Mivel nem vagyok dokumentálós típus, nem gyűjtögetem az újságcikkeket, nem készítek visszatekintéseket, így azt sem tudom megmondani, nagykorúvá válásom óta hányszor volt már alkalmam szavazni. Az bizonyos, hogy az elégnél jóval többször. Kicsit irigykedve olvastam nemrégiben ifjú kollégám írását na...
Elgondolkoztam napilapunk legutóbbi internetes körkérdésén, amelyben arra kerestek választ, veszélyeztetve érezzük-e magunkat és családunkat a nemzeti hovatartozásunk miatt? Nos, én -- annak ellenére, hogy az utóbbi időben sem szűnnek a magyarok ellen elkövetett atrocitások -- igencsak furcsa eredményre jutottam. Veszélyeztetve érzem magam, de a saját nemzettársaim miatt. Hiszen magyarok azok is, akik városomban kiötlötték a gyalázkodó, mások magánéletében turkáló szórólapokat. Már a néhány hetes csecsemő sem lehet biztonságban tőlük, hiszen annak a születésében is hátsó szándékot sejtenek. Magyar volt az is, aki részeg bekiabálásaival megzavarta az anyaországi művészek koncertjét. És miért? Saját önös érdekei miatt. Miközben elszántan farkasszemet nézett a színpad előtt álló biztonsági emberekkel, az öklét rázva, üvöltözve azt kérte számon, hogy ŐT miért bocsátották el a munkahelyéről, miközben az igazgató a saját rokonainak nem mondott fel. Kétségtelenül nagy probléma az, ha valaki manapság az utcára kerül, de miért éppen azt az ünnepélyes pillanatot kellett felhasználnia, hogy világgá kiáltsa a sérelmét? És úgy mellékesen tönkretegye több száz ember szórakozását, kellemetlen helyzetbe hozza a fellépőket. Az egyik vendég láthatóan idegesen meg is kérdezte, nem lehet eltávolítani ezt a szemét provokatőrt? ,,Ha nem tudsz mást, mint eldalolni / Saját fájdalmad s örömed: / Nincs rád szüksége a világnak, / S ezért a szent fát félretedd.” (Petőfi Sándor: A XIX. század költői). Magyar volt a telefonbetyár is, aki halálosan megfenyegette az egyik polgármesterjelöltet, sőt, a későbbiekben az idős nagynénjét is, ami már bele sem került a sajtóba. De magyarok, legalábbis a nevükben, azok a pártvezérek is, akik, szintén a városomban, siettek szövetséget kötni, hogy véget vessenek -- ők fogalmaztak így -- az egyik nemzeti párt tizenkét éve tartó uralmának.
Sorolhatnám még a példákat, de nem teszem, inkább megkönnyebbülten jelentem, nagyon örülök annak, hogy vége van. Befejeződtek a választások. A cirkusz megvolt, jöhet a beígért kenyér. Nekem is inkább arról kellett volna írnom, mennyire megható volt, amikor az egyházaskéri élőújságunkon az oroszlámosi Molnár Erzsébet néni feljött a színpadra, és a maga egyszerűségében elszavalta Reményik Sándor Eredj, ha tudsz című versét. Ezekért a pillanatokért érdemes várni, tűrni és reménykedni. ,,Én itthon maradok”. Ha másért nem, akkor azért, hogy négy év múlva leírhassam: másodszor választottam polgármestert.