home 2025. február 05., Ágota napja
Online előfizetés
Folytatódik az együttműködés a VMSZ és az SZHP között
Markovics Annamária
2024.09.25.
LXXIX. évf. 39. szám
Folytatódik az együttműködés a VMSZ és az SZHP között

Aláírta a jelenlegi kormány megbízatási idejére vonatkozó koalíciós szerződést a Szerb Haladó Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség. A dokumentumot, mely a következő néhány évre vonatkozó terveket és elképzeléseket tartalmazza, Miloš Vučević, az SZHP, valamint dr. Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke látta el kézjegyével.

A koalíciós szerződés kilenc fejezete azokat a területeket öleli fel, amelyek a vajdasági magyarok számára kiemelten fontosak, és amelyekkel a VMSZ évek óta foglalkozik. Ezenfelül a szerződésnek két melléklete is van, ezek a konkrét fejlesztéseket, illetve a VMSZ kormányzati pozícióit tartalmazzák (például a nyolc államtitkári helyet, hiszen a VMSZ ezúttal sem kért miniszteri pozíciót). A szerződő felek az aláírtak értelmében egyetértenek abban, hogy támogatják a kormányt — melynek munkájában részt vesznek — és azokat az elképzeléseket, amelyek a miniszterelnök-jelölti programbeszédben elhangzottak, illetve azokat is, amelyeket a VMSZ fogalmazott meg.

Illegális migráció és biztonság

Eltűntek a migránsok Vajdaság északi részéről azután, hogy a belügyminisztérium határozottabban lépett fel. Az SZHP és a VMSZ koalíciós szerződése értelmében a felek „folyamatosan dolgoznak a közbiztonság fenntartásán azokban az önkormányzatokban és településeken, ahová a migránsok érkeznek”. Valamint amellett is kardoskodnak, hogy a belügyminisztérium munkatársai állandó jelenlétükkel garantálják a biztonságot. A szerződés arra is kitér, hogy biztosítani kell Szerbia déli határának védelmét, hogy ne léphessenek be az illegális migránsok, gondoskodni kell az állandó határvédelemről, eljárást kell indítani az országban törvénytelenül tartózkodók ellen, és szigorúbban kell fellépni az embercsempész-hálózatok tagjaival szemben.

 

Európai integráció, Vajdaság autonómiája

Azt tudjuk, hogy Szerbia elkötelezett az európai integráció mellett, a VMSZ politikusa, Kovács Elvira pedig a Szerbiai Parlament Európai Integrációs Bizottságának az elnöke. A koalíciós szerződés nem ezekről rendelkezik, hanem például arról, hogy kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy a határon átívelő stratégiai együttműködési programok során a helyi igények valósuljanak meg.

Évek óta témája a koalíciós megállapodásoknak, most is belekerült a dokumentumba, hogy módosítani kell a Vajdaság Autonóm Tartomány hatásköreiről szóló törvényt, illetve el kell fogadni a tartomány hatásköreinek pénzeléséről szóló törvényt. Módosítani kell a helyi önkormányzatokról szóló törvényt is, mégpedig úgy, hogy abban pontosabban szabályozzák a helyi közösségek jogállását, illetve nem szabad megfeledkezni a kistelepülésekről sem, így a legkisebb településeken is ki kell építeni a közszolgáltatások széles hálózatát.

 

Fejlesztések és nagyberuházások

A szerződés részletesen kitér mindazokra a projektumokra, amelyek a vajdasági magyarok, a vajdaságiak, de alapjában Szerbia állampolgárai számára is fontosak. Itt nem soroljuk fel őket, mindenki elolvashatja a VMSZ honlapján, ám megemlítjük, hogy szó esik a dokumentumban a Belgrád—Budapest, valamint a Szabadka—Baja vasútvonalról, a horgosi és a kelebiai határátkelőhely bővítéséről, a határátkelők nyitvatartási idejének meghosszabbításáról, a vajdasági helyi utak és utcák kiépítéséről, illetve felújításáról, ezen belül a Szabadka és Zenta közötti út megépítéséről, valamint a különféle regionális vasútvonalak felújításáról, szennyvíztisztító hálózatok építéséről, idegenforgalmi célpontok fejlesztéséről. A konkrét fejlesztésekről a koalíciós szerződés 1. számú mellékletében olvashatunk.

