Ha Szlovákiába utazunk, és programokban, látnivalókban gazdag településekkel szeretnénk megismerkedni, akkor merüljünk el Csallóköz szépségeiben. Az Irodalmi Karaván által öt vajdasági fiatal Dunaszerdahely arcait ismerhette meg közelebbről.
A Csallóköz a Duna főmedre és a bal oldali ága által bezárt terület. A Pozsonytól Komáromig hosszan elnyúló, keskeny sziget egy egykori folyóágról, a már csak emlékekben élő Csallóról kapta nevét. Pozsonytól 48 km-re, Csallóköz szívében fekszik Dunaszerdahely, a főként magyar lakosságú város. Csallóközről fontos elmondani, hogy Európa legnagyobb, folyók által körbezárt szigete, Dunaszerdahely pedig a régió gazdasági és kulturális központja. A település hangulata sok turistát odacsalogat, emellett pedig a környező falvakból is sokan beutaznak dolgozni a településre. Az is előnyére válik, hogy közel van Pozsonyhoz, emiatt egyre többen költöznek ki a fővárosból a csendesebb településre, ezenkívül azt is meg kell említeni, hogy mindig is fontos közlekedési csomópont volt, hiszen a Pozsonyt Komárommal összekötő 63-as főút mentén található település a Komárom—Pozsony vasútvonal egyik legfontosabb állomása is. A neve abból a kiváltságból ered, amely szerint a mai város területén minden szerdán rendezhettek vásárt.
A dunaszerdahelyi városháza (a szerző felvételei)
Dunaszerdahely jelképe a városháza, mely a városképet is meghatározta. A korábban kávéháznak és szállodának épült emeletes házat Pleyer Károly szállodatulajdonos adta el a városnak 1901-ben. 1902-ben a létesítmény emeleti részén a községi hivatalok kaptak helyet, a földszinten pedig gyógyszertár üzemelt. Az épület udvarában városi fogdákat és őrszobát alakítottak ki a községi rendőrség részére. Később, az évek múlásával az egyemeletes épületet többször felújították és átalakították, így 1958–59-ben is, amikor hozzáépítéssel bővítették. Az 1995-ben megkezdett, Makovecz Imre szerinti városarculat-átalakítás részeként az épület ismét változott: bejárata fölé tornyot emeltek.
A Csallóközi Múzeum
Szlovákiában jól bevált szokás, hogy a magyar kastélyokat múzeumokká vagy szállodákká alakítják. A Sárga Kastély 1970 óta a Csallóközi Múzeum székhelye. Építkezési munkálatai 1753-tól 1770-ig tartottak. Az eredetileg barokk stílusú kastélyt az 1800-as évek folyamán klasszicista stílusban alakították át. Napjainkban a kétszintes építményt Dunaszerdahely legjelentősebb műemlék épületei közt tartják számon. A körülötte elterülő kis parkban pedig Lipcsey György fából készült szobra kapott helyet. Lipcsey a helyi Művészeti Népiskola pedagógusa, a Szlovákiai Magyar Képzőművészek Társaságának alapító tagja, Munkácsy-díjjal kitüntetett szobrász.
A múzeumban látható kiállítások elsősorban a Csallóköz bemutatásával foglalkoznak, viszont az előcsarnokban régészeti és őstörténeti gyűjteményt is megtekinthetünk. Az emeleten levő kiállítás a táj népi építészetével foglalkozik, van itt korhű paraszti konyha és szoba, valamint martosi (martovcei) tisztaszoba. Az épületben helyet kaptak olyan munkaeszközök, amelyek például a kenderfeldolgozáshoz, a szövés-fonáshoz vagy éppen az aranymosáshoz voltak szükségesek.
Aki itt jár, mindenképp keresse fel és kapja lencsevégre a szerdahelyi katolikus, illetve a református templomot, a holokauszt-emlékművet, a Vermes-villát, az elképesztő Kortárs Magyar Galériát, valamint egy kis utazással a dunatőkési és a tallósi vízimalom is megtekinthető.
A Thermalpark bejárata
Korábban jelentős volt a település élelmiszeripara is, melyet mára a termálfürdőre alapozó turisztika, illetve a gép-, a villamossági, az építő- és a logisztikai ipar váltott fel. A dunaszerdahelyi Thermalpark egyike a Csallóköz legkedveltebb és leglátogatottabb üdülőközpontjainak. Gyógyhatású termálvíz, park, tavacska, medencék, étterem, büfék, szálloda, panzió, autókemping — ezek mind-mind az idelátogatók gondtalan pihenését és kikapcsolódását hivatottak elősegíteni. A Thermalparkhoz tíz kül- és beltéri medence tartozik, és a gyógyvize jó hatással van a szervezetre. Nem kell messzire utaznunk, ha másik fürdőt is ki szeretnénk próbálni. A nyárasdi termálfürdőben négy medence található, s a gyógyító termálvíz a mozgásszervi megbetegedésekre hat. A nagymegyeri Corvinus termálfürdő kilenc medencével büszkélkedhet, s a termálvíz szintén a mozgásszervi, valamint az ízületi fájdalmakat enyhíti, amellett, hogy a regenerálódásban is segítheti az embert.
Tündér Ilona szökőkútja
Jelentős sporttevékenység folyik Dunaszerdahelyen, van stadionja, sportcsarnoka és műjégpályája. Labdarúgócsapata, a DAC az ország egyik legnagyobb múltú egyesülete. Emellett széles körben ismertek asztaliteniszezői, sakkozói, atlétái és kézilabdázói is. A vízi sportok és kirándulások szerelmesei biztosan találnak kedvükre való szórakozást a természetben.
Ottjártunkkor vendéglátóink — a Szlovákiai Magyar Írók Társasága — rengeteg hangulatos kávézót, éttermet mutattak nekünk, valamint a városközpontban található remek kis ír kocsmát is. A vajdasági fiatalok ekkor kóstolták meg először a rántott csirkemájat, majd itthon is kipróbálták a jól bevált receptet.
Nyáron is sűrű az élet a településen, júniusban ugyanis eperfesztivál várja a látogatókat, júliusban a Szent István tér a Fröccsfesztnek ad otthont, és rengeteg meghívott neves fellépő szórakoztatja a közönséget.
A Cserfes Beszéd- és Prevenciós Központ