A Vajdasági Magyar Szövetség szombaton tartotta meg Szent István-napi központi ünnepségét. A szabadkai Szent Teréz-székesegyházban Felföldi László pécsi megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét. Ezután Palicson, a Vigadó épülete előtti téren a történelmi egyházak képviselői megáldották az újbúzából készült kenyeret, majd dr. Hankó Balázs, Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere, valamint dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke mondott ünnepi beszédet.
Magyarnak lenni büszkeség, magyarnak lenni kiváltság, magyarnak lenni küldetés, magyarnak megmaradni kiállás, hitvallás — emelte ki dr. Hankó Balázs. Magyarország kultúráért és innovációért felelős minisztere hozzátette, egy nemzet megmaradása egyszerre múlik az államférfiakon, a közösséget formálni kész vezetőinken és családjainkon, egy nemzet megmaradása egyszerre múlik a nyelvünk, kultúránk közös megőrzésén és a szülőföldön való minőségi boldogulás biztosításán. Mint mondta, ma sem lebeghet kisebb cél a szemünk előtt, mint hogy felvirágoztassuk a Kárpát-medencét, és egy olyan méltó otthont hagyjunk gyermekeinkre, amilyet államalapító királyunk hagyott az utódaira.
Dr. Hankó Balázs
Szent István király és az államalapítás ünnepének kapcsán hangsúlyozta az emberi döntések hosszú távú jelentőségét, és párhuzamot vont a múltbeli és a jelenlegi erőfeszítések között. Hangsúlyozta, hogy a magyar nemzetnek nincs szüksége iránymutatásra, mert tudjuk, hogy kik vagyunk, honnan jöttünk, és hol van a helyünk a világban. Emlékeztetett arra, hogy a nemzet megmaradásának kulcsa a közös nyelv, a közös kultúra, a hagyományaink tisztelete és megőrzése.
— Éppen ezért a magyar kormány kiemelt feladatai között tartja számon és támogatja a külhoni magyar közösségek működését. A Vajdaságban kifejezett célunk, hogy elősegítsük az elvándorlás megállítását és a magyar munkaerő megtartását, hogy hozzájáruljunk a tudományos és kulturális élet utánpótlásának kineveléséhez. Támogatjuk a felsőoktatásban részt vevő kiváló diákok tevékenységét a tudományos innovációkban, a művészetekben, a szakmát szerzők számára pedig a szakképzés és önképzés lehetőségének bővítését támogatjuk, és egyúttal szeretnénk hozzájárulni a Vajdaságban élő fiatalok társadalmi érvényesüléséhez is.
Dr. Pásztor Bálint
A miniszter rámutatott arra, hogy a Pásztor Istvánnak tett ígéretet betartva az idén szeptemberben elindulhat a konduktor-alapképzés Szabadkán.
Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke ünnepi beszédében emlékeztetett arra, hogy egy évvel ezelőtt Pásztor István, a VMSZ akkori elnöke minden erejét összeszedve tartott beszédet ezen a helyen, annak ellenére, hogy egészségi állapota rossz volt. Hatalmas fájdalmai ellenére Pásztor István előretekintő gondolatokkal biztatta a közösséget, megosztva terveit a jövőre vonatkozóan, mintha még legalább harminc évre készült volna. „Mi, vajdasági magyarok minden évben Vajdaság-szerte megemlékezünk államalapító királyunkról, ünneplésünk alapját a szentmise jelenti, tiszteletünket pedig azzal fejezzük ki, hogy jövőt építünk a szülőföldünkön, éppen úgy, ahogyan azt államalapító királyunk tervezte, amikor letelepedett az itt élők közé, együttműködésben magunkból és lehetőség szerint a velünk együtt élőkből is a legtöbbet, a legjobbat kihozva” — idézett a néhai elnök tavalyi beszédéből Pásztor Bálint, aki most először beszélt Szent István napján elnökként, és hangsúlyozta, hogy október 30-a óta bár nehéz hónapok állnak mögöttük, talpon maradtak. Kiemelte, Pásztor István munkásságát folytatni kell, mert az a közösség megmaradásáról és fejlődéséről szól.