 

Kisebbségi kérdések

A kisebbségi kérdésekre vonatkozó fejezet szerint a VMSZ és az SZHP „összehangoltan dolgozik a nemzeti kisebbségek jogainak megvalósítását célzó új, felülvizsgált akcióterv elfogadásán és végrehajtásán”, illetve azon is, hogy a nemzeti kisebbségek tagjaira vonatkozó törvények megfogalmazásakor pontosabb legyen a szabályozás. Szó esik a nemzeti kisebbségek nyelvén folyó oktatásról, arról, hogy a korábbi gyakorlatnak megfelelően öt fővel is nyílhat osztály, illetve arról is, hogy az oktatás, a hivatalos nyelvhasználat, a kultúra és a tájékoztatás területére vonatkozó jogi aktusokat teljes mértékben összehangolják a nemzeti kisebbségek nemzeti tanácsairól és a Vajdaság Autonóm Tartomány hatásköreinek meghatározásáról szóló törvénnyel. Megmarad a meglévő bírósági és ügyészi hálózat, lehetővé teszik az önkormányzati elektronikus ügyintézés működését a hivatalos használatban lévő nyelveken, a cirill és latin betűs, szerb felirat mellett pedig a helységnévtáblákon is kiírják a települések nevét a hivatalos használatban lévő nyelveken.

 

Mezőgazdaság

Úgy módosítják a vonatkozó törvényeket, hogy a mezőgazdasági termelők számára új és igazságosabb nyugdíj- és rokkantbiztosítási rendszert alakítsanak ki, az országos költségvetésből több támogatás jut a vajdasági öntöző- és vízelvezető rendszerek kiépítésére és fejlesztésére, illetve hamarosan megkezdik Szerbia új mezőgazdasági és vidékfejlesztési stratégiájának a kidolgozását.

 

Környezetvédelem

A környezetvédelmi célok meghatározásakor is a vajdasági, magyarlakta települések érdekei kerültek előtérbe a koalíciós szerződésben, így a Palicsi- és a Ludasi-tó, a szabadkai városi hulladéklerakó felszámolása, illetve a regionális hulladéklerakó további fejlesztése, a szélvédő sávok létesítése, az erdősítés, az alternatív energiaforrások kiaknázása, ehhez kapcsolódóan pedig például elektromos autóbuszok használata.

 

Egészségügy, demográfia

A szerződés kitér az egészségmegőrzést népszerűsítő kampányok fontosságára, ezek szervezésére, a kórházak és egészségházak felújítására (kiemelve, hogy a szabadkai és a zentai kórház fejlesztése prioritást élvez), a korszerű diagnosztikai eszközök beszerzésére, egy szabadkai központú regionális transzfúziós intézmény megnyitására, illetve a gyerekpótlék igazságosabb és szélesebb körű elosztására.

 

Szociális védelem, sport és ifjúság

Fontos pont a szociális védelemről szóló rész, melyben ismét hangsúlyozzák, hogy a vonatkozó törvényt úgy kellene módosítani, hogy a többszörös visszaeső bűnelkövetők ne kaphassanak szociális segélyt.

A koalíciós szerződésből természetesen a sport sem maradhatott ki, hiszen az utóbbi években számos sportakadémia épült Vajdaság területén. Ezek fenntartásáról, működésük finanszírozásáról, illetve újak kiépítéséről is szó esik a dokumentumban. Emellett arra is kitér, hogy a versenyeken kiemelkedő eredményeket elérő fiatalokat hogyan lehetne jutalmazni és támogatni.

A koalíciós szerződés számos eleme a korábbi hasonló dokumentumokban is szerepelt. Ennek egyik oka, hogy az utóbbi években egyik kormány sem töltötte ki a megbízatási idejét, így nem volt idő a megfogalmazott célok elérésére, másrészt mindig szükség volt valahol „tűzoltásra”, vagyis át kellett csoportosítani bizonyos eszközöket, így nem mindenre maradt pénz. A korábbi évek koalíciós szerződéseivel összehasonlítva a most aláírt dokumentum több újítást is tartalmaz, illetve a korábbi, de nem megvalósult célok több helyen módosítva, kiegészítve vagy nagyobb léptékű fejlesztésként jelennek meg. Az, ami a korábbi években megvalósult, kikerült a szerződés szövegéből, az időközben felmerült témakörök és célok pedig új elemként jelentek meg benne.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..