home 2024. május 09., Gergely napja
Online előfizetés
Könyvtár, ami összeköt
BEDNÁRIK PROKEC Zita
2011.12.07.
LXVI. évf. 49. szám

Szeptemberben egy hónapot tölthettem Budapesten, az Országgyűlési Könyvtárban, az Országgyűlés elnöke által életre hívott Kárpát-medencei fiatal magyar könyvtárosok együttműködése elnevezésű program keretében. A program főcélja az Országgyűlési Könyvtár és az Országgyűlés működésének a megismertetés...

Szeptemberben egy hónapot tölthettem Budapesten, az Országgyűlési Könyvtárban, az Országgyűlés elnöke által életre hívott Kárpát-medencei fiatal magyar könyvtárosok együttműködése elnevezésű program keretében.
A program főcélja az Országgyűlési Könyvtár és az Országgyűlés működésének a megismertetése, a magyarországi könyvtárak (az Országos Széchényi Könyvtár, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Könyvtára, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Könyvtára, a kecskeméti Katona József Könyvtár) működésének a bemutatása, látogatás az MTA Etnikai-nemzeti Kisebbségkutató Intézetben és végül, de nem utolsósorban saját könyvtárunk megismertetése, barátkozás a programban részt vevő Kárpát-medencei fiatal könyvtárosokkal.
A programba való bekerülés feltétele egy pályamunka, egy önéletrajz és egy motivációs levél megírása volt. A meghirdetett pályázatra 11 könyvtáros nyújtotta be pályamunkáját, közülük 10 nyert: négyen Erdélyből, egy-egy könyvtáros a Felvidékről, Kárpátaljáról, Szlovéniából, Miskolcról, ketten pedig a Vajdaságból.
Azon a bizonyos szeptember elsején szűnni nem akaró görccsel a gyomromban érkeztem meg az Anna Szállóba. Bár tisztában voltam a pályázat részleteivel, olvastam a várható programot, mégis izgultam. Mert ugye ez nem egy akármilyen program, nem egy akármilyen pályázat; ez egy rendhagyó dolog. Az Országgyűlés elnöke hirdette meg a pályázatot, az Országgyűlés Könyvtára a helyszín. Tehát minden adva van, hogy egy határon túli, fiatal, magyar könyvtáros szapora pulzussal nézzen a dolog elé.
A szállodába való érkezés olajozottan ment. Nagyon szép szobákat kaptunk.
Az izgalomnál már csak a kíváncsiság volt nagyobb bennem. Vajon milyenek a többiek? És a vendéglátóink?
Hamarosan mindenre fény derült az esti ''Welcome drink”-en. A feszültség oldódott, felragyogtak a tekintetek. Az addig megszeppent társaság kezdett feloldódni. Nagyon sokat jelentett, hogy az Országgyűlési Könyvtárból érkező kollégák közvetlenül és nagy szeretettel fogadtak minket. Mint egy rég nem látott barátot, akivel olyan jó újra összefutni.
Kedves vendéglátóink között köszönthettük Ambrus János főigazgató urat, Redl Károly tájékoztatási igazgató urat, Koreny Ágnest, valamint Maltsik Balázs és Mészáros Gergely könyvtárosokat.
Majd az ezt követő napokban a szentendrei, visegrádi kirándulásokon rázódott össze a csapat, amikor csak úgy kószáltunk a szentendrei utcákon és kötetlenül beszéltünk a szakmáról meg minden másról.
A kötött programok folyamán az Országgyűlési Könyvtár dolgozói is bemutatkoztak és bemutatták a mintegy nyolcvan főt foglalkoztató gyönyörű könyvtárukat. Az előadó kollégák jól felkészülten és mosolygósan érkeztek hozzánk és beszéltek mindenről, amit tudni lehet és kell az Országgyűlési Könyvtárról.
