home 2024. március 29., Auguszta napja
Online előfizetés
Szexuális úton terjedő fertőző betegségek
Dr. Sanja Burzan nőgyógyász
2015.09.27.
LXX. évf. 38. szám

A nemi együttlét során számos fertőző betegséget elkaphatunk. Ezek közül néhány kizárólag a nemi szerveket érinti (pl. gonorrhea, azaz kankó vagy tripper), a többivel viszont megfertőződünk, illetve továbbadjuk. Ezek más szerveinknél mutatkoznak meg. Ilyen a hepatitis B- és C-, valamint a HIV-fertőzés. A nemi betegségek többsége gyógyítható, de vannak olyanok is, amelyek ellenszerét még nem ismerjük, és gyakran halállal végződnek.

A nemi úton terjedő betegségeken általában azokat a fertőzéseket értjük, amelyek a nemi szerveken mutatkoznak meg — nőknél és férfiaknál egyaránt. Ezek a fertőzések baktériumok által terjednek (pl. gonorrhea, szifilisz, chlamydia), vírusokkal (HPV, herpesz) vagy gombákkal (kandida). Tüneteik a nemi szerveken és környékükön mutatkoznak meg. Ennek ismeretében fontos lenne, hogy ha a tünetek közül bármelyiket is észleljük magunkon vagy partnerünkön, ne kerüljön sor szexuális kontaktusra.

Tünetek

* vizelési nehézségek (égető, viszkető érzés, fájdalom, gyakori vizelési inger)
* a nemi szervek váladékának fokozott megnövekedése
* a nemi szerveken megjelenő bőrelváltozás (szemölcsök, pirosság, apró hólyagok)
* viszkető, égető érzés, a nemi szervek és környékük megduzzadása
* fájdalmas nemi aktus

A fenti tünetek jelen lehetnek mindkét partnernél, noha nem törvényszerű, hogy mindegyik együttesen jelentkezik. Tanácsos, hogy minden szexuálisan aktív személy, akinél fellépnek a szimptómák, keresse fel a szakorvosát. Az orvos vizsgálatok sorát végezteti el, melyek eredményének segítségével megállapítja, hogy mely fertőzés van jelen a betegnél. Ennek alapján dönti el, hogy melyik terápiát írja fel.

Mivel bizonyos fertőző nemi betegségeknek nincs semmilyen tünetük, fontos, hogy — ha a szexuális együttlétünk során nem védekeztünk a betegségekkel szemben — menjünk el egy kivizsgálásra a nőgyógyászunkhoz. A szakember ekkor is kiírhat vizsgálatokat annak megállapítása érdekében, hogy megfertőződtünk-e, vagy sem. Ha igen, szintén terápiát ír fel, még akkor is, ha nincs semmilyen tünetünk.

Sajnos nem létezik olyan általános teszt, amely minden nemi úton terjedő fertőző betegség jelenlétét kimutatná. Minden fertőzést külön vizsgálat mutat ki a vérből vagy a nemi szervből vett kenetminta alapján.

A nem kizárólag nemi úton terjedő betegségek

A nemi úton terjedő betegségek közül a legveszélyesebb a HIV- és a hepatitis B- és C-fertőzés. Ezek a betegségek nem kizárólag nemi úton terjednek, hanem például fertőzött vérrel is. Mivel nincs semmilyen tünetük a nemi szerveken, nem úgy tekintünk rájuk, mint szexuális úton terjedő betegségekre. Mindhárom betegség súlyos, krónikus elváltozásokat idéz elő, és nemritkán halállal végződik. Még mindig nincs rájuk ellenszer, egyedül a hepatitis B vírus ellen létezik védőoltás. Szerbiában több évtizede már kötelezően beoltják a kisgyermekeket hepatitis B ellen.

Megelőzés

A megelőzés, az óvszerrel való védekezés a leghatásosabb és az egyetlen módja annak, hogy megóvjuk magunkat a nemi úton terjedő betegségektől. Bármilyen fertőzésre utaló tünet megjelenésekor azonnal forduljunk szakemberhez!

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..