
Május 13-án a Szabadkai Városi Múzeumban megnyílt a Magánügyből közügy — Modernizmus Baján című kiállítás. Kovács Zita művészettörténész, a tárlat kurátora és a bajai Türr István Múzeum igazgatója nyitotta meg, dr. Ninkov Kovačev Olga művészettörténész, a Szabadkai Városi Múzeum megbízott igazgatója pedig köszöntötte a jelenlévőket.
A kiállítás a Modernizmus Bácskában — Timsum2 határon átnyúló együttműködési IPA-projektum kiállítássorozatának első tárlata.
— Az elmúlt évtizedben a Szabadkai Városi Múzeum és a Bajai Türr István Múzeum IPA-projektumaival sikerült áttekintenünk a barokk korszak művészetétől egészen a modernizmus művészetéig ennek a térségnek, a bácskai régiónak a művészettörténetét. Az IPA Modernizmus Timsum2 című pályázat támogatásának köszönhetően 2026 végéig olyan kutatóprogramokat, konferenciákat, kiállításokat, múzeumpedagógiai foglalkozásokat tervezünk, szervezünk és tudunk finanszírozni, amelyek ebben a két évben a modernizmus, tehát a XX. század első öt-hat évtizedének a művészetét kutatják. Ezt szeretnénk feltárni, restaurálni, publikálni, kiállításokon bemutatni, illetve pedagógiai programok segítségével közelebb hozni a gyerekekhez ennek az évszázadnak a jelentős magyar kulturális örökségét, a modernizmus művészetét, mely a századfordulós Nagybányán gyökerezik, de a II. világháborút követő néhány évben fejeződik be. Nagyon sokszínű ez a kiállítás, nagyon sok kaput nyit meg a modern magyar művészet irányába, és szeretnénk ezt a kincset — a sok-sok magángyűjteményben, aztán a közgyűjteményben, múzeumi gyűjteményekben összefoglalt térből elmozdulva — Bajáról elhozva Szabadkán is megmutatni. Olyan alkotók szerepelnek, mint Aba-Novák Vilmos, Rippl-Rónai József, Szőnyi István, Berény Róbert, Bernáth Aurél, Boromisza Géza, Boromisza Tibor, Tihanyi Lajos, Schönberg Arnold, és még sorolhatnám. A bajai festőművészek közül is több alkotónak hoztuk el a munkáját, az Ibert család, B. Mikli Ferenc, Kun István, P. Bak János, Ágoston Vencel művei találhatók a kiállításon. Szerettük volna tematikusan is megmutatni ezt a sokszínűséget. Van olyan terem, ahol az önarcképekben tükröződik a művész hitvallása, vagy ahol a Balaton, illetve a Sugovica, a Duna, a vizek feldolgozására van több példa. Egy olyan termet is készítettünk — mint egy virágcsokrot —, ahol a kompozíciókhoz való kötődés, a különféle geometrikus irányzatokban való kiteljesedés nagyon szép példáit láthatjuk, és reményeink szerint nemcsak a bajai, XX. századi modernizmus művészeti törekvései, hanem magyar sajátosságok is megjelennek a kiállításon. Nagy örömmel hoztuk el Szabadkára ezeket az alkotásokat, és nagy szeretettel javaslom, hogy mindenki tekintse meg a kiállítást — mondta Kovács Zita.
— Ebben a projektumban a következő lépés az ősszel történik meg itt, ebben a képtárban. Pechán József kiállítását szervezzük meg, aki az első modernista festő volt Vajdaságban. Ugyancsak az őszre tervezzük azt a tudományos konferenciát Szabadkán, ahova meghívjuk a bajai és más vajdasági kollégákat is, a téma a Modernizmus a Bácskában lesz. Az év végén következik az a szép záróakkord, amikor a Szabadkai Városi Múzeum fog vendégszerepelni a bajai múzeumban. Számomra ez egy nagyon inspiráló kiállítás, nagyszerű művek és művészek. Ez a bajai tárlat is sokat segít nekünk abban, hogy még jobban rálássunk a saját modernizmusunkra, hogy kikristályosodjon néhány olyan tematikus egység, amelyre eddig esetleg nem figyeltünk fel, tehát ez is a kutatás része, és nagyon örülök ennek a közreműködésnek — emelte ki dr. Ninkov Kovačev Olga.
A kiállítás legalább két hónapig lesz látható, csaknem 90 alkotás érkezett a bajai múzeum gyűjteményéből Szabadkára, május 28-án pedig a kiállítás szerzője, Kovács Zita tárlatvezetést fog tartani.
Fényképezte: Miskolci Krisztina