home 2024. szeptember 10., Nikolett napja
Online előfizetés
Lelkesedés és kitartás
Tóth Lívia
2024.08.09.
LXXIX.. évf. 32. szám
Lelkesedés és kitartás

Nemrégiben ünnepelte fennállásának 10. évfordulóját a Felsőhegyi Önkéntes Központ. Ősz Szabó Norberttel, a főleg fiatalokat maga köré vonzó, de az idősebb korosztályt is megszólító civil szervezet elnökével a kezdetekről, az elmúlt évtizedről és a tervekről beszélgettünk.

Az egyesület célja a megalakulás óta nem változott. Ott nyújtottak segítő kezet, ahol erre szükség mutatkozott, és különféle rendezvényekkel színesítették a település életét. Tették mindezt, főleg kezdetben, önerőből.


Őszi táj a falun — rajzverseny (Fotók forrása: A Felsőhegyi Önkéntes Központ Facebook-oldala)

— A közösségi életet szerettük volna fellendíteni a faluban. Elsősorban a gyerekekre meg a fiatalokra gondoltunk, a gyermekprogramok mellett olyan rendezvényeket tervezünk, ahol összehozhatjuk a fiatalabb generáció képviselőit, és arra biztathatjuk őket, hogy nagyobb szerepet vállaljanak a település eseményeiben. 2014-ben egy 20 fős társaság részvételével indult a történet, aztán időközben egyesek sajnos úgy döntöttek, külföldön keresik a boldogulásukat, de a civil szervezet mindig meg tudott újulni. Kezdetben sem az volt a célunk, hogy a pályázatokból éljünk, a szervezetet inkább a tenni akarás és a találékonyság jellemezte. Úgy éreztük, a falun belül könnyebben meg tudunk dolgokat valósítani pénzeszközök nélkül is, és valóban mindig találtunk megoldást arra, amit el szerettünk volna érni. A mottónk az volt, hogy a lelkesedés diktálja az iramot, de kitartás éri el a célt. Ez a mondat kiválóan jellemezte az elmúlt tíz évünket.

Ősz Szabó Norbert elmondta, gyermekprogramokkal igyekeztek az önkéntes központot ismertté tenni, az első a húsvéti tojásvadászat volt, melyet immár egy évtizede folyamatosan megszerveznek és fejlesztenek. 

— Eleinte csak 25—30 gyerek jött el, de most már 120—140 is megjelenik egy-egy ilyen akción. Ők természetesen nemcsak felsőhegyiek, hanem Zentáról és a környező falvakból, de Csantavérről is érkeznek. Kezdetben húsvét nagyszombatján tartottuk, majd öt éve áthelyeztük ezt a rendezvényt húsvéthétfőre, és egybekötjük a locsolkodással. Az első években nem igazán tudtunk ajándékot adni, de később, a támogatóknak és a jótékonysági bálaknak köszönhetően, már a mórahalmi fürdőbe is kaptak belépőt a győztes csapatok. Ma elmondhatjuk, talán ez a legközkedveltebb és legtömegesebb rendezvényünk. A másik nagyon népszerű eseményünk, mely szintén 2014-ben indult, a Mikulás-program, amikor a nagyszakállú körbejárja Felsőhegyet. Felkerestük Fényszárosi Mártát, akinek már korábban is volt hasonló kezdeményezése, és megkértük, csatlakozzon a civil szervezethez — nekünk ugyanis az idősebb korosztályból is vannak aktivistáink. Ez is szerényebben kezdődött, sütöttünk mézeskalácsot, kaptunk almát, vettünk cukorkát, a szülők egy része behozta a székházba az ajándékot, melyet a gyermekének vásárolt, és mi széthordtuk a csomagokat. Később, ahogy múltak az évek, pályázatoknak vagy jótékonysági rendezvényeinknek hála, egyre szebb csomagokkal örvendeztettük meg a gyerekeket.


