home 2024. április 20., Tivadar napja
Online előfizetés
Miért jó, ha a csípőjóga életünk részévé válik?
Cérna Lenke
2017.09.18.
LXXII. évf. 37. szám
Miért jó, ha a csípőjóga életünk részévé válik?

A mindennapi feszültség olyan testrészeinkre is hatással lehet, amelyekre nem is gondolnánk — ilyen például a csípő is.

A folyamatos szorongás okozta merev testrész nyak-, váll-, hát- és térdfájdalmakat okoz. A csípő zártsága számos lelki panasz bölcsője is lehet. A csípőjóga-oktatók bizonyos pózokkal segítik a test kitárását és ezzel együtt a testi-lelki egyensúly megtalálását is.

A csípőproblémák sokak számára okoznak mindennapi kellemetlenséget. Az ezzel járó fájdalmak leginkább járás közben lépnek fel, és akár a vállra, a gerincre, a nyakra is nyomást gyakorolhatnak. A fejfájás oka is lehet a csípő merevsége. A panaszok elhárítására a csípőjóga-gyakorlatok rendszeres végzését ajánlják a szakemberek. Ez a mozgásforma a csípő mobilitásának helyreállítását és a csípő körüli izmok megerősítését segíti. További jótékony hatása a csípőízület körüli inak, izmok és szalagok megnyújtásával járó rugalmasság.



A szülés után különösen ajánlott a csípőjóga, mivel helyreállítja az ilyenkor elmozdult medencecsontot. Ha nem segítjük az imént említett folyamatot, alhasi fájdalmakkal, illetve derékfájással is számolnunk kell.

A csípőjóga-oktatók nemcsak a nőknek, de a férfiaknak is ajánlják a szóban forgó mozgás rendszeres végzését. Az úgynevezett galambpóz például óvja a sérülékeny térdet és derekat, melyek az erősebbik nemnél is érzékeny testrésznek számítanak. Ez a póz a következő lépésekkel könnyen végezhető: négykézlábállásban hozzuk előre a jobb lábat a kezek közé, a bal láb hátranyújtva pihen. A jobb sarok a bal csípőt érinti. Kilégzéssel, a kéz segítségével ráfekszünk a behajlított jobb lábra, szerencsés esetben a homlok a talajt érinti. Maradjunk így olyan hosszan, ameddig csak szükségét érezzük, aztán ismételjük meg a gyakorlatot a másik oldalra is. Az a nagyszerű a galambpózban, hogy ha mindkét oldalra gyakoroljuk, akkor a térd, valamint a csípő egyidejűleg hajlik és nyúlik, ezáltal pedig a hétköznapi életben is mozgékonyabbak leszünk.

A torna akár otthon is végezhető. Ehhez az interneten találhatunk hasznos tippeket, útmutatót. Olvashatunk például a saspózról is, mely megmozgatja a vállakat, amivel nagyon jól oldja a nyaknál és a vállakban felgyülemlett feszültséget, mely az önkifejezés akadálya is lehet. A nyúlpózt (másik nevén a babapózt) is elsajátíthatjuk — ez a csípőnyújtáson kívül a relaxációban is segít.

A jógamesterek azért javasolják mindenkinek a csípőjógát, mert elmondásuk szerint a csípő és a farizom olyan stresszraktárhelyek, amelyek lezáródásával nemcsak szervi, hanem lelki eredetű gondok is felhalmozódnak a szervezetben. Ebből eredően jellemző lehet ránk a hangulatingadozás, a robbanékonyság és a stressz rossz kezelése. Ha a jógagyakorlatokkal megnyitjuk ezeknek a celláknak az ajtaját, testünkből egészségesen távozik a negatív energia, ezáltal pedig életünk kiegyensúlyozottabbá és aktívabbá válhat.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..