home 2025. január 02., Ábel napja
Online előfizetés
Kampányzárás
Kartali Róbert
2024.05.30.
LXXIX. évf. 22. szám
Kampányzárás

Szabadkán tartotta meg nagyszabású kampányzáró rendezvényét a Vajdasági Magyar Szövetség. A városháza dísztermében beszédet mondott dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, továbbá Gál Kinga, a Fidesz alelnöke, aki már 2004 óta képviselő az Európai Parlamentben, és Juhász Bálint, a tartományi parlament, valamint a VMSZ Intézőbizottságának elnöke.

Gál Kinga: kudarcot vallott az EU jelenlegi vezetősége

Gyökeres változásra van szükség Brüsszelben — emelte ki Gál Kinga Szabadkán. A Fidesz—KDNP EP-képviselőjelöltje rámutatott, hogy az elmúlt nyolc év válságainak rossz kezelése elbizonytalanította az uniós polgárokat, és azt az érzést erősítette, hogy a brüsszeli elit elszakadt a valóságtól. Kiemelte, hogy Európa jövője érdekében nagy szükség van a megújulásra, mely nem törekedhet az európai nemzetek alkotmányos identitásának, kultúrájának és hagyományainak felszámolására. Gál Kinga szerint Európa csak akkor maradhat igazán erős, ha erős identitással rendelkező erős nemzetek alkotják. Hangsúlyozta, hogy olyan Európát szeretnének, amely őrzi a kulturálisan különböző szuverén nemzetek évszázados hagyományát.

— Ezzel szemben amit most látunk a progresszív liberális elit részéről, nem tűr semmit, ami az övétől ellentétes. Felszámolná a nemzetek önállóságát, és ahogy az elmúlt hetekben láttuk, már az erőszaktól sem riad vissza. Két hete Robert Fico szlovák miniszterelnököt érte megdöbbentő merénylet, amiért következetesen kiállt a béke szükségessége mellett. De Aleksandar Vučić szerb államfőt is halálos fenyegetés érte, mert nem áll be a liberális fősodorba. Európában az erőszak szintje nő, ezt mindnyájan tapasztaljuk. Nem hagyhatjuk, hogy ez váljon a normává. Az unió első számú küldetése az európai emberek békéjének, biztonságának és jólétének garantálása. A jelenlegi brüsszeli vezetés minden téren kudarcot vallott, ezért le kell váltani. Olyan vezetésre van szükség, amely békét akar, és képes garantálni az emberek biztonságát, amely megállítja végre az illegális migrációt, feladja a genderpropagandát, és helyette inkább a családokat és a gyermekvállalást támogatja. Itt az ideje, hogy visszavezessük Európát arra az útra, amit az alapító atyák kijelöltek neki. A keresztény gyökerekre épülő, a hagyományokra büszke nemzetek szövetségén alapuló Európához. A szabadságunk ma egyre inkább veszélyben van. Ma újra meg kell küzdenünk érte, hiszen ahogy régen egy néhai amerikai elnök fogalmazott, a szabadság mindig csak egy generációra van a kihalástól. Meg kell erősítenünk a közös értékeinket, amelyek évszázados küzdelmek árán olyanná tették Európát, amilyennek ismerjük és szeretjük. Nem adhatjuk fel a mi Európánkat. Ma az az érzésem, a vajdasági közösség ehhez közelebb áll, jobban őrzi az igazi Európát, mint számos nyugati embertársa. Éppen ezért, mert mi, akik ezt látjuk, bőrünkön érezzük, az a feladatunk, hogy megtaláljuk az embertársainkat Nyugat-Európában, és visszavezessük erős hívó szavakkal őket a normalitáshoz, hogy az embereket és a nemzeti érdekeket valóban képviselő jobboldali szuverenisták megerősödjünk a választásokon.

Gál Kinga Szabadkán arra kérte a polgárokat, hogy június 9-én támogassák a nemzeti érdekeket képviselő Fidesz—KDNP nemzeti listáját, valamint a vajdasági érdekeket képviselő Vicsek Annamáriát az európai parlamenti választáson. Hangsúlyozta, hogy „nekünk mindig a magyar nemzet az első Brüsszelben is”. Emellett arra kérte a szavazókat, hogy az önkormányzati választáson vasárnap úgy voksoljanak, hogy a vajdasági magyarság méltóan erős helyi képviseletet nyerjen.

Juhász Bálint: legyetek jól, mert június 2-án este 8-ig egy másodpercre sem állhatunk meg

Szeretjük és értjük Szabadkát, lokálpatrióták vagyunk, és ennek a szavazóurnáknál is érvényt kell szerezni — emelte ki Juhász Bálint, a VMSZ Intézőbizottságának elnöke. Aláhúzta, június 2-án arról kell dönteni, hogy milyen Szabadkát szeretnének a jövőben, emellett pedig július 9-éig a vajdasági magyarok levélszavazatban kifejezhetik véleményüket az Európai Unió jövőjéről. Szerinte a vajdasági magyarok könnyen azonosulhatnak a no war, no gender, no migration üzenettel, különösen, hogy saját jelöltje is van a vajdasági magyar közösségnek.

Hangsúlyozta, hogy a levélszavazatok leadása után még nem ért véget a feladat. Június 2-án Szabadkán és további 23 önkormányzatban, ahol a Vajdasági Magyar Szövetség egyéni listával indul, el kell menni szavazni, és támogatni kell a VMSZ-t. Ezzel lehet biztosítani a vajdasági magyar közösség erejének megőrzését helyi szinten is, ahogy decemberben országos és tartományi szinten is sikerült.

