
Észak-Macedóniában, Kočani városában 59 ember vesztette életét egy éjszakai klubban kitört tűzben, mely a szerbiai közvéleményt az újvidéki Lounge és Contrast szórakozóhelyeken történt tragédiákra emlékeztette. A szerbiai tűzesetek után bevezetett szigorúbb tűzvédelmi intézkedések csökkentették a hasonló balesetek kockázatát, de a mostani, észak-macedóniai eset ismét ráirányította a figyelmet a biztonsági előírások betartásának fontosságára. A tragédia kapcsán egy tűzvédelmi szakértőt és egy szórakozóhely-tulajdonost is megkérdeztünk.
A korrupció és a pokollá vált diszkó
Március 20-án helyezték végső nyugalomra azt az 59 embert, aki a Kočaniban történt diszkótűzben vesztette életét, köztük a DNK nevű együttes több tagját, akik éppen felléptek a klubban. A tragédia, melyben 196-an megsérültek — közülük 18-an kritikus állapotban vannak, 20-an pedig fiatalkorúak — a hatóságok szerint a tűzvédelmi előírások súlyos megsértésére vezethető vissza. A vizsgálat megállapította, hogy a szórakozóhelynek nem volt működési engedélye, több vészkijárat zárva volt, tűzoltókészülékek alig álltak rendelkezésre, és engedély nélkül használtak pirotechnikai eszközöket, melyek vélhetően a tüzet okozták. A tragédia 80 sérültjét külföldön, 9 országban ápolják: Szerbiában, Magyarországon, Ausztriában, Horvátországban, Bulgáriában, Törökországban, Görögországban, Litvániában és Szlovéniában. Az észak-macedón kormány hétnapos nemzeti gyászt hirdetett, és fokozott ellenőrzéseket rendelt el a hasonló létesítmények biztonsági előírásainak betartására. Szerbiában a szolidaritás jegyében egynapos gyásznapot tartottak a tragédia áldozatainak emlékére. Mint kiderült, a klub működését a korrupció tette lehetővé. A tragikus eset rávilágított arra, hogy a tűzvédelmi szabályok következetes betartása és ellenőrzése nélkül hasonló tragédiák a jövőben is bekövetkezhetnek.
Fotó: MTI/EPA/Georgi Licovszki
A diszkótűz felidézte a szerbiai tragédiák emlékét
A szerbiai közvéleményt ez a tragédia három súlyos szerencsétlenségre emlékeztette, mely Újvidéken történt. A Putnik szálloda épülete 2007-ben kapott lángra, ott 3-an veszítették életüket. 2008-ban a Lounge kávézóban, 2012-ben pedig a Contrast diszkóban tört ki tűzvész, ezeknek összesen 14 áldozatuk volt. A Lounge kávézóban 2008. február 17-én 8 fiatal halt meg. A vizsgálat megállapította, hogy a szórakozóhelyen nem volt telepítve megfelelő tűzvédelmi rendszer, és az egyetlen kijáraton csak 2-en tudtak időben kimenekülni. A Contrast diszkóban 2012. április 1-jén, éjjel 2 óra körül ütött ki a tűz, itt 6 ember vesztette életét a rosszul telepített elektromos hálózat miatt. Utóbbinál a tűz kirobbanása után a pánikban a túlzsúfoltság is súlyosbította a helyzetet.
Szerbiában szigorúak a tűzvédelmi előírások
Az újvidéki diszkótüzek után Szerbiában szigorúbb tűzvédelmi intézkedéseket vezettek be annak érdekében, hogy megelőzhetők legyenek a hasonló katasztrófák. Juhász Vilmos nyugalmazott tűzoltó, tűzvédelmi szakember lapunknak elmondta, hogy Szerbiában a vonatkozó szabályozás 2015-ben lépett hatályba, majd 2019-ben módosították a biztonsági előírások további szigorítása érdekében.
— Korábban nem létezett átfogó tűzvédelmi szabályozás, ezért az újvidéki diszkótüzek után, 2015-ben alkották meg az első jogszabályt ezen a területen. Ez megfogalmazza a nagyobb épületek tűzállósági követelményeit, előírja, hogy milyen építőanyagokat lehet használni, valamint szabályozza az elektromos hálózat és berendezések biztonságos kialakítását. A menekülési útvonalakat pontosan meg kell tervezni, az ajtók méretének és számának igazodnia kell az épület befogadóképességéhez. A nagyobb szórakozóhelyeken kötelező a korai tűzriasztást lehetővé tevő automata tűzjelzők telepítése, 800 négyzetmétert meghaladó alapterület esetén pedig sprinkleres automata tűzoltórendszer beépítése is szükséges, mely nemcsak oltásra, hanem tűzjelzésre is szolgál. Minden vendéglátóipari egységben kötelező a megfelelő tűzvédelmi rendszer kiépítése, az épületek menekülési útvonalait pedig egyértelműen kijelölt, a szabadba vezető kijáratokkal kell ellátni. Ezeket megfelelő méretűre kell tervezni, az ajtóknak kifelé kell nyílniuk, hogy a menekülő tömeg számára akadálymentes legyen a kijutás. A hagyományos kilincsek helyett pánikrúddal kell felszerelni az ajtókat, melyek nyomás hatására automatikusan kinyílnak, emellett kötelező a pánikvilágítás és az automata tűzjelzők használata.