Hankó Balázs és Pásztor Bálint megszegték az újkenyeret
— Olyan politikai örökséget hagyott ránk, amit továbbra is bölcs döntések mentén, olykor embert próbáló erőfeszítésekkel is, kitartóan és tisztességesen folytatnunk kell. Ebben nem ismerek kompromisszumot! — nyomatékosította a VMSZ elnöke, majd rámutatott, hogy Pásztor István vezetésével megőrizték a közösséget, és elérték, amit az európai országok többsége még mindig nem: a történelmi megbékélést, a hosszú évekig ellenséges hangulatban élő két nép közötti párbeszéden alapuló partnerséget, mely mára magas fokú stratégiai együttműködésben nyilvánul meg.
Pásztor Bálint hangsúlyozta, hogy ideszakadt közösségünknek sok alkalma lehetett volna a teljes önfeladásra, hitének elhagyására, ahogyan a szétszaggatott ország minden, kisebbségi létbe taszított nemzetrészének is.
— Mégsem ez történt, pedig a csapások igazán próbára tettek bennünket. Nem eltűntünk, hanem megacélosodtunk. Ma már nem kell bátorság és elszántság ahhoz, hogy nemzeti ünnepeinket nyilvánosan megtartsuk. Sőt, a Kárpát-medencében nálunk egyedül állami és tartományi védelmet élvez augusztus 20-a a magyar nemzeti közösség ünnepeként, a piros-fehér-zöld címeres lobogónk pedig a vajdasági magyar közösség hivatalos jelképeként. Vajon ez bekövetkezhetett volna-e a most harmincéves Vajdasági Magyar Szövetség és egyik legfontosabb eredményünk, az idén huszonöt éves Magyar Nemzeti Tanács nélkül? Nem ez-e sok más eredmény mellett az érdekérvényesítés, az egyenrangú felek partnerségére épített politikai szerepvállalás megkérdőjelezhetetlenségének és sikerességének az egyértelmű fokmérője? — tette fel a kérdést.
Az elmúlt egy évet összegezve elmondta még, hogy a Vajdasági Magyar Szövetség jelenleg 6 köztársasági, 9 tartományi, 157 önkormányzati képviselővel és 3 polgármesterrel küzd a vajdasági magyar közösség minden tagjáért. 1 európai parlamenti képviselő, 8 államtitkár, tartományi képviselőházi elnök, kormányalelnök és sok más tisztségviselő szolgálja a nemzet és a szülőföld ügyét. Kiemelte, hogy a VMSZ sikerességének mérhető bizonyítéka a közösségi elfogadottsága. Két megmérettetés, négy választás volt decemberben, majd júniusban. Csaknem 65 000-en támogatták a pártot, az elmúlt tizenkét év második legjobb eredményét érve el, de ezzel csupán egyetlen jogot és privilégiumot szereztek. Annak jogát és privilégiumát, hogy alázatosan, kitartóan küzdhessenek a közösség minden tagja és a szülőföld érdekében.
— Túlélésből a magyar nemzet az eltelt évszázadok során sokszor vizsgázott már, az elmúlt 104 évben pedig számtalanszor teljesítettünk jelesre. A próbatételeknek azonban egyáltalán nincs vége. Európa, amelybe államalapító királyunk meggyőződéssel vezetett be bennünket, azon értékei ellen fordult, amelyek hajdanán naggyá tették. Az országok és a nemzetek legnagyobb vívmányai, az önállóság, a függetlenség, a nemzeti identitás, a keresztény értékrend, a kultúra kerültek veszélybe. Ez ügyben sem kell mást tennünk, mint amit eddig, támogatva Magyarország Kormányának emberfeletti erőfeszítéseit. Ragaszkodni értékeinkhez, kultúránkhoz, nyelvünkhöz, hagyományainkhoz.
A VMSZ elnöke beszédét Max Planck Nobel-díjas fizikus gondolatával zárta, mely szerint: „Azé a nemzedéké és népé a jövő, amelynek lesz a jövőhöz akarata és tettereje.”
— Nekünk lesz! Közös gondolkodással, közös akarattal, közös vállalással menni fog. Erősebbek mindig voltak, vannak és lesznek, de együtt mi is erősek vagyunk — tette hozzá Pásztor.
Az alkalmi beszédek után Hankó Balázs és Pásztor Bálint megszegték az újbúzából sült kenyeret. A Vajdasági Magyar Szövetség Szent István-napi központi rendezvényét az idén is nagy érdeklődés övezte, Vajdaság minden magyarlakta településéről érkeztek látogatók. A tóparti sétányon kézműves-kirakodóvásárral várták az embereket, az est népünnepéllyel zárult, a jó hangulatról a Mosaic Party Band zenekar gondoskodott
Fényképezte: Kartali Róbert