A fürdőszoba felújítása költségesebb, és valljuk be, a munka is nehezebb. Nagy erőbefektetést igényel, több hétig is eltarthat, és rengeteg porral, zajjal járó folyamatról beszélünk. Ha mégis úgy döntünk, hogy bevállaljuk, mindenképp érdemes lépésről lépésre, a szabályokat betartva elvégezni.
A leggyakoribb, hogy tízévente újítunk fürdőszobát, persze ez lehet több és kevesebb is, hiszen ez egy pénzigényes, összetett folyamat — biztosan nem szánjuk rá magunkat csak úgy, hanem amikor már feltétlenül muszáj. Az okok lehetnek a következők: a fürdő nagyon lepusztult állapotú, a burkolaton, szanitereken sérülések látszódnak, esetleg túl régies, vagy egy eladni/kiadni való ingatlanunk van, és a piaci értéket ezzel szeretnénk növelni.
Ha eldöntöttük, hogy bevállaljuk ezt a kalandot, akkor érdemes átgondolnunk, hogy csak a kinézettel van-e gondunk, vagy a funkciók elrendezésével is, esetleg teljes egészében szeretnénk változtatni.
A felújítás a legtöbb esetben ezekből a lépésekből áll:
— A régi csempe és szaniterek eltávolítása az első. Előfordulhat, hogy a mosdókagyló, vécécsésze, fürdőkád el van használódva, meg van repedve. Valószínűleg ez az egyik legzajosabb és legporosabb része a felújítási műveletnek. A törmelékről se feledkezzünk meg, előre tervezzük meg, mivel és hová tudjuk elszállítani.
— Az elavult csövek cseréje a második lépés. Ha az addigi víz- és szennyvízrendszer jó állapotban van, akkor ez a lépés kihagyható. De mivel hosszú távra tervezzük az új fürdőszobánkat, érdemes a rendszer cseréje mellett döntenünk a vízszivárgás és csőtörés elkerülése érdekében. Ez esetben célszerű előre megterveznünk, hová szeretnénk helyezni az új elemeket, hiszen ilyenkor tudunk változtatni a szaniterek leendő pozícióján.
— A fürdőszobánk felújítása során szükségünk lesz villanyszerelőkre az új lámpák elhelyezése, illetve a mosógép és az egyéb eszközök vezetékeinek cseréje miatt.
— A vízszigetelés a fürdőszobánk felújításának fontos, ha nem a legfontosabb lépése. Amikor eltávolítottuk az elavult padlócsempét és alaposan megtisztítottuk, kiegyenlítettük a padlót, el kell végezni a vízszigetelést. Ennek a műveletnek az a célja, hogy a víz ne hatolhasson át a falakon és a csempéken.
— A burkolás — mint következő lépes — már a felújítás esztétikai művelete. A falicsempét teljes magasságig tehetjük, de félúton is megállhatunk, attól függően, hogy a tér hogyan kívánja, nekünk hogyan tetszik, illetve a burkolat mintája is számíthat. Azokra a részekre, amelyek nem lettek burkolva, festés vár. Mivel a fürdőszoba az otthonunk legvizesebb helyisége, erre a célra kifejlesztett, speciális, víz- és nedvességálló festéket érdemes használni.
A burkolat kiválasztásával a helyiségünk stílusát is meghatározzuk. Ennek mindenképp illeszkednie kellene a ház stílusához. Érdemes ügyelnünk tehát a burkolat szín- és mintavilágára, és ehhez kell igazítanunk a bútorok és a dekorációs elemek stílusát is.
— Az új világítóeszközök, szaniterek és bútorok beszerelése a legutolsó munkafolyamat. Ebben a fázisban már igazán látványos a felújított helyiségünk, hiszen minden a helyére kerül, és ezután nincs is már más hátra, mint hogy élvezzük a munka gyümölcsét.
A fürdőszoba felújítása nem kis feladat, ám ha előre megtervezzük és követjük a lépéseket, kisebb lesz a gyötrelem. A cél, hogy a munkálatok után örömünkre szolgáljon a végeredmény, és gyönyörködhessünk is benne.
Fotók forrása: Pexels.com