Az Észak-Macedóniában történt tűzeset videófelvételei alapján az is probléma volt, hogy a plafonnál gyúlékony anyagokat használtak. A beltéri pirotechnikai látványelemek alkalmazásának még nem kellett volna tüzet okoznia, de a nem megfelelő anyaghasználat miatt a lángok gyorsan tovább terjedtek, a másik gond pedig a túlzsúfoltság volt — mutatott rá a szakember. Mint mondta, Szerbiában a tűzvédelmi szabályozás előírja, hogy minden ilyen épület esetében a befogadóképességet pontos számítások alapján kell meghatározni. A megengedett maximális létszám betartását pedig a tűzrendészeti hatóságoknak időnként ellenőrizniük kell. Hozzátette, a szomszédos országban történt tragédia miatt Szerbiában várhatóan gyakoribbak lesznek az ellenőrzések.
A szerző felvételei
Mennyire érezhetjük magunkat biztonságban?
Szerbiában ma már egyetlen szórakozóhely sem kaphat úgy működési engedélyt, illetve egyetlen újonnan épített épület sem kaphatja meg a használatbavételi engedélyt, ha nem felel meg a tűzvédelmi előírásoknak. Erről személyesen is meggyőződhettünk egy szabadkai vendéglátóhelyen. A harminc éve működő Bálint Teremben a kezdetektől fogva kiemelten fontos a tűzvédelmi előírások betartása, hiszen a vendégek biztonsága az elsődleges szempont — nyilatkozta megkeresésünkre Piuković Norbert. A terem tulajdonosa kiemelte, az évek során a szabályozások változtak, és ezekhez folyamatosan alkalmazkodtak: kezdetben a megfelelő számú tűzoltókészülék beszerzése volt a prioritás, ma már ennél szigorúbb előírásoknak kell megfelelni.
— A terem minden oldaláról elérhető a menekülési útvonal, így vészhelyzet esetén a vendégek könnyen kijuthatnak a szabadba. Beszereltük a pániklámpákat, és a tűzvédelemre szakosodott vállalat jelölte ki a tűzoltókészülékek pontos helyét. A konyhában speciális tűzoltókészülékeket kellett elhelyezni, míg a nagyteremben más típusú berendezésekre volt szükség. Az épületen megfelelő erősségű villámhárítónak is lennie kell, emellett a villanyhálózatot is úgy építettük ki, hogy azt érzékeny biztosítékok védjék. Bármilyen elektromos hiba vagy rövidzárlat esetén a rendszer automatikusan kikapcsol, megelőzve a tűzesetet. Viszont még a legszigorúbb biztonsági előírások betartása ellenére is előfordulhat tűz: ha például egy vendég véletlenül felgyújtja az asztalterítőt, akkor máris megvan a baj. Éppen ezért fontos, hogy a tűzoltókészülékek könnyen elérhető helyen álljanak, hogy szükség esetén azonnal használni lehessen őket.
A terem tulajdonosa arról is beszélt, hogy ma már egyre nagyobbak az igények:
— Régebben a fények mellett elegendő volt a buborékgép, majd jött a szárazjéggép, ma pedig már tűzijátékok is elérhetők különféle kivitelben. Mi ilyen pirotechnikai eszközöket nem használunk — tette hozzá Piuković Norbert, aki arról is beszélt, hogy a lampionok például valóban szép látványt nyújtanak, de a Bálint Teremben soha nem engedik meg a vendégeknek a használatukat. A lakóépületek közelsége, a szántóföldek, különösen a kukoricások, melyek szárazabb időben könnyen lángra kaphatnak, mind ezt a döntést indokolják — magyarázta. A pirotechnikai eszközök használatát illetően pedig kiemelte, hogy ezt általánosságban véve szigorúbban kellene ellenőrizniük az illetékes hatóságoknak, mert ezeket az eszközöket nem is használhatná bárki, csupán azok a személyek, akik megfelelő engedélyt kaptak ehhez.