home 2025. március 27., Hajnalka napja
Online előfizetés
Egy életre szóló nemes hivatás
Talpai Lóránt
2025.02.19.
LXXX. évf. 8. szám
Egy életre szóló nemes hivatás

2014-ben határozott úgy a Magyar Országgyűlés, hogy február 19-ét, Kossuth Zsuzsanna születésének évfordulóját hivatalosan is a magyar ápolók napjává nyilvánítja. Dr. Ács Pongrác, a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karának dékánja osztotta meg gondolatait az évforduló kapcsán.

* Milyen gondolatok fogalmazódnak meg önben a magyar ápolók napján? Mit kell elsősorban hangsúlyozni az ápolói szakmát illetően?

— A magyar ápolók napja fontos alkalom arra, hogy elismerésünket és tiszteletünket fejezzük ki azok iránt, akik az egészségügyi ellátás frontvonalában dolgoznak. Kossuth Zsuzsanna példamutató életműve azt üzeni számunkra, hogy az ápolás nem csupán szakma, de hivatás is, mely emberséget, türelmet és elhivatottságot igényel. Az ápolók szerepe kulcsfontosságú a betegek gyógyulásában, a közvetlen betegellátásban. A társadalomnak és az egészségügyi döntéshozóknak egyaránt kiemelt figyelmet kell fordítaniuk e hivatás megbecsülésére, a megfelelő munkakörülményekre és a folyamatos szakmai fejlődés támogatására, ez utóbbiban vállalunk mi oroszlánrészt, hiszen nem csupán közép- és felsőfokú képzéseket indítunk, hanem mesterképzést, doktori programot és szakmai továbbképzéseket is.


Fotó forrása: Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kar

* Az ápolók, segédápolók vagy a különféle egészségügyi szakmunkatársak rendkívül fontos részei az egészségügyi ellátásnak. A Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kara ennek megfelelően nagy hangsúlyt helyez ezen szakirányok oktatására. Mit tudhatunk az intézményben folyó szakmai és oktatói munkáról?

— A kar kiemelt figyelmet fordít az egészségügyi szakdolgozók képzésére, hogy a hallgatók a legmagasabb szintű elméleti és gyakorlati tudással felvértezve léphessenek a munkaerőpiacra. Intézményünk több évtizedes tapasztalattal bír az ápolás és más egészségtudományi szakmák oktatásában. Korszerű demonstrációs termekkel, laboratóriumokkal, modern szimulációs eszközökkel és gyakorlati képzési helyszínekkel tesszük lehetővé, hogy hallgatóink a legjobb felkészítést kapják. A PTE négy egészségügyi szakképző iskolát működtet Szombathelyen, Pécsett, Kaposváron és Szekszárdon, melyeket mi mint Egészségtudományi Kar szakmai irányítóként, fenntartói feladatokat ellátó intézményként vezetünk. A középfokú ápolóképzést így a nyugat-, dél- és közép-dunántúli régióban fedjük le. Az ápolói szakmai felsőfokú képzését az anyaországban Szombathelyen és Pécsett, a határainkon túl a Délvidéken Zomborban, Székelyföldön pedig Székelyudvarhelyen hirdetjük. Az ápolás és betegellátás alapszak a karunk zászlóshajója, a képzési portfólió gerince. A mindennapi betegellátás professzionális színterét a felsőfokú egészségügyi szakemberek adják, ennek szintén professzionális, kompromisszummentes képzését pedig számos intézmény közül, azt gondolom, mi képviseljük az egyik legmagasabb szinten. Eszközparkunk, szimulációs központunk, oktatóink tudományos és szakmai felkészültsége európai viszonylatban is kiemelkedő. A mindennapi oktatás mellett a tehetséggondozásban, a szakmai konferenciák szervezésében, a tudományos előrehaladásban is az élvonalban vagyunk. Külön megtiszteltetés és öröm az, hogy a határon kívül rekedt honfitársainknak is anyanyelvükön vihetjük el az itt felhalmozott tudást és tapasztalatot, ezzel segítve a határon túli magyarságot is.

