Első alkalommal hajtottak végre sikeres tüdőátültetést Szerbiában, a Szerbiai Egyetemi Klinikai Központ mellkassebészeti klinikájának orvosai egy 42 éves betegen végezték el a beavatkozást, aki a tájékoztatás szerint szépen gyógyul.
Első alkalommal hajtottak végre sikeres tüdőátültetést Szerbiában, a Szerbiai Egyetemi Klinikai Központ mellkassebészeti klinikájának orvosai egy 42 éves betegen végezték el a beavatkozást, aki a tájékoztatás szerint szépen gyógyul.
Dr. Maja Ercegovac, a mellkassebészeti klinika igazgatója a Szerbiai RTV-nek elmondta, hogy a műtét a Bécsi Orvostudományi Egyetem csapatával együttműködésben valósult meg, és hosszú, tudatos előkészítő munka eredménye. A teljes eljárásrendet – a felkészítéstől az állapotfelmérésen és a műtéten át a posztoperatív ellátásig – a bécsi transzplantációs program mintájára alakították ki.
A szakemberek szerint ez jelentős előrelépés a szerb egészségügy számára. Dr. Slaviša Baščarević hangsúlyozta, hogy a többórás, rendkívül összetett operáció csak a mellkassebészek, aneszteziológusok, pulmonológusok és az egész egészségügyi személyzet összehangolt munkájával valósulhatott meg. Mint fogalmazott, a siker kulcsa a koordináció, az elkötelezettség és a precizitás volt.
A műtét este kezdődött és a hajnali órákban fejeződött be. Dr. Marko Popović, aki a donor tüdejének kivételében vett részt, arról beszélt, hogy a tényleges operációt többnapos előkészítés előzi meg attól a pillanattól kezdve, hogy ismertté válik a donor. Hozzátette, hatalmas feszültséget, ugyanakkor erős felelősséget jelentett, amikor elfogadták a szervet, tudva, hogy ezzel egy ember életét menthetik meg.
Az orvos kiemelte, hogy az explantációs csapatok munkájának összehangolása különösen bonyolult, mivel a szív, a tüdő és a vesék eltávolítását végző egységek tevékenységét is pontosan össze kell hangolni. Az egész folyamat végül két-három napig tartott.
Forrás: Szerbiai RTV