A könyvtár működésén, a könyvtárosok szakmai felkészültségén túlmenően számomra a legfontosabb információ az volt, hogy az Országgyűlési Könyvtár nem egy zárt, megközelíthetetlen intézmény. Épp ellenkezőleg: egy nyitott, minden érdeklődőnek elérhető könyvtár. Egy barátságos hely, tele olyan emberekkel, akik alig várják, hogy segíthessenek az olvasóiknak.
Lehetőségünk nyílt ellátogatni az Országos Széchényi Könyvtárba is. Igen gazdag programmal fogadta a kis csapatunkat. Megnézhettük a legféltettebb kincseit, ritkaságait, kuriózumait. Találkozhattunk a Könyvtári Intézet munkatársával, és értesülhettünk a határon túli könyvtárosügyeket is érintő munkásságukról, valamint a Magyar Elektronikus Könyvtárról és a 1986-1989 utáni magyarországi kisebbségi, nemzetiségi dokumentációról is. Végezetül a Nemzetközi és Kulturális Kapcsolatok Osztálya ismertette működését.
Ellátogattunk a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárba, illetve annak XXII. kerületi fiókintézményébe, a kecskeméti Katona József Megyei Könyvtárba és a Képzőművészeti Egyetem Könyvtárába is.
Megtisztelő volt, hogy a Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnöke, Bakos Klára személyesen mutatta be a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Könyvtárát. Kötetlen beszélgetés formájában a határon túli könyvtárosügyekről is szót ejtettünk.
Minden könyvtárban - ahol látogatást tettünk - sok újdonsággal, érdekességgel találkoztam. Minden helyszínen biztosítottak afelől, hogy lehetőség van a határon túli könyvtárakkal való együttműködésre, hogy bátran fordulhatunk hozzájuk, mert foglalkoznak a határon túli kérésekkel és lehetőségeikhez mérten igyekeznek segíteni az arra rászorulóknak.
Az Országgyűlési Könyvtárban töltött egy hónap alatt lehetőségünk nyílt bepillantani az Országgyűlés munkájába, mindennapjaiba is. Számomra maradandó élményt nyújtottak ezek a programok, mert általa olyan helyekre nyertünk bebocsátást, ahová csak kevesek juthatnak be. Az eddig csak televízióban látott személyek, helyszínek keltek életre. Érdekes és egyben jóleső érzés volt ezt testközelből kísérni. Mind a házbizottsági ülés, mind a karzatlátogatás tartalmas program volt. Külön kiemelném dr. Soltész István országgyűlési főtitkár úr lebilincselő előadását, mely rendkívül szellemes és szórakoztató módon tárta fel az Országgyűlés munkáját, az ülések, a törvényhozás folyamatát.
A Lakitelken tett kirándulásunk is maradandó emlék lesz számomra. Lezsák Sándor úr, az Országgyűlés alelnöke, őszintén mesélt a Lakiteleki Népfőiskola múltjáról, jelenéről. Egy nem mindennapi ember állt előttünk, aki a politikai élet egyik közszereplőjeként éli a mindennapjait, mindemellett férj, apa és egy virágzó intézmény megálmodója, irányítója is egyben. Szimpatikus volt a közvetlensége, józan gondolkodása. Bevallása szerint hamar rájött arra, hogy számára a politika egy eszköz, amivel elősegítheti a Népfőiskola ügyét.
Az egy hónapos ösztöndíjprogram keretén belül a Kulturális Örökség Napjai kapcsán lehetőségünk nyílt bemutatkozni a nagyközönségnek. Csapatunk egy hatvanperces, prezentációval egybekötött előadással készült, mely révén bemutattuk, hogy honnan érkeztünk.
Az ösztöndíjprogramnak hála barátságok kötettek, formálódott a szemléletünk, és tapasztalatokkal gazdagon megrakva térhetünk haza, hogy itthon kamatoztassuk a megszerzett tudást.
Reményeink szerint a programnak ezzel nincs vége. Kapcsolatban maradunk, és építjük tovább ezt a barátságot. Amint lehet, találkozunk, valahol a Kárpát-medencében.
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..