A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet társszervezésében Zentán, az Alkotóházban mutatták be a Fénykép: Dormán László című dokumentumfilmet, melyet Herczeg Zsolt rendezett.
A 2025-ben készült alkotás 82 percben tesz kísérletet a délvidéki magyar fotográfia és újságírás egyik meghatározó alakjának a bemutatására. A középpontban Dormán László áll, aki több mint hat évtizeden át dokumentálta a vajdasági magyar közösség mindennapjait, kulturális életét, történelmi fordulópontjait és eltűnőben lévő világát. A szociofotói mellett a fényképeinek egy másik része a legendás, újvidéki és belgrádi jazzfesztiválok hangulatát őrizte meg. Mint azt maga a fotográfus mesélte, a zenészek többségének azért van lehunyva a szeme, mert ő akkor szerette őket a leginkább fényképezni, amikor már a zenélés öröméért egymásnak és önmaguknak játszottak.
![]()
A portréfilm főszereplője beszél a szülőfalujáról, a számára kedves helyszínekről, munkahelyekről, identitásról, kisebbségi létről, emlékezetről és az újrakezdés kényszeréről. Húsz évig volt a Képes Ifjúság fotósa és újságírója, majd az Újvidéki Rádió munkatársa lett. 1993-ban a családjával Magyarországra költözött, és 2011-ig a Magyar Rádióban készített műsorokat.
A Fénykép: Dormán László egyszerre személyes visszatekintés és korrajz, mely egy fotóriporter prizmáján keresztül idézi fel a délvidéki magyarság elmúlt évtizedeit.
![]()
Herczeg Zsolt alkotótársai Szarapka Szabolcs és Tímár Zsolt (operatőrök), Miskolci Rolland (vágó, utómunka), Nagy Gergely (hangtechnikus), Palatinusz László (hangutómunka) voltak, a film gyártója a Pannon RTV.
A dokumentumfilm fődíjat nyert az újvidéki Medijakult szemlén, második helyezést ért el a 13. Savaria Filmszemlén, a Kós Károly Televíziós Filmszemlén és a 21. Göcsej Filmszemlén, valamint beválogatták a Magyar Filmszemle versenyprogramjába is.
A vetítés után Hernyák Zsóka, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet munkatársa beszélgetett Dormán Lászlóval és Herczeg Zsolttal.
![]()
![]()
![]()
Fényképezte: Tóth Lívia