
A Procult Egyesület a Palicsi Vitorlázóklubbal Együtt a mozgásért, az örökségért, a közösségért mottóval másodszor tartja meg a Vermes Lajos-emléknapokat Palicson. Vermes Lajos 1880 és 1914 között megszervezte a palicsi olimpiai játékokat, tehát tizenhat évvel az első újkori, athéni olimpia előtt Palicson már több sportágban összemérhették erejüket és ügyességüket a versenyzők. Vermes kiváló sportoló, oktató és sportszervező volt, akinek a nevéhez több jelentős palicsi épület, valamint Európa harmadik kerékpárpályájának a létrehozása fűződik. A szervezők a háromnapos rendezvénnyel Vermes kultuszát és szellemiségét szeretnék továbbörökíteni, épített és szellemi örökségünket megismertetni, valamint a palicsi sportjátékok újraszervezése is a célok között szerepel.
A palicsi sportjátékokat Müller Zoltán, a Procult Egyesület elnöke nyitotta meg. Elmondta, hogy Vermes Lajos hagyatékából vándorkiállítást szerveznek, az iskolákban bemutatják a sportember munkásságát, a mai fiatalok nagy része ugyanis nem tudja, ki volt Vermes Lajos. Általa külföldön is jobban megismerték Palicsot, a turizmus és a gazdaság fejlődésnek indult. Vermes a nők számára is lehetővé tette a sportolást, és az első olimpiai falut is ő alapította a mai Bagolyvár épületében.
— Feladatunk, hogy hagyatékát továbbadjuk az újabb generációknak, összekössük a múltat a jövővel, a régmúlt időket felelevenítjük, és ebbe bevonjuk a fiatalokat is — mondta Müller Zoltán, majd a jelenlévőkhöz Nataša Aleksić, a Városi Tanács sporttal megbízott tagja és Kormányos László tartományi sporttitkárhelyettes is szólt.
A megnyitóünnepség után a három általános iskola (a palicsi Miroslav Antić, a szabadkai Majsai Úti és a hajdújárási-királyhalmi Petőfi Sándor) több mint kétszáz ötödik, hatodik és hetedik osztályos tanulója különféle egyéni és csapatjátékokban (50 és 200 méteres futás, súlylökés, evezés ergométeren, kötélhúzás, zsákban ugrálás) vetélkedett egymással, de a diákok megtekinthették a Vajdasági Birkózóakadémia és a Spartacus Vívóklub bemutatóját, valamint íjászkodhattak is.
Nágel János, a Procult Egyesület szervezőbizottságának tagja, a VMSZ Palicsi Helyi Szervezetének elnöke leszögezte, hogy az esemény nemcsak régiónk, hanem az egész vajdasági magyar közösség számára kiemelt jelentőséggel bír.
— Vermes Lajos maradandót alkotott, amiről nemcsak a saját eszközeiből felépített Bagolyvár tanúskodik, hanem az általa ránk hagyott szellemi örökség is. Tizenhat évvel az újkori athéni olimpia előtt Palicson sportjátékokat szervezett, melyeket 1914-ig többnyire saját eszközeiből tartott fenn. A Vermes-emléknapokkal az a célunk, hogy közösséget építsünk, egy olyan eseményt szervezzünk, amely megmozgatja a fiatalokat, az idősebbeket, a sportszerető embereket — mondta Nágel János.
Vermes Lajos neve a sport mellett az építészethez és a gazdasághoz is fűződik, hiszen fontos szerepet töltött be az infrastruktúra fejlesztésében Szabadkán. Résztulajdonosa volt annak a közvállalatnak, amely elindította a villamosforgalmat Szabadka és Palics között. Az olimpiai faluként működő Bagolyvárat is ő építette, mely tetőterében csaknem egy hónappal ezelőtt tűz ütött ki. Góli Csilla, Szabadka alpolgármestere elmondta, hogy az épület felújítása a cél, viszont építkezési engedélyt jelenleg nem kérhetnek, mivel a földhivatalban hibásan lett bejegyezve az ingatlan.
— Ennek rendezése, kijavítása után kaphatunk engedélyt, amellyel pénzeszközökre pályázhatunk. Az elsődleges becslések szerint a Bagolyvár felújítására 40-50 millió dinárra lesz szükség. Az épületnek olyan funkciót szeretnénk biztosítani, amely idevonzza a turistákat, amely egy más történetét meséli el Palicsnak, egy olyan sporttörténetet, amelyet Vermes Lajosnak köszönhetünk — mondta Góli Csilla hozzátéve, hogy Vermes Lajosnak a Bajai úti temetőben lévő kriptáját is fel szeretnék újtani, amire remélhetőleg hamarosan tudnak pénzforrásokat előteremteni.
A versenyek után, de még az ünnepélyes eredményhirdetés előtt velocipédbemutatót láthattak a diákok és a tóparton sétálók, majd kiderült, melyik iskola viheti haza a győztesnek járó vándorserleget. A három általános iskola diákjai keményen küzdöttek egymással, végül az összesített győzelmet a hajdújárási-királyhalmi Petőfi Sándor Általános Iskola tanulói szerezték meg.
A délután folyamán Palics napja alkalmából a helyi közösség által szervezett díszülés keretében kihirdették a Palics című rajzpályázat eredményeit, amivel pont került az első nap végére.
Szombaton 10 órakor megkoszorúzzák Vermes Lajos szobrát, az Ökoközpontban kiállítást nyitnak meg, melyet köszöntőbeszédek, Az előolimpia helyszíne — Palics című kisfilm bemutatása, majd két előadás követ. Elsőként Vermes Lajos hagyatékát dr. Szabó Lajos, a Magyar Olimpiai és Sportmúzeum nyugalmazott igazgatója mutatja be, majd Nagy Ákos, a Magyar Súlyemelő-szövetség főtitkára Szalay Józsefről, a brit súlyemelés ismeretlen, vajdasági magyar atyjáról tart előadást. A második nap panelbeszélgetéssel ér véget, melynek vendégei az imént említett két előadó mellett Németh Szilárd, a Magyar Birkózók Szövetségének elnöke, a Fidesz alelnöke lesz.
Vasárnap a Velatour keretében két kerékpártúrán (az egyik 60, a másik 13,5 km hosszú) és egy gyalogtúrán vehetnek részt a sportolni vágyók.
Fényképezte: Tóth Tibor