Az adai női kézilabda kilencvenéves múltra tekint vissza. A jeles évfordulóról a közelmúltban, a II. Határok Nélkül elnevezésű kézilabda- és kulturális fesztivál keretében emlékeztek meg. Az elmúlt kilenc évtized legjelentősebb korszakairól, a színvonalas tornáról és a Halász József Női Kézilabdaklub csapatainak az elmúlt szezonban nyújtott teljesítményéről Urbán Mónikával, az egyesület elnökével beszélgettem.
Adán a női kézilabda kezdetei 1934-re tehetőek. Kilenc évtizeddel ezelőtt több elszánt személy összefogott, és a helyi labdarúgóklub keretében Kék Csillag néven nagypályás kézilabdacsapatot alakítottak, hiszen akkoriban még nagy pályán játszották a kézilabdát, azaz a hazenát. Az adai női kézilabda legsikeresebb időszaka az 1984-től 1990-ig terjedő évekre tehető, amikor a Halász József Női Kézilabdaklub állandó tagja volt a jugoszláv I. Szövetségi Ligának. A legjobb eredmény a vajdasági Tito Marsall Kupa megnyerése és a bajnokságban a 4. hely megszerzése volt a többi közt a belgrádi Radničkit, a zágrábi Lokomotivát és Trešnjevkát, a ljubljanai Belinka Olimpiját, a titogradi Budućnostot, a Splitet, a Dalmát és a zombori Bane Sekulićot felvonultató bombaerős mezőnyben.
A Halász József NKK első számú felnőttcsapata (Fotók: A Halász József Női Kézilabdaklub Facebook-oldala)
A 2023/24-es idényben az adai egyesület öt korosztályos bajnokságban szerepelt. A felnőttcsapat kilenc győzelemmel, egy döntetlennel és hat vereséggel a 4. helyen végzett az I. liga vajdasági csoportjában.
— Első csapatunk nagyon ügyesen játszott, annak pedig külön örülünk, hogy egyre több saját nevelésű játékost tudunk beépíteni a felnőttek közé. A középmezőny elejét, illetve az élmezőny végét tűztük ki célul, melyet a lányok meg is valósítottak. Fiatalabb korban nagy hangsúlyt helyezünk a tömegesítésre, figyelünk arra, hogy a fiatalabb korosztályokban minden játékosnak adjunk alkalmat a bizonyításra, és mindenkivel megszerettessük a kézilabdát. A második számú felnőttcsapatunk a II. liga vajdasági csoportjában szerepelt. Együttesünk középiskolás lányokból áll, akiket felzárkóztatunk az első csapathoz. Örömünkre szolgál, hogy a környékünkön élő lányok is játszottak ebben a csapatban. Az adai kézilabdázás lényege, hogy a környéken lévő kézilabdaklubok számára úgyszólván központtá váljunk, és az olyan klubokból kikerülő lányok, amelyeknek nincs felnőttcsapatuk, nálunk folytathassák pályafutásukat. A lányok a korosztályos csapatokban nem játszottak együtt, klubunkban találkoznak először, de szépen feltalálják magukat. A 14 éven aluli csapatunk ezüstérmet nyert az országos bajnokság Kraljevón megrendezett döntőjében, ami nagy sikernek számít. Első csapatunkba a nyár folyamán több olyan lány is visszatért, akik valamikor Adán játszottak, majd más klubokban is kipróbálták magukat — mondta az elnök asszony.
A hamarosan induló bajnokságban szintén öt korosztályos csapatot indít a Halász József. Az U12-es csapatot Pander Éva készíti fel a mérkőzésekre, a 14 évnél fiatalabb lányokkal a klubba visszatérő és edzői feladatokat először vállaló Ahác Diana dolgozik, az U16-os együttest, ahogy a második számú felnőttcsapatot is, Viktor Felbab és Balla Kolos irányítja, az első számú felnőttcsapatot pedig továbbra is Božić Boglárka vezeti. A még nem versenyző, a kézilabdával játékosan ismerkedő óvodás korosztállyal Hanák Adél foglalkozik, a második és a harmadik osztályosokat pedig Öreg Ildikó vezeti át a minikézilabdáról a nagypályás kézilabdára. A szakmai stábhoz tartozik az első csapat erőnléti edzője, Rákos Zsuzsa, a fiatalabb korosztályokkal dolgozó Tóbiás Vivien, a kapusedző, Manojlović Boris és Goór Róbert, aki az egész rendszert összefogja és koordinálja.
