home 2025. június 20., Rafael napja
Online előfizetés
Farsangi, néptáncos kavalkád
Tóth Lívia
2025.02.27.
LXXX. évf. 9. szám
Farsangi, néptáncos kavalkád

Szűknek bizonyult Csókán a művelődési ház színházterme, annyi néptáncos, kísérő és érdeklődő vett részt az Itt a farsang, áll a bál… címet viselő rendezvényen.

Az esemény házigazdája a Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület Ciróka és Sóvirág néptánccsoportja volt, a vendégek pedig Kelebiáról, Ludasról, Hajdújárásról, Törökkanizsáról, Tiszaszentmiklósról és Szajánból érkeztek.

Varga Viola és Gazsó Tibor — Somi, az összejövetelen fellépő több tánccsoport, közöttük a csókaiak oktatói is elmondták, ezekkel a találkozókkal lehetőséget teremtenek a gyermekeknek és a fiataloknak a barátkozásra, egymás megismerésére.

— Mivel a társas kapcsolatok a mai világban másodlagosak, nagyon fontos, hogy az iskolain kívül legyen még egy közösség számukra, ahova tartozhatnak, ahol van kapcsolódási pontjuk, mely ebben az esetben a néptánc. Több korosztály jött ma itt össze, vagyis a kisebbek és a nagyobbak is megtalálhatják a kortársaikat. De az sem mellékes, hogy farsang van, melynek lassan a végére érünk, ezért az előadás után megpróbáljuk elűzni a telet azzal, hogy elégetjük a hideget és a rosszat jelképező kiszebábot.

Kiss Tóth Erika, a Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület elnöke hangsúlyozta, az idén ünneplik a civil szervezet fennállásának 55. évfordulóját. Ezért a farsangi mulatság jó alkalom arra, hogy vidáman, jókedvűen kezdjék meg a jubileumi évet, 7 település és egyesület 10 tánccsoportjának a fellépésével. 

A színes összeállítást a helyi Ciróka tánccsoport nyitotta meg, majd a szajáni Ady Endre Művelődési Egyesület 2021 óta működő Pipacs néptánccsoportja moldvai koreográfiával lépett színre. A folytatásban a hajdújárási Lifka Sándor Művelődési Egyesület középső csoportja, a Kőris, bukovinai táncokkal mutatkozott be. A ludasi Pántlika néptánccsoportot óvodás és alsós gyerekek alkotják, akik somogyi táncokat hoztak. A tiszaszentmiklósi Tiszaszentmiklós Magyar Kultúrkör néhány hónapja működő Bokréta néptánccsoportja ugyancsak somogyi táncokkal állt színpadra. A ludasi Ludas Matyi Művelődési Egyesület Libabál csoportja kazárbokri, a szajáni Nefelejcs pedig szilágysági koreográfiával érdemelte ki a közönség tapsát. A kelebiai Gaál Ferenc Magyar Művelődési Egyesület Vackor tánccsoportja magyarpalatkai táncot ropott, majd a törökkanizsai Tiszagyöngye Művelődési Egyesület Tiszavirág néptánccsoportja és a csókai Sóvirág néptánccsoport következett. A nézők tetszéssel fogadták a csókai Csillagfürt citerazenekart is, valamint Mihók Attilát, aki citerakísérettel bordalokat énekelt. A műsort záró fergeteges, közös tánchoz nagy leleményesség kellett, hogy az összes csoport valamennyi tagja elférjen a színpadon. A talpalávalót a Fokos zenekar húzta.

Végül a művelődési ház udvarában felhangzott az ütemes skandálás: Jöjjön a tavasz, vesszen a tél…, majd lángra lobbant a kiszebábu is. A jó hangulatú összejövetel a Móra Ferenc MME székházában a farsangi fánk kóstolgatásával és táncházzal folytatódott.

A sikeres rendezvény lebonyolításához szükséges háttérmunkák (a terem díszítése, a hatalmas mennyiségű fánk sütése stb.) elvégzését a csókai táncos gyerekek szülei vállalták, a csoportok munkáját a Csoóri Sándor Alap segíti. 

Fényképezte: Tóth Lívia

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..