
Minden évben május 9-én ünnepeljük meg az Európa-napot, mely az európai békét és egységet állítja reflektorfénybe. Ez a nap a történelmi jelentőségű Schuman-nyilatkozat évfordulója. E nyilatkozatában Robert Schuman francia külügyminiszter új politikai együttműködést vázolt fel Európa számára annak érdekében, hogy a kontinens országai között soha többé ne robbanjon ki háború. Robert Schuman nyilatkozatát tekintjük az Európai Unió kialakulásához vezető út kezdetének.

Robert Schuman francia külügyminiszter 1950. május 9-én vetette fel a mai Európai Unió elődjének tekinthető Európai Szén- és Acélközösség létrehozását. Az integráció első lépcsőfokaként 1951. április 18-án írta alá Párizsban Franciaország, Németország, Olaszország, Belgium, Hollandia és Luxemburg a Montánunió-szerződést.
Az első európai szintű megállapodást 1957. március 25-én az Európai Gazdasági Közösséget és az Európai Atomenergia Közösséget létrehozó Római Szerződés követte. Az EGK-ból, közkeletű nevén a Közös Piacból nőtt ki fokozatosan az Európai Közösségek, majd az Európai Unió.
Az Európa-nap május 9-ei megtartásáról 1985-ben döntöttek az Európai Közösségek állam- és kormányfői.
Május 9-ét a fasizmus fellett aratott győzelem napjaként is ünneplik, ugyanis 1945-ben ekkor ért véget a II. világháború Európában.
Németország feltétel nélküli megadását 1945. május 7-én írták alá. Közép-európai idő szerint május 8-án 23 óra 1 perckor lépett életbe, de ekkor Moszkvában már május 9-e volt. A háború azonban ténylegesen szeptember 2-án ért véget, amikor Japán aláírta a kapitulációt.
(Különböző internetes források alapján)
Fényképezte: Hodolik Boglárka