home 2025. január 16., Gusztáv napja
Online előfizetés
Kinek lesz erre energiája?
Tóth Péter
2024.12.09.
LXXIX. évf. 49. szám
Kinek lesz erre energiája?

Az energiahordozók ára jelentősen megnőtt, amire az orosz—ukrán konfliktus is rátett néhány lapáttal. Most egy kicsit csillapodott ugyan a helyzet, de a jövő legfontosabb kihívásai közé tartozik, hogyan lehet kielégíteni a folyamatosan növekvő energiaigényeket.

Van egy olyan mondás, hogy a legjobb energia a fel nem használt, ami azt jelenti, hogy törekedni kell a takarékos felhasználásra, az energiamegtakarításra. A teljes energiafelhasználás nagy része országunkban az épületeinket érinti. Ennek jelentős része télen a fűtés, nyáron a hűtés számlájára írható. Fontos tehát a szemléletváltás, állami szinten pedig arról kell gondoskodni, hogy a polgárok gondolkodásmódja változzon.

Az energiaigények azonban valószínűleg nőni fognak, még akkor is, ha mindenki takarékos módra vált. Ezért kell idejében tervezni, és gondoskodni arról is, hogy az igényeket ne túl drágán megtermelt energiával lehessen majd kielégíteni. Ez teszi, teheti vonzóvá országunkat a befektetők számára is. Az utóbbi évtizedek tapasztalatai arra is megtanítottak bennünket, hogy diverzifikálni kell a forrásokat, hiszen előállhatnak olyan nem várt körülmények, amikor egyik forrásról gyorsan kell másikra áttérni. Az energiatakarékosságot a mindennapok rutinjává, természetes jelenségévé kell tennünk. 

Az energiatudatosság kérdése döntő tényezővé vált. Szorosan kapcsolódik a fenntarthatósághoz. Gazdasági növekedésünket is hátráltathatja az alacsony energiahatékonyság. Ha szeretnénk valóban felzárkózni a közepesen fejlett országok közé, az energiapolitikát is annak megfelelően kell majd alakítani. Az utóbbi években történtek jelentős előrelépések. A lakások, lakóépületek nagy része még mindig nem felel meg a korszerű funkcionális, műszaki, illetve hőtechnikai követelményeknek. Érvényes ez a családi házakra, társasházakra és panelépületekre is. A középületek esetében sem nevezhető jónak a helyzet.

A megtermelt energiát mind hatékonyabban kellene felhasználnunk, tekintettel a világban zajló folyamatokra, elsősorban az energiapiac állapotára, kedvezőtlen irányára. Megtakarítás nem csak a fűtéssel érhető el. Télen nem tudjuk bent tartani a lakásokban a meleget a rossz nyílászárók és az elégtelen hőszigetelés miatt, illetve magát a hőt is csak kedvezőtlen hatásfokkal tudjuk kinyerni. Nyáron az utóbbi időben szintén sok energiát kell felhasználni, ha otthonunkban, munkahelyünkön elviselhetőbb körülményeket szeretnénk.

Szakmai körökben sincs egyöntetű vélemény azzal kapcsolatban, hogy miként fog alakulni a globális villamosenergia-szektor jövője. Csak az tűnik biztosnak, hogy ez az iparág is gyökeres változás előtt áll. Vannak olyan elképzelések, hogy a nap- és a szélenergiában van a jövő, de tudjuk, hogy nem süt mindig a nap és nem fúj mindig a szél. Az így megtermelt energia tárolása sem tökéletesen megoldható. Atomerőmű építése is felvetődik, számtalan megoldás kínálkozik, mindnek vannak buktatói, árnyoldalai is.

Sajnos az sem ritka, hogy ezt a témát, akárcsak sok minden mást is, megpróbálják elpolitizálni, így téve még kevésbé érthetővé a valóságot.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..