Szombaton került sor az eLearning fórum elnevezésű rendezvényre a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar dísztermében. Az e-Régió civil szervezet (http://e-regija.com) a Tartományi Gazdasági, Foglalkoztatási és a Nemek Egyenjogúságával Foglalkozó Titkárság támogatásával egy projektum keretében szervezte meg a találkozót.
Námesztovszki Zsolt (Pálfi Szuzanna felvételei)
Czékus Géza
A regisztráció után dr. Námesztovszki Zsolt fő szervező köszöntötte a jelenlevőket, és beszámolt az e-Régió civil szervezet munkásságáról, majd dr. Czékus Gézának, a kar dékánhelyettesének nyitóbeszéde következett. Ezután Juhász Bálint tartományi gazdasági titkárhelyettes kifejtette, nagy figyelmet fordítanak a telekommunikációs fejlesztésekre, ezért is tartja kiemelten fontosnak a fórum létrejöttét.
Dr. Námesztovszki Zsolt elmondta, több mint 70 részvevő érkezett a rendezvényre: pedagógusjelöltek, pedagógusok, illetve más területekről is regisztráltak. A rendezvény fókuszában az eLearning, az oktatástervezés, az online tanulás-tanítás és ezen belül is a MOOC struktúrájú kurzusok álltak. A felkért előadók Szerbiából és Magyarországról érkeztek.
A fórum első előadását Major Lenke, a tanítóképző tanára tartotta, aki az eLearning pedagógiai és didaktikai alapjairól beszélt. Előadásában a fejlődés neolitikus forradalmától jutott el a digitális forradalomig, kitért a generációs szakadékok meglétére és a pedagógus szerepének átalakulására.
Kovács Cintia
A következő előadásban Kovács Cintia, az egri EKF NTDI doktorandája az oktatástervezés fontosságára hívta fel a figyelmet. Elmondta: ahhoz, hogy optimális online oktatási környezetet hozzunk létre, feltétlenül szükségünk van oktatástervezési modellekre, melyek nagymértékben növelik a tanulás és a tanítás hatékonyságát.
Göblös Péter
Göblös Péter, az adai Cseh Károly Á. I. osztálytanítója bemutatta, miként is lehet némi plusz idő- és erőbefektetéssel interaktív iskolát létrehozni, és abban hatékonyan oktatni. Számos gyakorlati jellegű példával gazdagította a fórum előadásait.
Kőrösi Gábor
Kőrösi Gábor, a Bolyai TGK tanára a Vajon a BYOD a jövő oktatási megoldása? című kutatási beszámolójában arra kereste a választ, hogy mennyire vonhatóak be az okoseszközök az oktatás-nevelés folyamatába. Véleménye szerint az, hogy a diákok még az órán is maguknál tartják a mobiltelefonjukat, nem feltétlenül hátrány, sőt, a pedagógusoknak ki kellene használniuk ezt a jelenséget.
A következő előadó dr. Námesztovszki Zsolt volt, aki az eLearning lehetőségeiről és buktatóiról, az eddig létrehozott online kurzusai tapasztalatairól, eredményeiről számolt be.
Ezután Esztelecki Péter, a Bolyai TGK tanára az elméleti háttérrel és kutatási eredményekkel alátámasztott előadásában az oktatóvideók hatékony használatáról beszélt. Kiemelte, hogy az online kurzusok esetében a rövidebb, optimális esetben a hatperces videók vonzóbbak a tanulók számára. Azok viszont, amelyeket nem MOOC kurzusokra terveztek — például egy osztálytermi előadás —, nem kedveltek a tanulók körében.
Gonda Benjámin
Gonda Benjámin a Webuni felhőalapú közösségi tudásmegosztó platformot mutatta be a jelenlevőknek. Elmondta, hogy jelenleg 11 000 regisztrált hallgatójuk, nagyjából 170 online kurzusuk és 117 oktatójuk van.
A fórum utolsó előadója Suzana Rukavina volt, aki a digitális történetmeséléssel kapcsolatos online kurzusáról számolt be.
A fő szervező elmondta, az előadások után, valamint az állófogadáson nagyon tartalmas szakmai kommunikáció alakult ki. A rendezvény egy nagyobb projektumon belül jött létre, melyet a Tartományi Gazdasági, Foglalkoztatási és a Nemek Egyenjogúságával Foglalkozó Titkárság támogatott, és 10 MOOC kidolgozását tűzte ki célul:
Ezeken a kurzusokon vajdasági magyar előadók oktatnak magyarul vagy szerbül.