Nemrég arról cikkeztem, hogy van ugyan bizottságunk, amelynek a korrupció, és van egy másik is, amelynek a monopóliumok ellen kell(ene) harcolni, de ezek élik a maguk békés, csendes életét. Tagjaik felveszik a csekélynek aligha mondható tiszteletdíjat, de gyakorlatilag semmit sem tesznek. Erre abból...
A jelek szerint az ilyen kijelentéseknek kevés közük van a valósághoz. Hogy ez kiderüljön, az kellett, hogy a hatalmas Delta cég feljelentse - nem a korrupcióellenes bizottságot, hanem annak elnökét, Verica Baraćot, s hogy ennek kapcsán Boris Tadić köztársasági elnök kijelentse: a törvény előtt mindenkinek egyenlőnek kell lennie, attól függetlenül, hogy magánszemély-e vagy nagytőkés csoportosulás.
Az történt ugyanis, hogy a korrupcióellenes bizottság jelentést terjesztett a kormány elé, miszerint vizsgálata kimutatta, hogy a Delta Holding az ország élelmiszer- és közszükségleticikk-kereskedelmének több mint 55 százalékát tartja kézben, márpedig ezt törvényeink nem teszik lehetővé. Ekkora monopóliummal és a belőle származó hatalommal senki sem rendelkezhet, pláne nem úgy, hogy ez a törvények fölé emeli őket. Mivel azonban erre lanyha volt a reagálás, sőt néhány miniszter lekicsinyelte a bizottság törekvéseit - mintha bizony nem a kormány szervéről lenne szó -, a perelt elnök asszony és munkatársai kénytelenek voltak kijelenteni, hogy nem ők tehetetlenek és munkakerülők, hanem a Koštunica-kormány egyetlen eddigi jelentésüknek nem szentelt figyelmet. Csak most hangzanak el furcsa javaslatok, miután perelt a nagy Delta cég! Mellékelten elküldte a bizottság azoknak az eseteknek a rövidnek aligha mondható listáját, amelyek ,,elkerülték” a kormány figyelmét. Ezenfölül furcsa, hogy egy nagy cég egy kormánybizottsági elnököt perel, és nem az egész testületet, holott az elnök csak aláírója a beterjesztett jelentéseknek. Az derül ki ebből, hogy a köztársasági elnök megszólalása az ügyben nem véltetlen, mert minden bizonnyal túlságosan is feltorlódtak az ilyen és hasonló megoldatlan ügyek, amelyek mindegyike arról szól, hogy emberek és cégek nálunk a törvények felett állnak, s mindeddig érinthetetlennek bizonyultak.
Az ügy kapcsán a korrupcióellenes bizottság kénytelen volt felhívni a közvélemény figyelmét az Európa Tanács 2006 októberi (tehát egy évvel ezelőtti) megállapítására, miszerint Szerbiát nemcsak a Hágához való viszonya fékezi az Európai Unióhoz való csatlakozásában, hanem a nálunk uralkodó korrupció is! Illetve az, hogy felszámolása érdekében nem történnek komoly és hatékony lépések. A tanács egy évet adott az ezt előirányzó törvények meghozatalára és betartatására, a határidőt 2007 végében szabta meg, s habár a bizottság előállt ilyen javaslatokkal, a kormány úgyszólván egyiket se szentesítette, nem terjesztette a parlament elé. Ennek az lesz a következménye, hogy a Tanács, első lépésként háromhavonkénti beszámolásra kötelezi a kormányt, a második és az igazán súlyos pedig az, ha a Tanács együttműködésre nem hajlandóvá nyilvánítja az országot. Ilyen intésben mindeddig csak Grúzia részesült, s a mi bizottságunk reméli, hogy Szerbia esetében ez nem következik be. Az illetékesek idejében észhez térnek, s az év végéig legalább addig jutnak el, hogy elkerüljük a háromhavi elszámolás kötelezettségét.
E sorok írójának erről az a véleménye, hogy nincs okunk derűlátásra. Csak két példát említek a korrupció jelentős és eddig leküzdhetetlennek tűnő melegágyáról. Az egyik, hogy a pártok nem hajlandók elszámolni sem az elmúlt választások alkalmából felhasznált pénzükkel, sem vagyonukkal, ami után ők is kötelesek adózni, még kevésbe nyilatkoznak vagyonuk eredetéről - amit egyébként törvény ír elő. És ebben nincs különbség a demokraták és a radikálisok között. Ez pedig lehetővé teszi, hogy a pártokhoz dörgölődző, pláne ,,neves” emberek olyan pénzekhez jussanak, amelyek ,,garantálják” párthűségüket és ,,cselekvőkészségüket”, ha szükséges. A másik a még mindig tartó osztozkodás a nagy közvállalatok (posta, vasút, villanygazdaság, kőolajgazdaság, repülőtér, légi közlekedés stb.) ,,felügyelete” körül, ahol nemcsak az igazgatói fizetések forognak a havi százezer euró körül, hanem az igazgatóbizottsági tagok havi tiszteletdíja is több tízezer euró. Micsoda szerencse és előny tehát valamely párt élcsapatához tartozni és az ilyen közvállalatokban vezető tisztséget betölteni! A szegény, kiskeresetű, ilyen vagy olyan párthű halandó eközben azt hiszi, hogy ezeknek a dolgoknak pályázatok útján, tehát a szakértelem és a tudás figyelembevételével kell eldőlniük! Ez körülbelül azt jelenti, hogy a pártok egymásnak elnézik a butaságot a pártfegyelem érdekében.
Az Európa Tanács egy évvel ezelőtt törvényt követelt a közbeszerzések pályáztatásáról, a szervezett bűnözés és a korrupció ellen küzdő ügyészségek felerősítéséről, korrupció és magánosítás esetén a vagyoneredet kivizsgálásáról, a köztisztviselők és a politikusok esetében az összeférhetetlenségről, s végül erős nemzeti ellenőrző szerv létesítéséről, amelynek joga kell legyen minden gyanús ügyet felülvizsgálni.
E sorok írója nem tud ilyen törvényekről, vagy ha vannak ilyenek, a ,,törvények felett állók” jól eldugják őket a közvélemény elől...