home 2025. február 05., Ágota napja
Online előfizetés
A jövedelem alsó határa
Tóth Péter
2024.09.23.
LXXIX. évf. 38. szám
A jövedelem alsó határa

Megállapodás született arról, hogy mennyi lesz január 1-jétől a minimálbér Szerbiában. A korábbi években nem tudtak megegyezni a tárgyaló felek, most azonban — hat év után először — sikerült megállapodásra jutni a tárgyalásokon.

Ennek értelmében a nettó minimálbér januártól Szerbiában 13,7 százalékkal emelkedik, így 53 592 dinárt tesz majd ki (mintegy 460 euró). Az összeg azonban az aktuális hónapban esedékes munkanapok számától függően kismértékben eltérhet ettől. A munkaóradíj vagy minimális órabér 271 dinárról 308 dinárra emelkedik. Ez alapján lehet kiszámolni egy hónapban a minimális nettó fizetést. A Szociális Gazdasági Tanács ülésén a kormány, a reprezentatív szakszervezetek és a Szerbiai Munkaadók Uniója képviselői vettek részt. A miniszterelnök is jelen volt, és hangsúlyozta, hogy a minimálbér első alkalommal fedezi majd a minimális fogyasztói kosár költségeit. A minimálbér Szerbiában jelenleg 47 000 dinár, és a hivatalos adatok szerint mintegy 100 000 dolgozó kapja ezt az összeget.

A szakszervezetek a tárgyalások kezdetén 20–30 százalékos emelést kértek. A munkaadók azt szerették volna elérni, hogy adókedvezményt kapjanak. A növelést „hatalmasnak” minősítette a pénzügyminiszter, rámutatva, hogy a minimálbérrel arányosan növekszik majd az átlagfizetés is országunkban. Az átlagbér jelenleg 100 170 dinár a hivatalos adatok szerint, vagyis mintegy 855 eurós átlagfizetésről beszélhetünk.

A legkisebb bérek meghatározása tehát nagy felelősség, hiszen a társadalom nagy részére van közvetlen hatással, ezért az emeléssel kapcsolatos döntéseket csak konszenzusos módon lehet meghozni. Ez történt az idén, de a döntés módja és időzítése számos kérdést felvethet. A legkisebb bér meghatározásánál azért is különösen fontos a „zsinórmérce” megválasztása, mert az messze túlmutat a minimálbéren. A minimálbér emelésének tovagyűrűző hatása minden egyes alkalommal több millió ember bérét tolhatja feljebb, ami a teljes bérskálára érdemi hatást gyakorol. Itt érdekes megjegyezni, hogy az EU-ban november 15-én lép hatályba az a direktíva, amely szerint a minimálbér nem lehet alacsonyabb az átlagfizetés 60 százalékánál. A 27 uniós tagállam közül egyébként csak 20-ban van meghatározva minimálbér. Az uniós országok közül Bulgáriában a legalacsonyabb a minimálbér, 477 euró, melyhez a szerb is közelít most. A legmagasabb pedig Luxemburgban, ahol 2571 eurót tesz ki, mely összegről az itteni polgárok többsége csak álmodhat. A régió országait nézve Bosznia-Hercegovinában 316, Albániában 351, Észak-Macedóniában 367 euró a minimálbér. A számok azonban nem mutatnak meg mindent, érdemesebb azt vizsgálni, hogy mennyit érnek vásárlóerő-paritáson a bérek.

Az sem mellékes, hogy a jövő évi, minimálbérről szóló tárgyalások minden évben augusztus 15-én kezdődnek, és szeptember 15-éig kell lezárulniuk. Amikor nem sikerül megállapodásra jutni, a minimálbér emelésének mértékét a pénzügyminisztérium határozza meg. De az csak januártól érvényes, tehát leghamarabb februárban kap megemelt minimálbért a dolgozó. Addig viszont még sok minden történhet, nem tudjuk, csak sejthetjük, hogyan alakul majd az infláció, milyen árfolyamon váltják majd a dinárt. Arról pedig nem is beszélnek, hogy ha ez valami minimumnak tekintendő megélhetési szempontból, akkor mekkora emelésre lenne szükség a nyugdíj esetében.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..