Ünnepélyes keretek között fogadták az Európa Kollégiumban az Újvidéki Egyetem legújabb hallgatóit, akik Vajdaság minden tájáról érkeztek a tartományi székvárosba, hogy itt kezdhessék meg tanulmányaikat.
Amíg szeptember elején az általános és középiskolások kezdték meg az új tanévet, addig ugyanez várt most a főiskolásokra és az egyetemistákra. Az ő esetükben azonban nem az iskolatáskák és az iskolapadok teltek meg, hanem az utazótáskák, valamint az Európa Kollégium szobái. A 380 férőhelyes intézménybe szeptember folyamán már visszaköltözhettek a felsőbb éves hallgatók, akik most ifjabb társaikat fogadták új otthonukban.
Az ünnepséget hosszas előkészületek előzték meg. A nap első szakasza a kollégiumba való beköltözéssel és a kollégisták útba igazításával telt el. Egész Vajdaság területéről, pontosabban 21 önkormányzat 32 településéről 72 hallgató költözhetett be, akiket sikeres pályázat útján vettek fel. Az újdonsült egyetemistákat a kollégium nevelőtanárai, felsőbb éves lakói, illetve a hagyományokhoz híven a szabadkai székhelyű Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar végzős nevelő szakos hallgatói segítették ebben a folyamatban.
Ezt követte a késő délutáni órákban kezdődő ünnepség, melyen a kollégium dolgozói és régi, valamint új lakói mellett a vajdasági magyar közösség politikai vezetői is részt vettek. Tiszteletét tette többek között Csallóközi Eszter, Magyarország szabadkai főkonzulátusának főkonzulja, Jerasz Anikó oktatási államtitkár, Juhász Bálint, a tartományi képviselőház elnöke, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Sárközi István, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke. A felsoroltak mellett jelen voltak a városi önkormányzat tagjai, az egyház és a vajdasági magyar kultúra más szereplői is.
Eligazító gyűlés az elsőéveseknek (Facebook/Európa Kollégium)
Az estet a felcsendülő himnusz nyitotta meg Szabó Zsuzsanna kollégista előadásában. Az egybegyűltekhez elsőként Snejder–Sára Ildikó szólt. Beszédében hangsúlyozta a nap fontosságát a kollégium életében, hiszen ez jubiláris, a tizedik tanévnyitó. Ismertette az elmúlt évtized munkájának eredményeit a Szerbiában egyedülálló szakkollégiumi rendszer és az elért tudományos és nevelési munka keretében. Mindez természetesen nem jöhetett volna létre az anyaországi intézményes és politikai háttér, illetve támogatás nélkül.
Juhász Bálint, a vajdasági képviselőház elnöke először is gratulált a felvett egyetemistáknak. A kollégium története kapcsán elmondta, annak ellenére, hogy kis jubileumról van szó, ez a vajdasági magyar közösség számára nagy eredménynek számít, melyet nem lehetett volna elérni Pásztor Istvánnak, a VMSZ egykori elnökének a munkája nélkül. Kiemelte még az egyetemista-ösztöndíjat, az MNT által szervezett szerb nyelvi és egyetemi felkészítőket, valamint a már harmadik éve elérhető jogászösztöndíjat is.
Belvárosi séta az elsőéves hallgatókkal (Facebook/Európa Kollégium)
Ezután a kollégiumban működő szakkörök résztvevői Claude Debussy műveit adták elő zongorán, illetve Varró Dániel verseiből válogattak.
A felszólalók között Sárközi István is üdvözölte a jelenlévőket. Megemlítette, az Európa Kollégium 2015 szeptemberében nyitotta meg a kapuit az egyetemisták előtt. A mai napig ennek az intézménynek a nemzetmegtartó, valamint az oktatási és nevelési céljai tartják életben a vajdasági magyar elit utánpótlását. A július közepétől szeptemberig tartó pályázaton 72 hallgató nyújtott be sikeres pályázatot. A legtöbben Óbecséről, Szabadkáról és Magyarkanizsáról érkeztek, ám akadnak közöttük a szórványból is, például Versecről.
Végül az est legünnepélyesebb része, a szerződések aláírása következett, majd az alkalmi összejövetelt a kollégium szakkörein részt vevő hallgatók előadásai zárták.
Lapunknak nyilatkozott Végső Vivien, a Művészeti Akadémia negyedéves egyetemistája, a kollégium lakója, aki emellett harmadéves az Újvidéki Egyetem Jogtudományi Karán. Kiveszi részét az egyetemistaotthon mindennapjaiból is, hiszen a kollégium hallgatói érdekképviseletének tagja, a beköltözés napján pedig az elsőéves kollégistákat segítette.
