Az adventi készülődés időszakát érdekessé tenni egy gyermek számára nem mindig könnyű feladat. Dr. Balatoni Katalin interaktív foglalkozás keretében családoknak és pedagógusoknak adott ötleteket ahhoz, hogy miként tehetik tartalmassá a hagyományainkat őrző mondókákkal, játékokkal, énekekkel a karácsonyra való hangolódást.
A Csillagrege nevet viselő foglalkozást az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete szervezte meg a Majsai Úti Általános Iskola zsibongójában Balatoni Katalin pedagógus, neveléstudományi kutató vezetésével. Az előadónak korántsem volt könnyű dolga, hiszen a termet megtöltő csaknem hatvan gyermek irányítása nem kis határozottságot igénylő feladat.
— Harmadik éve rendezzük meg a Csillagrege című adventi összejövetelt, mely az Így tedd rá! program keretén belül fogalmazódott meg, az ötletgazdája és megálmodója dr. Balatoni Katalin. Nagyon örülünk, hogy így, az advent időszakában, amikor jobban oda kell figyelni egymásra, a vajdasági gyerekeknek ilyen eseményt tudunk biztosítani. Úgy gondolom, ez egy ajándék is számukra. Az idén a szabadkai gyerekeket hívtuk meg, előző évben pedig Zomborban és Muzslyán jártunk. Mindenhonnan nagyon jó a visszajelzés, hiszen meghitt adventi műsorról van szó, melyet a gyerekek és a szülők is örömmel fogadtak — mondta De Negri Ibolya, az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesületének elnöke.
— Igazából az egésznek az indíttatása az volt, hogy tizenöt éve járom a Kárpát-medencében az óvodákat, iskolákat, és azt vettem észre, hogy az advent és a karácsony olyan terület, amely mindenkinek nagyon fontos, de kevés tudás társul hozzá arról, hogy a gyerekekkel mit lehet énekelni, mondókázni. Ez nagyon sokszor kimerült a Télapó itt van és a Kiskarácsony, nagykarácsony című dalokban. Azt szerettem volna megmutatni, hogy a Kárpát-medencének az adventi hagyománya mennyire gazdag. Olyan tartalmakat válogattam a Csillagrege — Advent a Kárpát-medencében című könyvbe, amelyek az egészen pici korosztálytól az iskolásokig mindenkinek megfelelnek, és az a cél, hogy a könyv tovább éljen az óvodákban, az iskolákban és természetesen a családok otthonában is — mondta Balatoni Katalin.
* Pontosan milyen egy foglalkozás, mit tanulnak a gyerekek?
— Elindulunk az ajándékozástól, diót adunk annak, aki jó, merthogy a jó és a rossz fogalma többször előkerül a mai napon. Aztán elérünk Luca-naphoz, ahol azt hangsúlyozom, hogy Luca a magyar néphagyományban kettős alak, van egy szent és egy profán oldala. A néphagyományban ez volt a téli napforduló, amikor a legrövidebb a nappal és a leghosszabb az éjszaka, és ehhez mindenféle misztérium kapcsolódott. A boszorkányokkal is foglalkozunk, lesznek jó és rossz boszorkányok, hiszen a fény és a sötétség, a jó és a rossz elkülönülése a téma. A végén elérkezünk oda, hogy együtt egy fenyőfát karácsonyfává fogunk varázsolni, elringatjuk a Kisjézuskát, és megszületik karácsony csodája. Ebbe a szülőket, nagyszülőket is bevonom a közös éneklés keretében. A könyv tartalmazza az elhangzott dalokat, mondókákat, és van hozzá a YouTube-on meg a Spotifyon is elérhető hanganyag, valamint a tavalyi évben a babáknak is készült egy kis lapozgató.
Kezdetben a gyerekek egy nagy körben helyezkedtek el, és különféle utasításoknak megfelelően kellett feladatokat végrehajtaniuk, melyek egy kicsit megnyugtatták és koncentrálásra késztették az izgatott apróságokat. Az egymást követő játékok mindig egy-egy olyan dal, mondóka kíséretében folytak, amelyet a gyerekek nagy igyekezettel próbáltak ismételni. A program emellett érdekes tudnivalókkal is kiegészült, így egy kicsit ismeretterjesztő jelleget is öltött. Végezetül, a közös karácsonyfa-díszítés után, a szülők is becsatlakoztak a mókába, és a gyerekek köré gyűlve, világító mécsesek fényénél énekeltek együtt egy karácsonyi dalt.
Fényképezte: Miskolci Krisztina