Dr. Pásztor Bálint: célunk az örökségmegóvás, a településfejlesztés és a magyar érdekképviselet

Ilyen épített örökséggel, mint Szabadka, nem sok város rendelkezik és büszkélkedhet még Közép-Európában sem. Éppen ezért nekünk az a feladatunk, hogy megóvjuk — emelte ki dr. Pásztor Bálint. A VMSZ elnöke szerint nem az a kérdés, hogy kitől kell megvédeni, hanem hogy hogyan. Védeni kell az idő vasfogától és azoktól, akik csak a profitot látják mindenben, és nem értékelik azokat az épületeket, amelyekhez a helyi szerbek, horvátok, bunyevácok, magyarok és mások is ragaszkodnak. Ha a Vajdasági Magyar Szövetség az elmúlt négy évben nem lett volna a városi kormánykoalíció része, Szabadka ma legalább 55 épülettel lenne szegényebb — tette hozzá.

A VMSZ számára az örökség védelme mellett kiemelten fontos a települések fejlesztése, legyen szó városokról vagy falvakról. Az elmúlt négy évben Szabadkán különösen figyeltek arra, hogy ne csak egy-két helyi közösség kapja a fejlesztési forrásokat, hanem mindenki részesüljön belőlük. A VMSZ elnöke rámutatott, most azt tapasztalják, hogy a vasárnapi választásokon versengő listák is átvették ezt a koncepciót, és mindenki arról beszél, amiről a VMSZ már 2020-ban, amit az akkori kampányban hangsúlyoztak, hogy a városi és a városhoz tartozó helyi közösségeket egyenrangúan megilletik a fejlesztések. A Vajdasági Magyar Szövetség harmadik célkitűzése pedig Palics fejlesztése, ami magában foglalja az épített örökség megóvását, a településfejlesztést és a turizmus fejlesztését.

Pásztor Bálint beszédében azokról a listákról is szólt, amelyek a szavazólapon megtalálhatóak, és amelyekre vasárnap lehet szavazni.

— A koalíciós partnerünkről nem szeretnék semmit mondani. A koalíciós partner attól koalíciós partner, hogy nyilvánosan nem kritizálja a másikat. Ezért a Szerb Haladó Pártról nem mondok semmit, csak sok szerencsét kívánok nekik a választáson. Van egy ellenzéki lista, amely szombaton biciklizni fog a központban, kampánycsendben. Az elmúlt napokban ők az épített örökség megóvására hívták fel a figyelmet. Esetükben azokról az ellenzéki pártokról van szó, akiknek volt tizenkét évük ebben a városban is, hogy bizonyítson. Soha olyan városrombolás nem zajlott Szabadkán, mint amikor a Demokrata Párt adta a polgármesterét ennek a városnak. Soha annyi épületet nem bontottak le, mint akkoriban, és azt gondolom, hogy ha valakinek nem áll jogában megtéveszteni a polgárokat, és arra buzdítani őket, hogy szavazzanak rájuk, hát ezek ők. Rajtuk kívül indulnak a horvátok, nekik is sok szerencsét kívánok. Azt gondolom, hogy nemzeti kisebbségi pártnak mindig önállóan kell megméretkeznie a választásokon, a horvátok ezt az utat választották Szabadkán, örülök neki, jó eredményt kívánok nekik! És van egy lista, A kulturális Szabadkáért, amelyet civil listaként próbálnak eladni. Tudjuk, hogy mely párthoz köthető emberek alkotják ezt a listát, és mivel azt mondtam, hogy a koalíciós partnerről semmit, főleg rosszat nem szeretnék mondani, nem is teszem, és fontos megjegyezni, hogy ez nem is a koalíciós partner listája, mivel önállóan indulnak, azonban a lista vezetője a Szerb Haladó Párt javaslatára lett az egyik szabadkai intézmény igazgatója, és nyilván semmi köze nincs a Szerb Haladó Párthoz. Ez is egyfajta koalíciós együttműködési modus. Mi nem indítottunk el egy szerb listát sem azért, hogy a koalíciós partnerünktől szavazatokat próbáljunk meg elszipkázni. Úgyhogy ennyit a korrektség jegyében, és azt gondolom, hogy a szabadkaiak megérdemlik azt, hogy tisztán lássanak, és tudják azt, hogy kik szerepelnek a szavazólistán. Egy dolog biztos, nem tudom Szabadkát elképzelni se a magyarok, se a szerbek, se a horvátok, se a bunyevácok nélkül, és ezeknek a nemzeteknek ott van a helye, mindegyiknek kivétel nélkül, a városvezetésben, és én azt gondolom, hogy mindenkinek a saját szavazatait kell begyűjtenie vasárnap. Mi azon leszünk, hogy a saját, a dolgok természetéből adódóan hozzánk kapcsolódó, a mi elveinket valló szabadkai polgárok szavazatait begyűjtsük, mindezt teljesen legális eszközökkel fogjuk tenni tisztességesen, és abban bízom, hogy jó eredményt fogunk elérni.

A VMSZ elnöke kiemelte, ugyanebben reménykednek minden vajdasági önkormányzatban, mind a 23-ban, ahol a Vajdasági Magyar Szövetség önállóan indul. Bíznak abban, hogy a szórványban az emberek tisztában vannak azzal, hogy a szórványközösségeik addig tudnak megmaradni, ameddig erős a VMSZ, és tud küzdeni az oktatásért, a kultúráért, a templomok felújításáért, a rendezvények megtartásáért, a tömbben pedig remélhetőleg a polgárok felismerik azt, hogy a VMSZ egy lokálpatrióta erő Magyarkanizsán, Zentán, Topolyán, Adán, Kishegyesen, mindenhol máshol és Szabadkán is.

Fényképezte: Kartali Róbert

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..