home 2025. június 21., Alajos napja
Online előfizetés
Május 13-a
Martinek Imre
2025.05.13.
LXXX. évf. 19. szám
Május 13-a

Ezen a napon hunyt el 1920-ban Balatonfüreden dr. Lóczy Lajos magyar geológus, geográfus, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia tagja.

A magyar földtan és földrajz kiváló tudósának emlékezetét híven őrző Balaton-felvidéki helyszíneknek köszönhetően munkásságát remélhetőleg még sokszor lesz lehetőségünk méltatni múltvallató rovatunkban. A Pozsonyban született (1849. november 4-én) professzor úr emlékét méltatva kezdetnek Balatonfüredre látogatunk el, mely fürdőváros arácsi városrészének temetőjében helyezték végül örök nyugalomra. A síremlékén látható havasi gyopárt barátja, Stein Aurél (1862—1943), a neves Ázsia-kutató küldte a Himalája vidékéről. Helyszíni fotográfiáink által belépünk a füredi városrészbe is, ahol a geographia neves képviselőjéről gimnáziumot neveztek el, illetve barlangászhatunk is egy cseppet a közelben. S aztán, egy-két későbbi időpontban, újra visszatér(het)ünk majd Lóczy Lajos személyéhez, munkásságához. 

„Lóczy Lajos szakmai életútja páratlanul gazdag: már fiatal geológusként tagja a Kelet-Ázsia expedíciónak, majd előbb a budapesti Műegyetem tanára, később a Tudományegyetem földrajz professzora, végül a Földtani Intézet igazgatója. Szerteágazó munkásságának legnagyobb érdeme a Balaton tudományos kutatásának kezdeményezése, elindítása, majd folyamatos szervezése és összefogása” — olvashattuk ottjártunkkor a tudós nevét viselő barlang (Lóczy-barlang) bejárata felé kalauzoló angol, német és magyar nyelvű szakmai nagyképek egyikén. Helyenként (utó)gondolkodásra késztető idézettel rajtuk. („A pillangó pillanatokban él, nem években, ezért van ideje.”)

Magát a barlangot 1882-ben fedezték fel. Az utókornak Kéry Gábor (1887—1973) balatonfüredi asztalosmester és dr. Kadić Ottokár (1876—1956) geológus mentették meg. A 154 méter összhosszúságú barlangnak egy része barlangi idegenvezető által vezetett, 20-30 perces túra keretében járható be. Magyarország fokozottan védett barlangjai közé tartozik, de régészeti védelem alatt is áll.   

Helyszíni fotóink 2021. augusztus 18-án készültek.

Fényképezte: Martinek Imre

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..