A születésnapi torta

Kezdetben 30-40 kicsinyhez jutott el a Mikulás, most már ez a szám 150-re emelkedett. Van fotós, videófilm is készül, melyet később vissza tudnak nézni. Van egy őszi programunk is, mely 2017-ben kezdődött, egy rajzverseny Őszi táj a falun címmel, melyet már a második évben szórakoztató résszel bővítettünk. Ilyenkor van bohóc, légvár, volt, amikor csokiszökőkúttal leptük meg a jelenlévőket, tavaly kürtőskalácsot is sütöttünk nekik. Ez úgy történhetett meg, hogy az egyik állandó támogatónktól kürtőskalácssütőt kaptunk, melyet évente háromszor-négyszer használunk is. Például az adventi készülődésben, húsvétkor, a gyermekprogramokon vagy legutóbb, a tízéves ünnepségünkön vendégeltük meg a falu lakosságát ezzel a finomsággal.


Jubileumi bögrék 

A Felsőhegyi Önkéntes Központ tagjai jótékonykodnak is, a faluban számos felújítást végeztek, a helyi óvodának mosogatógépet, az általános iskolának viszont okostáblát és a hozzá tartozó projektort vásároltak.

— 2018-ban, amikor én lettem a civil szervezet elnöke, elindítottunk egy új programot, a jótékonysági bálok szervezését. Ez is egy új lendület volt részünkről, hiszen a mulatságok bevételéből bemeszeltük a művelődési házat, majd felújítottuk a mellékhelyiségeket. Ez nem egyszerre történt, több évig tartott. Aztán következett a posta, a rendőrállomás, a vasútállomás — az utóbbi nagy látványosságnak számított 2021-ben, számos médium beszámolt róla. A kis objektum nem csak kívülről szépült meg, a benti térben múzeumot alakítottunk ki, arra emlékezve, hogy 1955-ben itt egy filmet forgattak. Ez a mai napig kisebb turisztikai látványosságnak számít. Az óvodának és az iskolának többször szerveztünk jótékonysági bálokat, akár a szülőkkel karöltve. Igyekeztünk ott segíteni, ahol szükségét éreztük, és ha más forrás nem volt, akkor a jótékonysági bálhoz folyamodtunk. Ehhez természetesen nagy összefogás kellett, sokan például a munkájukat ingyen adták a felújításokhoz, és az aktivistáink is dolgoztak. Így sokszor csak az anyagot kellett megvásárolni, mestereket nem fizettünk, a munkát mi tettük hozzá. Megemlíteném a ruhabörzéket is, melyek 2019-ben kezdődtek. Egy kelet-európai humanitárius misszió keresett meg bennünket, mi pedig kaptunk az alkalmon, mert az Angliából behozott használt ruhákkal, melyek között sokszor új dolgokat is találnak az érdeklődők, ugyancsak segíthetünk a rászorulókon. A felsoroltak mellett voltak faluszépítési akcióink is, húsz év után megjavíttattuk a pumpás kutat, befestettük, rendbe tettük a környezetét, vagy padokat helyeztünk el a faluban. Mindig az volt a mozgatórugónk, hogy megoldást találjunk, és segítsük a falu életét.

Miután a 10. évfordulón befejeződött a jubileumi ünnepség, a beszélgetés végén arra voltam kíváncsi, milyen tervei vannak az önkéntes központnak.

— Az idei év nagy áttörés és előrelépés számunkra, hiszen több sikeres pályázatot nyújtottunk be. A Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nél 1,5 millió forintot nyertünk, melyből a kultúrház belső berendezése újul meg, hamarosan székeket, asztalokat, laptopot, nyomtatót vásárolunk. A bejáródott programjainkat természetesen folytatni szeretnénk, a báljainkat is megtartjuk, sőt, a tavaly visszahozott újévvárást is. A faluban érezhető az összefogás, a civil szervezetek például közösen rendezik meg az adventi gyertyagyújtást a templomkertben, és mindig akadnak új ötletek is — vázolta a helyzetet Ősz Szabó Norbert. Az elhangzottakhoz hozzátette, számos támogatójuk, segítőjük van, de a legerősebb partnereik közé a Szent Erzsébet Mórahalmi Gyógyfürdő, a magyarkanizsai Holker vállalat, a felsőhegyi DEAK-PLAST, a tornyosi Vija Product tartozik, viszont a köszönet mindenkinek jár, azoknak is, akiket most nem sorolt fel. 


Minden évben tömeges a tojásvadászat

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..