A második számú felnőttcsapat
A közelmúltban tartották meg a háromnapos II. Határok Nélkül Kézilabda- és Kulturális Fesztivált, melyet a Magyar Kézilabda-szövetség és az Együtt növünk fel! Alapítvány szervezett Ada Község Önkormányzatával, a Halász József Női és a Potisje—Pletex Férfi-kézilabdaklubbal közösen.
— A színházterem előterében kiállítás nyílt, melynek keretében az elmúlt kilencven év serlegeiből mutattunk be néhányat, valamint Galic Zita korábbi jugoszláv válogatott világklasszis játékosunk, olimpikonunk a saját régi mezeiből hozott egy válogatást. Az ünnepi műsorban Bilicki Zoltán, Ada község polgármestere, Ilyés Ferenc, a Magyar Kézilabda-szövetség elnöke és jómagam szóltunk a jelenlévőkhöz, majd egy rövid kisfilmet mutattunk be az elmúlt kilenc évtizedről. Galic Zita és a korábbi játékos-edző, Đurović Margit a sportágban végzett munkájukért életműdíjat vehettek át, köszönőlevélben pedig Albek Anna, a magyar válogatott párizsi olimpián szerepelt adai játékosa és Kubina Molli, a szerb válogatott szintén adai kézilabdázója, kapusa részesült. Mindketten igazoltan maradtak távol, de amint Adára látogatnak, átadjuk nekik a köszönőleveleket. A műsor keretében fellépett a Határtalanul zenekar, a Vadvirág Hagyományápoló Kör és a Szentháromság gyermekkórus. A Határtalanul zenekart Juhász István, az MKSZ sportigazgatója, a székelyudvarhelyi Fábián Zoltán gitáros, dalszerző, a felvidéki Vadkerti Imre, a Kormorán zenekar énekese és Délvidék képviseletében Török Tilla adai származású népdalénekes alkotta. A zenekar négy országot képviselt, mégis magyar nyelven énekelt. Az U14-es csapatoknak rendezett tornán a fiúk mezőnyében négy magyarországi, székelyföldi és délvidéki csapat, a lányoknál pedig nyolc magyarországi, székelyföldi, erdélyi, felvidéki, kárpátaljai és délvidéki csapat mérkőzött meg az adai és a moholi sportcsarnokban. A tornán az edzők felmérhették, hogy csapataik hol tartanak a felkészülésben, habár a hangsúly nemcsak az eredményen, hanem a barátkozáson is volt. A nyelv nem volt akadály, hiszen a csapatok öt országból érkeztek, és mindannyian magyarul beszélgettek egymással. Mindkét nem mezőnyében a Ferencváros nyerte meg a tornát, amiben nincs semmi meglepő, mert a csapat tagjait az akadémiákon már fiatal koruktól a legmagasabb szinten dolgozó edzők képzik. Az adai, 14 éven aluli csapatot sok, a korosztályánál fiatalabb játékos alkotta, akikre nagyon büszke vagyok, hiszen szépen helytálltak — mondta Urbán Mónika, a Halász József NKK elnöke.
Az országos bajnokságon ezüstérmes 14 éven aluli együttes
A párizsi olimpiáról szólva Urbán Mónika elmondta, hogy hihetetlen érzés volt az adai Albek Annát a magyar válogatottban látni. Anna szeretett volna még több időt tölteni a pályán, még többet adni magából.
— Az olimpia alatt és után is beszéltem vele, és arra biztattam, legyen türelemmel, hiszen kezdődik a bajnokság, ahol újra megmutathatja képességeit. Óriási dicséret illeti, hogy pályára léphetett az olimpián, és képviselhette Magyarországot, valamint Adát is — mondta örömmel az elnök asszony.
A Halász József felnőttcsapata az első fordulóban 28:27-re nyert Szivácon a Krule ellen, az első hazai mérkőzésen pedig a hétvégén az Apatin együttese látogat Adára.
Fényképezte: Tóth Tibor