kovács Otília
2024.09.09.
LXXIX. évf. 36. szám
„Mindegyik növénynek csak egy gazdája lehet”

A közelmúltban a muzslyai Borki házaspár, Kornélia és Tomi, Nagybecskerek Önkormányzatának pályázatán vett részt, és megkapta a legszebb erkélynek vagy terasznak járó díjat. Amikor belép hozzájuk az ember, már a kaputól kezdve sorjáznak a szebbnél szebb fák, virágok, bokrok.

Gyönyörűséges színek, számtalan árnyalat, egy valódi oázis. Néhol pedig olyan benyomást kelt, mint egy dzsungelrészlet. Kornéliával kezdtük a beszélgetést, aki végigvezetett az udvaron.

— Tizenhárom éve házasodtunk össze, akkor építettük a házunkat, és szerettük volna zöldebbé tenni a környezetünket. Kezdetben egyéves növényekkel próbálkoztunk, majd megszereztük az első banánfánkat, és aztán jött a többi. Most már négy-öt fajta banánfánk van, és pálmafáink. Mi inkább a trópusi és az egzotikus, mediterrán növényeket kedveljük, most már elmondhatom, hogy gyűjtők lettünk. Körülbelül 80 cserepes növényünk van, és ugyanennyi fa is látható az udvarunkban.


A Borki család és a szerző felvételei

* Megkérdezhetem, hogy melyik a kedvence?

— Nekem az örök kedvencem a Monstera deliciosa (könnyezőpálma), mely manapság már talán nem is divatos.  

Közben Tomi is csatlakozott hozzánk, akitől ugyancsak a legkedvesebb növénye felől érdeklődtem.

— Én inkább azokat a növényeket szeretem, amelyeket kiültetünk a földbe. A pálmákat, például a Washington-pálmát és a Maurelli-banánfát.

* Mennyi gondozást, ápolást igényelnek ezek a növények, egy-egy nap mennyi időt kell rájuk szánni?

— Minimum egy óra, mire meglocsoljuk, körüljárjuk mindegyik növényt, de néha két óra is lehet belőle. Hogy egy kicsit könnyítsünk a munkánkon, csöpögtetőrendszerrel próbálkozom, mely jócskán csökkentheti a locsolással töltött időnket. Nem könnyű, mert valamelyik növény kevesebb vizet igényel, a másik többet, egyik több tápanyagot, a másik kevesebbet, ezért egy kicsit nehéz összehangolni, de úgy gondoltam, amelyek egyformán vízigényesek, azoknál így oldanám meg.

* Megvan nálatok, hogy ki melyik növényt gondozza?

— Igen, muszáj megosztani, mert mindegyik növénynek csak egy gazdája lehet. A cserepes virágok az enyémek, ami pedig a földbe van kiültetve, az Tomié.

* Kinek van több munkája?

— Egyértelműen Tominak, mert a fűnyírás is az övé, a metszés is, mely inkább férfimunka. A cserepes virágok nem olyan igényesek.

* Amikor megtudtátok, hogy megnyertétek az önkormányzat legszebb teraszáért járó díját, hogyan fogadtátok a hírt?

— Megörültünk az első helynek. 25 000 dinár értékben kaptunk cserepes növényeket, ami jó, mert itt még sok elfér — jegyezte meg Kornélia.

* Milyen növényt szeretnétek még beszerezni?

— Minden évben újabbnál újabb fajtákat látunk, hozzák őket, főleg Thaiföldről. Egyes példányokra nagyon vágyunk, és szeretnénk, ha rögtön a kertünk, udvarunk, teraszunk részei lehetnének. Viszont mivel még újak a kínálatban, nagyon-nagyon drágák. Úgy vagyunk vele, kivárjuk, hogy olcsóbbak legyenek. Egyébként mi az utazásainkat is úgy szervezzük, hogy botanikus kerteket, dísznövénykertészeteket látogatunk meg. A közös vágyunk egy banánfa, a Florida nevű, melynek tarka, zöld és fehér a levele, azt nagyon szeretnénk megszerezni, és vannak olyan Anthurium-félék (flamingóvirágok), amelyek majd nemsokára bekerülnek a kollekcióba.

* Nemrég egy Facebook-csoportot, -oldalt is beindítottatok, és most már eljutottatok arra a szintre, hogy akár tanácsért is lehet hozzátok fordulni.

— Igen, van egy kisebb baráti körünk, mellyel heti szinten találkozunk. Ők is mind növénygyűjtők, és úgy gondoltuk, könnyebb, ha egy csoporthoz tartozunk. Ellátjuk őket tanácsokkal, ha szükséges, esetleg meg is lehet vásárolni növényeket, és nyugodtan fordulhatnak hozzánk bármilyen kérdéssel, szívesen segítünk. Ennek a pályázatnak sem az volt a célja, hogy további növényeket nyerjünk, hanem az emberek ösztönzése arra, hogy tegyék zöldebbé a környezetüket.

* Van valami titka annak, hogy nálatok ilyen szépen fejlődnek a növények, virágoznak, láthatóan jól érzik magukat?

— Titok nincs, de aki érdeklődik ez iránt, nyugodtan forduljon hozzánk. Mindent megmagyarázunk azzal kapcsolatban, hogyan nevelgetjük mi a növényeket. Szeretni kell őket, az a legfontosabb. A piros banánfajtát Tomi sokáig próbálta szaporítani, és öt év után, tavaly végre sikerült. Az egy kicsit nehezen indult be, de most már annak is megtanultuk a „nyelvét”.

* Hogyan oldjátok meg a növények teleltetését?

— Ezeknek a növényeknek a nagy része igényli a teleltetést, azt is meg kellett tanulnunk, hogy melyik hogyan bírja a hideget. Van olyan, amelyet beviszünk a házba, a másikat fóliában teleltetjük, valamelyikre pedig fűteni is kell. A cserepes virágok a házban telelnek, külön fényeket szereztünk be nekik, és a teraszon is fűtünk rájuk. A cserepes virágokból például a Syngonium-félék nagyon érzékenyek a hidegre, azokat bevisszük, viszont manapság a Philodendron-féléket és a Monstera-fajtákat kint hagyjuk a teraszon, melyet télen becsukunk. Mivel a telek egyre enyhébbek, az idén a banánokat nem takartuk be, és most már a pálmák is kibírják ezeket a melegebb teleket.     

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..