home 2025. június 21., Alajos napja
Online előfizetés
Húsz csoport kiváló hangulatban
Morvai-Rácz Richárd
2025.05.24.
LXXX. évf. 21. szám
Húsz csoport kiváló hangulatban

A topolyai művelődési ház színháztermében megtartották a gyermek-népizenekarok, -énekcsoportok és -táncegyüttesek községi-körzeti szemléjét. A találkozón húsz csapat lépett fel, melynek tagjai a helyiek mellett Bácskossuthfalváról, Bácsfeketehegyről, Bajsáról, Gunarasról, Kishegyesről és Zentagunarasról is érkeztek. A magyar kulturális központokon kívül a ruszin és a szerb művelődési egyesületek munkáját is megismerhették az érdeklődők.

Kisimre Szerda Anna néptáncpedagógus, a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ elnöke a rendezvény topolyai csoportjait mutatta be.


Színpadon a topolyai Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ néptáncosai

— A Kisvirgonc táncegyüttes al-dunai székely táncokkal készült. Az al-dunai székelyeknek, akik Bukovinából hozták magukkal a táncanyagukat, többféle táncuk van: nemcsak csárdás, silladri, verbunk, hanem polgári táncok is, de ezekből mi ezúttal csak egyet mutatunk be. Különlegességnek számít a silladri esetében, hogy egyedül és párban is táncolható. Nálunk az az egyedi helyzet állt elő, hogy több fiú van a csoportunkban, mint lány, ezért Kisimre Árpád, a táncegyüttes főkoreográfusa óriási kihívással találta magát szembe, hiszen meg kellett oldania, hogy mindenki szerepelhessen, és mindenkinek legyen párja, ami végül sikerült. Több csoportunk is bemutatkozik ezen az eseményen. Fellép még a Szederinda vegyes korosztályú táncegyüttes, melyet alsósok és felsősök alkotnak, valamint a Kis Szederinda, melynek tagjai alsós diákok. A Kis Szederindával mezőföldi táncokkal készültünk, míg a vegyes korcsoportúakkal bodrogközi táncokat mutattunk be. Természetesen a népdalok sem maradhattak ki. A Kis Szederinda, mely énekcsoportként is működik, szatmári hajlikázót, a kisvirgoncos lányok pedig Tisza menti dalokat énekeltek. Emellett a Cinegék citerazenekar is színre lépett, tagjai szintén al-dunai székely dalokat és énekeket adtak elő. A táncosoknál mindig van zenei kíséret, ez alól csak a gyerekjátékokkal fellépő csoportok kivételek. Az ő esetükben ez szükségtelen, mivel a gyerekek saját énekükre játszottak. Gunarason is vezetek alsós gyerekekből álló csoportot, ők a József Attila Művelődési Egyesülethez és a Dózsa György Általános Iskolához tartoznak. Ezúttal szatmári játékokat mutattak be, valamint énekeltek is.


A Kisvirgonc táncegyüttes

A színfalak mögött számos izgatott arcot láttunk, de a jelenlévők között akadtak olyanok is, akiknek egy-egy fellépés már szinte rutin. A topolyai Rózsa Kincső lassan tizenkét éve foglalkozik néptánccal.

— A Kodály Zoltán Magyar Művelődési Központ Kisvirgonc táncegyüttesének tagja vagyok. A szüleim korábban foglalkoztak népzenével, néptánccal, így csöppentem bele én is ebbe a világba. Nagyon megtetszett, és csatlakoztam a csapathoz. A mai fellépésünk zenei kíséretéről a Fokos zenekar gondoskodott. Az al-dunai székelyek esetében egy nagyon szép és különleges táncról beszélhetünk, sok érdekességet tartalmaz. Megtanulni sem volt könnyű, de leküzdöttük a nehézségeket, és sikerült elsajátítanunk a teljes koreográfiát.


