
Ezen a napon hunyt el 1572-ben Ráckeve városában Szegedi Kis István református lelkész, teológus, a Dunamelléki református egyházkerület püspöke 1563-tól haláláig.
„Jövel, Szentlélek Isten, / Tarts meg minket Igédben, / Ne legyünk sötétségben: / Maradjunk igaz hitben.” (542. dicséret)
Cegléd /dombormű a helyi református Nagytemplom homlokzatán/ — 2023. május 2.
Szeged város szülötte 1505-ben látta meg a napvilágot. Tanulmányait szülővárosában, Lippán, Gyulán, Bécsben és Krakkóban végezte. Ez utóbbi helyszínről már mint református tért haza 1540-ben. Három évvel később a Wittenbergi Egyetemre iratkozott, melynek akkortájt egyebek között Heltai Gáspár (1510—1574) reformátor, protestáns lelkész, szépíró, műfordító és nyomdász, a magyar nyelvű, késő reneszánsz irodalom kiemelkedő képviselője, az európai színvonalú magyar széppróza egyik megteremtője is hallgatója volt. Szegedi Kis István reformátori pályáját Csanádon kezdte el, de áldásos szolgálatát Gyulán, Cegléden, Temesvárott, Mezőtúron, Békésen, Tolnán, Laskón, a Somogy vármegyei Kálmáncsa községben, illetve Ráckevén is feljegyezték a korabeli krónikák. Nevéhez fűződik azon folyamatnak a megindítása, amely a későbbiekben a református egyház szervezeti önállóságához vezetett. (Külső hivatkozás: Wikipédia)
Az általa írt egyházi énekek közül az 1560-as datálású, Jövel Szentlélek Isten... kezdetű a legújabb magyarországi református énekeskönyvben is megtalálható. Az 542-es számú dicséret eredetileg A Szentlélek ajándékáért való könyörgések a prédikáció előtt címet viselte. Szegedi Kis István versét nemcsak a reformátusok ismerték, használták, hanem az evangélikusok és a katolikusok is, továbbá az erdélyi unitárius repertoárban is megtalálható. (Külső hivatkozás: egyhazzene.reformatus.hu)
Fényképezte: Martinek Imre