Egyelőre nem lesznek választások, mert Vučić szerint a jelenlegi helyzetben ez felelőtlenség lenne. A héten ismételten Koszovó került a belgrádi politikai közélet fókuszpontjába, a tudományos akadémia elnöke pedig jócskán kiverte a biztosítékot azzal a kijelentésével, mely szerint végre hivatalosan is el kellene ismerni, hogy Koszovó immáron nem Szerbia része.
Egyelőre nem lesznek választások
Aleksandar Vučić miniszterelnök vasárnap este a Pink Televíziónak adott interjújában kijelentette, hogy az elkövetkező hat hónapban egészen biztosan nem lesznek választások. Ennek oka az, hogy a miniszterelnök szerint a jelenlegi helyzetben, amikor Koszovónak az Unescóba való felvétele idő kérdése, ez felelőtlen döntés volna. „Hogy hat, nyolc vagy esetleg tíz hónap múlva lesznek-e választások, azt nem tudom, de azt igen, hogy az elkövetkező három, négy, öt hónapban nem lesznek” — mondta Vučić. (Pink)
Kevesebb embert fognak kirúgni
Kori Udovički önkormányzati miniszter szerint a közszférából nem fognak kilencezer embert elbocsátani. A legtöbb munkaerő-felesleggé nyilvánított személyt nyugdíjazni fogják — állítja a miniszter asszony. (Tanjug)
628 000-en abszolút szegények
Az Európai Szegénységellenes Hálózat arra hívta fel a szerb kormány és az illetékes minisztériumok figyelmét, hogy a szegénység elleni küzdelmet tegyék az egyik legfőbb prioritássá. A szervezet a kutatásai alapján arra a megállapításra jutott, hogy az országban 628 000-en abszolút szegénységben élnek. (Beta)
„Növelni fogjuk a bért és a nyugdíjat”
Aleksandar Vučić miniszterelnök szerint november első felében áttekintik az ország gazdasági mutatóit, és várakozásaik szerint a gazdaság idei növekedése 0,7 százalékos lesz. Ezután lehetőség lesz a bér és a nyugdíj növelésére. A kormány úgy tervezi, hogy minderre január 1-jén kerülhet sor. Elsősorban a tan- és az egészségügyben dolgozók számíthatnak béremelésre, viszont a miniszterelnök szerint harcolni fognak a rendőrségért és a hadseregért is. Konkrét ígéretet nem tett ugyan, de Vučić a nyugdíjasok számára is kilátásba helyezte a nagyobb havi járandóságot. (Beta, Tanjug)
Valakinek ki kell mondania
Vladimir Kostić, a Szerb Tudományos Akadémia (SANU) elnöke úgy nyilatkozott, hogy a jelenlegi helyzetben az volna az egyetlen bölcs politikai lépés, ha „méltósággal” elengednénk Koszovót, mert az de facto és de jure sem tartozik már a szerb államhoz, s ezt valakinek végre ki kell mondania az ország népe előtt. Az akadémia elnöke mindezt a többi közt azzal támasztotta alá, hogy ha egy miniszternek, miniszterelnöknek vagy a köztársasági elnöknek engedélyt kell kérnie ahhoz, hogy beléphessen Koszovó területére, akkor ez nagyon világosan jelzi, hogy „sem emberi, sem gazdasági kapacitásaink nincsenek rá, hogy érvényesítsük a saját akaratunkat. Hazudhatunk, de az alternatívák nagyon világosak” — mondta Vladimir Kostić a Belgrádi Rádiónak. (Beta)
Nikolić dühös lett
Igen erélyesen reagált az akadémia elnökének mondataira Tomislav Nikolić államelnök, aki úgy fogalmazott, hogy elvárja a Szerb Tudományos Akadémiától az állásfoglalást abban a kérdésben, hogy egy ilyen nyilatkozat után Kostić egyáltalán maradhat-e az egyik legrangosabb szerb intézmény élén. „Nikolić elnököt mélyen megdöbbentette — hogy ne használjunk durvább szavakat — Vladimir Kostić akadémikus Koszovóval kapcsolatos nézete. A professzor azt közzétette, s élve maradt” — áll az elnöki kabinet közleményében. (Blic)
Szankciók Moszkva ellen
A Blic diplomáciai forrásokból úgy tudja, hogy az európai csatlakozási tárgyalások folytatásának egyik feltétele az Oroszország elleni szankciók bevezetése. A szerb állam viszont azt üzente meg Brüsszelnek, hogy mindenről lehet tárgyalni, leszámítva Koszovó függetlenségének elismerését és az Oroszország elleni szankciók esetleges bevezetését. A belgrádi napilap szerint az Európai Bizottság a hónap végén hivatalosan is ismerteti az ez ügyben kialakított kritikai álláspontját. (Blic)