A bácskossuthfalvi csoport

Alig néhány lépésre a Kodály Zoltán MMK csapataitól a bácskossuthfalviak Pántlika csoportja készülődött. A csapatokat és munkájukat Lestár Antunović Karolina, a bácskossuthfalvi Ady Endre Művelődési Központ néptánctanára mutatta be.

— Az idén két csoportot hoztunk el a szemlére: a Ciberkét, mely óvodásokból és alsó osztályos diákokból áll, akik ez alkalommal gyermekjátékokkal léptek fel, valamint a Pántlikát, mely az ifjúsági csoportunk, és az általános iskola felső osztályos tanulói alkotják, ők gömöri táncokat mutatnak be. A gömöri, felvidéki táncoknak az a jellegzetességük, hogy a lányokat igyekeznek minél szebben felöltöztetni: a sok alsószoknya, szép felsőszoknya, vállkendő, illetve mellény mellett minden olyan ruhadarabot viselnek, amely csak belefér a koreográfiába. A fiúk mindig jól járnak az öltözködéskor, hiszen nekik nincs annyi viseletük, de a kalapdíszek, a fekete ruha és a fehér ing náluk sem maradhatnak el. A kisebbek játszóruhában, mezítláb táncoltak, és igazi gyerekjátékokat hoztak, így ténylegesen reprezentáltuk azt, amit régen a gyerekek a porban játszottak. A mi egyesületünkben csaknem száz táncos van, akik három korosztályt alkotnak, a kicsik és a felsősök mellett egy ifjúsági csoportunk is van a tizenhat éven felüliek számára. Jelenleg a minősítőkre készülünk, a kicsikkel somogyi játékokat és táncokat, a középső csoportunkkal dél-alföldi táncokat, a nagyokkal pedig sárközi karikázó, legényes és ugró táncokat gyakorolunk.


A zentagunarasi ruszin csoport is bemutatkozott

A bácskossuthfalvi Vuksity Lázár számára sem volt új keletű a helyzet, hiszen már nyolc éve néptáncol.

— Igazából számos dolog miatt kezdtem el néptánccal foglalkozni: a mozgástól kezdve a hangulaton át egészen a kulturális örökség megismeréséig és megőrzéséig minden magával ragadott. Két csoportban is táncolok, a Pántlikán kívül a Kalamajka tánccsoport tagja is vagyok. Ezt a napot hosszas készülés előzte meg, a szemlére gömöri táncokat készítettünk. Nagyon jól érzem magam a csapatban, jól összeillünk, és a hangulat is kiváló, összességében nagyon büszke vagyok a tánccsoportunkra.

A szemle közönsége a ruszin és a szerb kultúra elemeit, táncait is megismerhette. A topolyai Vuk Karadžić Szerb Művelődési Központ évtizedek óta jó eredményekkel büszkélkedhet a különféle szemléken, versenyeken. Sekulić Nikolina, a művelődési központ ifjú hagyományőrzője osztotta meg velem a tudnivalókat.


A Vuk Karadžić Szerb Művelődési Központ fiataljai

— A csapatunkkal a szerb nemzeti tradíciót és kultúra emlékeit őrizzük. Néptáncra már hét éve járok. Ezúttal gružai táncokat hoztunk, melyek koreográfiáját Damir Šipovac állította össze, és körülbelül harmincan alkottuk a csapatot. Nagyon jól éreztem magam, emellett pedig úgy vélem, hogy jól is szerepeltünk. A tetszésemet az is elnyerte, hogy nem csak a topolyai egyesületek léptek fel. A táncokat figyelve számos új ismeretre tettem szert, nemcsak a saját, hanem más kultúrák elemeiből is.

A szemle szakbizottságát Dejan Trifunović koreográfus és Szécsi Viktória, a kisebbségi csoportok szakkonzulense alkotta.

Fényképezte: Morvai-Rácz Richárd

Képgaléria
Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..