* Az utánpótlás mindig kulcskérdés volt, és az lesz a jövőben is. Általános probléma egész Kelet-Közép-Európában az ápolók hiánya. És mint tudjuk, ez jelentős mértékben oka a kórházi teljesítmény romlásának. Lehet ezt egyáltalán orvosolni? Csupán a világ más-más pontjairól érkező munkaerő lehet a megoldás, vagy összetettebb módszerek és modellek is léteznek?

— Tudományosan bizonyított, hogy ahol kevesebb ápoló látja el betegágyanként a feladatokat, továbbmegyek, ahol az ápolók között alacsonyabb a felsőfokú végzettségűek aránya, ott a kórházakban megjelenő úgynevezett nozokomiális fertőzések száma emelkedett. Az ápolói utánpótlás valóban az egyik legnagyobb kihívás. A probléma megoldásához bonyolult stratégiára van szükség. Az egyik legfontosabb lépés az ápolói pálya vonzóbbá tétele, melyhez elengedhetetlen a bérek és a munkakörülmények folyamatos javítása, valamint a szakmai fejlődési lehetőségek bővítése. Előbbiben lényeges előrelépés történt és történik idehaza. Emellett az oktatási intézményeknek is alkalmazkodniuk kell a modern munkaerőpiaci elvárásokhoz, rugalmasabb és gyakorlatiasabb képzésekkel. A világ más-más pontjairól érkező munkaerő bevonása csak részmegoldás lehet, sokkal fontosabb a hazai utánpótlás erősítése és a pályaelhagyók számának csökkentése. A mi feladatunk a minőségi oktatás megteremtése, melyhez természetesen elengedhetetlen a szükséges forrásról való gondoskodás is, mely az infrastrukturális feltételek mellett a humán erőforrás, az oktatók és a munkatársak versenyképes bérezését is magában foglalja. Ebben a tekintetben bízunk az állam egészségügyi szektor felé fordított figyelmében. Meglátásunk szerint jelentős előrelépés volna a szakmai gyakorlati normatíva visszaállítása, a felsőoktatásban egészségügyi végzettséggel dolgozó oktatók egészségügyi bértáblában fennálló bérnövekmény-fedezetének szavatolása.

* A fentiekben érintett problémák ellenére mégis miért lenne fontos az egészségügyi szakdolgozói irányt választani az egyetemen? Miért érdemes a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Karára iratkozni? Milyen üzenetet fogalmazna meg a jövendőbeli hallgatók számára?

— Az egészségügyi szakma választása egy életre szóló nemes hivatás, mely hatalmas társadalmi jelentőséggel bír. Azok számára, akik segíteni akarnak másokon, és hivatásként tekintenek az egészségügyre, a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kara kiváló választás. Nemcsak elméleti tudást nyújt, hanem kiemelkedően fontos gyakorlati képzésekkel is felkészíti a hallgatókat a valódi munkakörnyezetre. A legmodernebb oktatási módszereket alkalmazzuk, és nemzetközi együttműködéseink révén lehetőséget teremtünk külföldi tapasztalatszerzésre is. Az egészségügyi szakmák megbecsülése az elmúlt években sokat fejlődött, úgy gondolom, a kórházi környezetben a korábbinál magasabb bérek ma már vonzóbbá tették a pályát. Az állami egészségügyi ellátórendszerben rendezett és rendezés alatt álló bérek is vonzóak, a magánegészségügyi ellátórendszer pedig virágkorát éli, ahol hallgatóink szintén el tudnak helyezkedni. Karunk a szakmai és tudományos szinten is elismert oktatói által, illetve a nemzetközi szinten kimagasló skilleszközparkjával egyedülálló lehetőséget kínál mindazok számára, akik a legmagasabb fokon kívánják elsajátítani az érdeklődésüknek leginkább megfelelő szakma ismereteit. Üzenetem a leendő hallgatók számára az, hogy az egészségügyi pálya kihívásokkal teli, de egyúttal rendkívül megbecsült és elismert terület. Aki elhivatottságot érez az emberek segítése iránt, annak az egészségtudományi képzés kiváló lehetőség egy biztos jövő megteremtésére.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..