— Számomra nem volt nehéz a döntés, hiszen szerettem volna itthon maradni, mert itt is megtalálhatom a keresett lehetőségeket. A művészet mindig kísértett, később pedig a jogi rendszerek iránti érdeklődésem is társult hozzá. Az Európa Kollégium nagymértékben segíti a tanulmányaim haladását. Elmondhatatlanul örülök annak, hogy ilyen emberekkel vagyok körbevéve, ebben a közösségben pedig látom a hosszú távú lehetőségeket és a tartós kapcsolatok kiépítését. Az MNT és a VMFK ösztöndíja, valamint a jogászösztöndíj biztos anyagi támogatást nyújt az egyetemistáknak. Az említettek minden pályakezdő fiatal számára fontosak, hiszen így új perspektívákat és lehetőségeket ismerhetnek meg, míg a szakkollégiumi rendszer által a kutatási lehetőségek is feltárulnak. Az idei VMTDK-ra például a jogi és a művészeti ágak ötvözésével neveztem, hiszen az életemben is vegyítem a kettőt.
Tóth Katarina és Végső Vivien (a szerző felvétele)
A temerini Tóth Katarinát az Újvidéki Egyetem Természettudományi Karának Alkalmazott Matematika Tanszékére vették fel.
— Temerin közelsége miatt az egyetemisták gyakran választják az újvidéki karokat. Tőlük hallottam erről a kollégiumról, és meg kell hagynom, hogy csak jót mondtak róla akár a társaság, a tanulás vagy éppen a tisztaság szempontjából. Elsőre nekem is ezek a benyomásaim. Ami a választott egyetemi kart illeti, ebben sem volt nehéz döntést hoznom, hiszen a zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium hatalmas alapot adott a tanulmányaim folytatásához. Úgy gondolom, jól döntöttem, hiszen szeretek itthon lenni, Vajdaságban.
Farkas Norbert Muzslyáról érkezett, és a Nemzetközi Szakmai Tanulmányok Központja Gyógytornászkarának újdonsült hallgatója.
— A családom és ismerőseim közelsége, valamint a környezet ismerete nagymértékben befolyásoltak a döntéshozásomban. Az általam választott szakról jókat hallottam, és a középiskolai tanulmányaim is ehhez kapcsolódtak, így könnyű volt döntenem. A kollégiumról sok pozitív visszajelzést kaptam, a beköltözéskor tapasztaltak pedig már felülmúlták az elvárásaimat. Azonnal otthon éreztem magam. A nevelők prezentációja ismertette a szabályokat és a kötelezettségeinket, melyek betartásával biztonságos környezetet teremthetünk, és előreléphetünk a tudományos életben.
Horváth Mária főnevelő beszélgetésünk során a kollégiumi élet alapjait vázolta fel.
— Az elsősök beköltözését követő napon a nevelőtanárok összehívják őket egy eligazító gyűlésre, ahol bemutatják azokat az elemeket, amelyeket a mindennapi ittlétük során alkalmaznak, ismertetjük velük a házirendet, a szakkollégiumi rendszert, illetve a kollégium Moodle-hálózatát. Mindez rengeteg időbe és munkába kerül, ám felkészült csapat vállalja ezeknek a feladatoknak a teljesítését. Röviden bemutatjuk nekik a kollégium bel- és külterét, a sportolási, művelődési, oktatási és kikapcsolódási lehetőségeket, mivel nagy hangsúlyt helyezünk a fiatalok lelki és fizikai egészségére. Emellett az idősebb és a fiatalabb lakók kapcsolatainak kiépítését is igyekszünk segíteni. A tapasztalt kollégistákat gyakran kérjük fel kortárssegítésre, hiszen az újonnan érkezőknek gyakran akadnak olyan kérdéseik, amelyeket szívesebben tesznek fel kortársaiknak, mint a nevelőtanároknak. Az előcsarnokban található térképre pedig minden kollégista elhelyezi a nevével ellátott táblácskát. Ezzel is jelezve, hogy itthon mindenki otthon van.
Horváth Mária (a szerző felvétele)
Végezetül Horváth Mária a következő bölcselettel igazította útba a legújabb kollégistákat: „Az élet olyan, mint egy nagy utazás: a siker titka, hogy ne a célra, hanem az útra is figyelj.”
Az Európa Kollégium és a tartományi képviselőház/Ótos András felvételei