home 2024. április 24., György napja
Online előfizetés
Bubi
(—)
2014.06.25.
LXIX. évf. 26. szám
Bubi

A közösségi kerékpáros rendszer — Motoros koffer — Üzemanyag — tengervízből — Misszió az óceánok mélyére

A közösségi kerékpáros rendszer

Júliusban indulhat el a magyar fővárosban a közösségi kerékpáros rendszer, azaz a Bubi. A hetvenhat gyűjtőállomáson ezer-ezerötven kerékpárt helyeznek forgalomba. A rendszert 18 900 forintért lehet majd igénybe venni egyéves időtartamra. Az első ezer jelentkezőnek az éves bérlet 12 000 forintba kerül, ebből 5000 forintot a fél órán túli használatokra lehet fordítani — fél óra ugyanis ingyenes. A Bubi-rendszer kiépítése körülbelül 1,1 milliárd forintba került, amely forrás nyolcvan százaléka uniós támogatás.

Motoros koffer

Kínában rendkívül népszerű az úgynevezett motoros koffer, melyet egy vidéki parasztember technika iránt fogékony fia, He Liangkai talált ki. A szerkezet alapja egy elektromos roller, amelyre a feltaláló bőröndöt épített. A szerkezet húsz kilométer óránkénti sebességgel tud haladni, és összesen hatvan kilométer távolság megtételére képes. A járműbe feltalálója GPS-t, kürtöt és lopásgátló berendezést is épített. A szakemberek szerint a találmány — amely jármű és szállítóeszköz is egyben — rendkívül kreatív. Ha az ember üzleti útra indul, sokszor gondot okoz neki magával vinnie nehéz csomagját. Ha azonban a saját csomagján ülve kényelmesen közlekedik, mindjárt más a helyzet.

Üzemanyag — tengervízből

A hadi kutatások során gyakran születnek jelentős találmányok és tudományos eredmények. Az amerikai haditengerészet például a repülőgép-hordozó anyahajókon kíván kerozint előállítani. Az üzemanyag alapja szén-dioxid lenne, melyet a tengervízből vonnának ki. Az elképzelés egyáltalán nem utópisztikus, hiszen laboratóriumi körülmények között már sikerült tengervízből kis mennyiségben szintetikus üzemanyagot előállítani. A mérnökök nagyon bíznak a kísérletben. Részint azért, mert a kerozin alapját adó kőolajból egyre kevesebb áll rendelkezésre, másrészt pedig a tengerből kinyert üzemanyag használata lényegesen gazdaságosabb, feleslegessé válnak ugyanis a költségesen működtethető tankhajók. A kerozin hagyományos előállításához a repülőgép-anyahajókon sok villamos energia kell. Ezt generátorokból nyerik, amelyek működtetéséhez hajók számára előállított dízel- vagy nyersolajra van szükség. Ennek elégetése nemcsak költséges, hanem környezetkárosító is.

Misszió az óceánok mélyére

Mivel a Földön a víz alatti körülmények hasonlítanak leginkább a világűrbeli élethez, az amerikai űrkutatási hivatal két új, víz alatti missziót tervez. A NASA szakemberei szélsőséges körülmények között szeretnének olyan kísérleteket és vizsgálatokat elvégezni, amelyek a Nemzetközi Űrállomás asztronautái számára lehetnek hasznosak a jövőben. A speciálisan kiképzett asztronautáknak kilenc, illetve hét napot kell eltölteniük Florida partjánál, a mintegy húsz méterrel a víz felszíne alatt elhelyezkedő kutatóközpontban. „A víz alatti körülmények hasonlítanak a lehető legjobban a világűrbeli élethez” — mondta Bill Todd, a NASA egyik igazgatója. A Neemo 18 és a Neemo 19 missziót júliusra, illetve szeptemberre tervezik.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..