Szerencsére nem kellett sokat várni az Apple TV+ tavalyi sikersorozatának folytatására, így immáron két párhuzamos szálon futhat a cselekmény — de ne szaladjunk ennyire előre.
Rebecca Ferguson főszereplésével került fel a sci-fikben igencsak bővelkedő Apple tartalmai közé tavaly A siló, Hugh Howey kultikus regénysorozatának adaptációja, mely társadalomkritika, posztapokaliptikus túléléssztori és misztikus science fiction is egyben. Ez utóbbi vonatkozásában nagymértékben hasonlít a Lostra, folyamatosan újabb rejtélyeket dob fel ugyanis, az utóbbival ellentétben viszont A silóban időnként válaszokat is kapunk.
Kép forrása: ImDb.com
Van egy föld alatti közösség, mely ki tudja, hány évtizede (esetleg százada?) nem járt a felszínen. Az archívumok, krónikák szerint ugyanis egy háború minden élőt elpusztított odafent, a Föld lakhatatlanná vált. A siló a minden: bölcső, otthon, a túlélés záloga. Szigorú hierarchia uralkodik ezen föld alatti világban, szerelőkkel az alsó szinten, középosztállyal a középszinten, legfelül pedig a polgármesterrel, illetve a prominensebb személyiségekkel. Van egy mindent irányító bírói testület, alatta a polgármester, illetve őalatta a seriff. Utóbbi feleségével komolyan elkezd hinni az összeesküvés-elméletekben, melyek arról szólnak, hogy a silóban élő közösséget átverik, és odakint nem is az van, amit az ablakon át látnak. A siló törvényei pedig egyszerűek: ha valaki akár csak egyszer is kimondja, hogy el akarja hagyni az oltalmazó föld alatti bunkert, azonnal kiküldik „takarítani”, azaz mehet isten hírével a mérgezett levegőre, csak előtte még lesz szíves megtörölni a teleszkóp lencséjét, mellyel a többiek kilátnak a felszínre.
A siló főszereplője egy fiatal szerelőnő, Juliette Nichols (Rebecca Ferguson), aki furcsa, tiltott tárgyakra tesz szert, majd nemsokára egy olyan kincs is a kezébe kerül, amely alapjaiban változtatja meg a hitét. Odakint ugyanis van — vagy legalábbis lehet — élet, erről tanúskodik a bírák által szigorúan betiltott könyvek, tárgyak egy része, melyek a nagy háború előttről származnak. A siló történelmében egy titokzatos forradalom is fontos szerepet kap, melyről mi, nézők nem igazán tudunk meg túl sokat, legalábbis az első évadban.
Ez a közösség tehát a változás, az átalakulás küszöbén áll, miközben hatalmi rendszere repedezni látszik. A polgármester, a totális hatalomra törekvő Bernard Holland (Tim Robbins) igyekszik vasmarokkal irányítani népét, a bíró, Sims (Common) segítségével. A siló első évadjának ereje éppen a Losthoz hasonló misztikus és rejtélyes fordulatokban rejlik, emellett hatásosan hozta azt a sötét, klausztrofobikus érzést, amelyre csak nagyon kevés sci-fi volt képes az elmúlt években. A színészi teljesítményre sem lehet panasz, Ferguson tökéletes a lázadó mechanikus szerepében, aki az első évad végén kimerészkedik a felszínre, hogy meggyőződjön róla, mi is az igazság. Ez a pillanat pedig nekünk, nézőknek is letaglózóan izgalmas fordulat volt — egyúttal azt is garantálta, hogy óriási szufla, rengeteg lehetőség van még ebben a történetben.
Az eddigi tíz epizód Howey első regényét dolgozta fel, a folytatásban pedig számíthatunk arra, hogy Juliette eljut egy másik bunkerbe, míg odahaza, a 18-as silóban a lázadás elkerülhetetlenné válik. Howey második regénye, a Műszak inkább a múltról, a siló eredetéről szól, ezért jó eséllyel — ismét a Losthoz hasonlóan — flashbackekre is várhatunk majd. A második évad első része egyébként november 15-én debütált az Apple TV+-on, és ugyancsak tíz részen át láthatjuk a sztori szövevényesnek ígérkező folytatását.