Ezen a napon hunyt el 1895-ben a Hajdú-Bihar vármegyei Vértes (mai nevén: Létavértes) városában Irinyi János magyar vegyész, a zajtalan és robbanásmentes gyufa feltalálója.
(Budapest, Józsefváros — 2023. szeptember 27.)
A református, nemesi származású Irinyi család sarja 1817. május 18-án született a Bihar megyei Albis faluban, a Partiumban. Debrecenben is tanult, de kémiai ismereteit a bécsi Politechnikumban szerezte. A nem robbanó, zajtalan gyufa megoldásának gondolatára 1836-ban, még a vörös foszfor felfedezése előtt jutott. Találmányát eladta, a kapott pénzből pedig későbbi akadémiai tanulmányait fedezte. Nevéhez fűződik (1839-ben) az első magyar gyújtófák gyárának megalapítása Pesten, a Józsefvárosban. A hajdani fővárosi gyufagyár helyét 1936 óta egy homlokzati emléktábla-szobor jelzi.
„Az 1848—49-es szabadságharcban jelentős politikai szerepet játszott, Kossuth őt bízta meg az ágyúöntés és puskaporgyártás irányításával, és az állami gyárak felügyeletével. Őrnagyként a nagyváradi lőporgyár vezetője volt.” (Külső hivatkozás: Wikipédia)
Fényképezte: Martinek Imre