
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Zentai Konzultációs Központjának tangazdaságában átadó ünnepséget tartottak, melyen bemutatták az Agrárminisztérium javaslatára a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásából megvalósított fejlesztéseket.
Az egybegyűlteket — közöttük a magyar Agrárminisztérium, Magyarország belgrádi nagykövetsége, a Tartományi Kormány, Zenta Önkormányzata, a Magyar Nemzeti Tanács, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége képviseletében megjelenteket — elsőként dr. Lengyel László, a MATE Zentai Konzultációs Központjának tagozatvezetője köszöntötte.
Dr. Lengyel László
Az újságíróknak adott nyilatkozatában elmondta, az Agrárminisztérium két évvel ezelőtt már jelentősen segítette a képzési központhoz tartozó tanüzem eszközparkjának és laboratóriumi berendezésének felújítását, illetve beszerzését, majd az idén ezt a támogatást kiegészítette egy korszerű fűnyíró vásárlásával és egy teljes öntözőrendszer kialakításával.
— Ezeket a beruházásokat és fejlesztéseket tekintettük ma meg egy olyan program részeként, ahol beszélhettünk mindennek a létjogosultságáról, szükségességéről, valamint arról, hogyan tudjuk ezt az oktatásban alkalmazni, illetve milyen új lehetőségek nyílnak meg ezáltal számunkra.
Ökrös Oszkár, a magyarországi Agrárminisztérium nemzetközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára egyebek között kiemelte, csak úgy lesz teljes a nemzet jövője, ha az elszakított országrészek magyarsága is erős lábakon áll, biztosított a megélhetése a saját szülőföldjén és töretlen az identitása. Hangsúlyozta, azért fontos a külhoni magyar oktatás és szakoktatás támogatása, hogy például Vajdaságban is, ahol a mezőgazdasággal foglalkozó és mezőgazdaságból élő magyar lakosság aránya kiemelkedően magas, a jövőben is legyenek agrárvégzettségű, kiemelten képzett fiatal szakemberek, akik továbbvisznek vagy beindítanak családi gazdaságokat, agrárvállalkozásokat, tanácsaikkal, tudásukkal, tapasztalataikkal segítik a helyi termelőket, állattartókat, élelmiszer-előállítókat, azaz a szülőföldön való boldogulást.
Ökrös Oszkár
Ótott Róbert tartományi kormányalelnök felidézte, hogy amikor 1996-ban megindult Zentán a kertészmérnöki képzés, még senki sem sejthette, hogy ilyen meghatározó szerepet fog betölteni a térségünkben, most pedig megkerülhetetlen résztvevője a vajdasági magyar felsőoktatási szférának. A Zentai Konzultációs Központ, melynek mára már több mint 500 végzett hallgatója van, 2023 szeptemberében új és korszerű épületbe költözött.
— Jól tudjuk, ma már nem elegendő megörökölni az őseinktől a termőföldet, azzal tudni kell bánni, új technológiákat kell elsajátítani, a terményt el kell adni vagy fel kell dolgozni, és menedzselni is szükséges a gazdaságot. Ehhez azonban kézzelfogható, korszerű tudás kell, és ezt ebben az intézményben megszerezhetik a hallgatók.
Ótott Róbert arra is rámutatott, nagyon fontos, hogy a gazdák éljenek a tartományi támogatások lehetőségével.
Ótott Róbert
Dr. Könyves Tibor rendes egyetemi tanár a tangazdaság képzésben betöltött szerepét mutatta be, illetve ismertette a gyakorlati oktatás menetét. Balassa Árpád kertészmérnök pedig, aki tervezte és kivitelezte az öntözőrendszer telepítését, ennek a beruházásnak a tudnivalóit osztotta meg az egybegyűltekkel.
Dr. Könyves Tibor
A program végén a jelenlévők megtekintették mindazt, amiről a megnyitón hallottak, valamint egyebek között megnézték a területen lévő szalmaházat is.
(Az eseményről szóló hosszabb beszámolónkat hamarosan olvashatják.)
Balassa Árpád
A szerző felvételei