
A Szekeres László Alapítvány székházában A jövő már megérkezett — mesterséges intelligencia a hétköznapokban címmel tartott előadást Vörös Csaba informatikus, tanár, a topolyai Coder Club vezetője. Az értekezés célja az volt, hogy a résztvevők megismerkedjenek a mesterséges intelligencia (MI) által kínált lehetőségekkel, és megtudják, hogyan integrálhatják ezeket a mindennapi életükbe.
A program középpontjában a széles körben ismert ChatGPT állt, mely nemcsak a csevegés és az információszolgáltatás terén jeleskedik, hanem számos egyéb funkciója is ismert. Vörös Csaba bemutatta, hogyan használható az MI prezentációk, diagramok, elemzések és képek készítésére is, valamint hogy miként lehet például regények összefoglalóját elkészíteni vagy kutatási anyagot gyűjteni a segítségével.
A közönség soraiban minden korosztály képviseltette magát, ami jól tükrözi, hogy a mesterséges intelligencia alkalmazása nem korfüggő, és mindenki számára hasznos eszközként szolgálhat a különféle élethelyzetekben.
Baranyi Dolores, az esemény szervezője elmondta, a mesterséges intelligencia témája rendkívül aktuális, és fontosnak tartották, hogy lehetőséget teremtsenek a közönség számára az alaposabb megismerésére.
Az előadás után Vörös Csaba válaszolt a résztvevők kérdéseire, és tanácsokat adott azoknak, akik már használják az MI-t, valamint azoknak is, akik most szeretnének ismerkedni vele.
— Biztosan megvan a félelem az emberekben az újdonság miatt, illetve azért, mert mások már használják, de ők még nem. Ez alaptalan félelem, ezt próbáltam az előadással is átadni — válaszolta Vörös Csaba arra a kérdésre, hogy aggódnak-e az emberek a mesterséges intelligencia térnyerése miatt. Az előadó szerint a jövőben elképzelhető, hogy az MI-modulokat humanoid robotokba építik be, melyek ház körüli feladatokat láthatnak el, de akár a védelem területén is segítségünkre lehetnek.
Újságírói kérdésre Vörös Csaba a mesterséges intelligencia veszélyeiről is beszélt, különös figyelmet fordítva arra, hogy az idősebb generációk számára a csalások lehetősége reális probléma. Szerinte ezért fontos ráirányítani a figyelmet az ilyen típusú fenyegetésekre, és a jövőben ilyen tematikájú előadásokkal is segíteni kell az érintettek tájékoztatását.
Az előadás egy remek lehetőség volt arra, hogy a közönség jobban megértse a mesterséges intelligencia világát és annak mindennapi életünkre gyakorolt hatását.
A szerző felvételei