Megtartották az Énekelt Versek 28. Zentai Fesztiválját. A jelentkezőknek az idén Bencsik Orsolya Fönt a Kálvária-dombon című költeményét, egy szabadon választott Radnóti Miklós-verset és egy, a versenyző által kiválasztott verset kellett előadniuk. A bírálóbizottság tagjai voltak: Radványi Balázs énekes-zenész, a Kaláka együttes tagja, a zsűri elnöke (Budapest), Verebes Ernő zeneszerző, költő (Zenta—Budapest), Török Máté verséneklő, a Misztrál együttes tagja (Budapest) és Bencsik Orsolya költő, író (Topolya). A versenyprogramnak tíz résztvevője volt.
Az első helyet a budapesti Kéttamás együttes, Sólyom Tamás (gitár, ének) és Tábi Tamás (hegedű, ének) érdemelte ki. Tavaly léptek fel először a zentai fesztiválon, akkor a második díjat szerezték meg. Magukat így jellemzik: Mi, a Kéttamás, széplelkű és lassan szépkorú, nagy zenei múltú, többszörösen újrakezdő, optimista zenészek vagyunk. Koncertjeinken a magyar irodalomból válogatott verseket saját megzenésítésben adjuk elő. Törekszünk arra, hogy az elgondolkodtatóbb versek és a dinamikusabb, könnyedebb, esetenként vidámabb dalok egyensúlyban legyenek. Műsoraink közvetlen hangulata optimizmust és derűt sugároz, ám elgondolkodásra is késztet. A versek dalszövegként, de mindig kellő tisztelettel és alázattal szólalnak meg.
Horváth Zsolt felvételei
Második helyezett lett a székesfehérvári Hungarikum együttes, a harmadik pedig a Gerjenből érkező Duna-Rock Akusztik zenekar.
A tizennégy éve működő Hungarikum Együttes, Takács-Mudris Anett és Kremnitzky Géza népdalfeldolgozásokat, istenes énekeket, versmegzenésítéseket és saját dalokat ad elő.
A Duna-Rock Akusztik tíz éve alakult azzal a céllal, hogy az abban az évben megrendezett Gerjeni Duna-Rock találkozón egy alkalommal fellépjen a hazai közönség előtt. A sikerre való tekintettel repertoárjukat kibővítve tovább zenéltek. Többnyire ismert magyar rockballadákat, illetve megzenésített verseket játszanak. Az együttes tagjai: Mezősi László (dob), Nagy Hunor (gitár), Molnár Boldizsár (gitár), Zsolnai Beatrix (B-gitár), Gutpintér Edit (ének), Oláh László (ének).
A kötelező vers legjobb megzenésítéséért járó díjat a budapesti Déridő Formációnak ítélte oda a zsűri, amivel a zenekar fellépési lehetőséget kapott a Misztrál Fesztiválon. Az egyik különdíjat, egy páros belépőt a Misztrál Fesztiválra, a veszprémi Rauscher Béla (RAG), a másik különdíjat, négy belépőt a Kaláka Fesztiválra, a budapesti TBX Band nyerte meg.
A fesztivál gálaműsorán a „Vannak vidékek” című koncertet tekinthette meg a közönség. Fellépett a budapesti, kétszeres Kossuth-díjas és Prima Primissima díjas Kaláka együttes és Bogdán Zsolt Jászai Mari-díjas színművész. Az összeállítás Kányádi Sándor (1929—2018) születésének 95. évfordulója alkalmából készült.
Az Énekelt Versek Zentai Fesztiváljának kísérőrendezvényei is voltak, melyeket nemcsak a Tisza-parti városban, hanem más településeken is láthattak az érdeklődők. Ezek közé tartozott Huzella Péter Kossuth-díjas zeneszerző, gitáros-énekes és Molnár György zenész és verséneklő Szabad a Vers! című verses-zenés, interaktív edukációs műsora. A két magyarországi művész Topolyán és Magyarkanizsán mutatkozott be. A Zentai Magyar Kamaraszínházban Török Máté verséneklőnek, a Misztrál együttes tagjának a Versénekmondó című könyvét mutatták be, május 12-én, vasárnap pedig a zombori Magyar Polgári Kaszinóban vendégeskedett a Kaláka és Bogdán Zsolt.
A Magyar Nemzeti Tanács országos jelentőségű rendezvénnyé nyilvánította a fesztivált.
A Kaláka és Bogdán Zsolt (Gergely Árpád/Magyar Szó felvétele)