Ezen a napon született 1802-ben a Bács-Kiskun vármegyei Kalocsa városában Vidats István gyártulajdonos, az első magyar mezőgazdasági gépműhely és -gyár (az Első Magyar Mezőgazdasági Gépgyár) alapítója, Vidats Jánosnak, a márciusi ifjak egyikének édesapja.
Budapest, Ferencváros — 2023. április 29.
1825-től uradalmi gépész volt Bánátkomlóson, ahol a talajművelő eszköz továbbfejlesztésének eredményeképpen elkészítette a XIX. századi Magyarországon általánosan elterjedt Vidats-ekét. 1842-ben Pestre költöztette lakatosműhelyét, majd céltudatos és kitartó fáradozásának köszönhetően 1855-ben Pest város tanácsától „gyárnoki” engedélyt nyert. A mezőgazdasági gépeken kívül élelmiszeripari gépeket is gyártott. 1862-ben gazdasági gépgyárat, öntödét és gőzmalmot alakított Craiovában (Románia), ezen gyár termékeit a balkáni államokba és Oroszországba szándékoztak eladni. A sors végül szinte mindenben másképp rendelkezett dolgaiban: megbetegedett, gyára csődbe jutott, ő maga pedig elszegényedve fejezte be földi pályafutását. (Külső hivatkozás: Wikipédia)
Vidats János 1883. június 17-én hunyt el Budapesten. A hajdani gépgyár helyén (Budapest-Ferencvárosban) ma egy másik impozáns épület áll. A régmúlt rangidős eseményéről jelenünkben (2009 óta) egy, az objektum homlokzatára felhelyezett emléktábla tanúskodik. Szülővárosában 1963 novemberében neveztek el utcát róla.
Fényképezte: Martinek Imre