home 2025. június 20., Rafael napja
Online előfizetés
Amiért nevetni jó
Dr. Kasza Bálint
2025.04.30.
LXXX. évf. 17. szám
Amiért nevetni jó

„Istennek van humorérzéke. És mivel egy ilyen csodálatos világot teremtett nekünk, joggal várja el tőlünk, hogy még a legborongósabb napokon is találjunk okot a nevetésre” (Dean R. Koontz).

Olyan világban élünk, amelyben a szorongás lett a fő emberi érzelem, tömegesen feszengenek, aggódnak, félnek, ami az agyat folyamatos felkészültségre kényszeríti, készenlétre kárhoztatja, hogy tudjon reagálni a lehetséges veszélyre. Ettől olyan belső feszültség, nyugtalanság alakul ki, amely megmérgezi a hétköznapokat, az ember megterhelőnek, nyomasztónak érzi az életét, ahelyett, hogy örömét lelné benne. Az eluralkodó idegesség, levertség teret enged a negatív gondolatoknak és érzelmeknek, pl. a depressziónak, ami hosszabb idő után testre-lélekre negatívan hat, gyengíti az immunrendszert, befolyásolja az elme működését, tompítja a memóriaközpontot, gyakran fájdalmas izommerevséget okoz. 

Depresszió, szomorúság: A hiteles élet titka az, hogy az életben nem lehet mindig jól járni, de nevetni mindig lehet!

Tetézi a helyzetet napjaink individualista szemlélete, mely nem veszi figyelembe, hogy az ember társas lény, és mely azt sulykolja, hogy mindenkinek egyéni célokra kell törekednie, a személyes boldogság és függetlenség fontosabb a közösségi céloknál és érdekeknél. Ha az individualizmus addig terjed, hogy az ember figyel magára, érvényesíti magát, van saját akarata, a folyamat nem káros. Más a helyzet, ha ez átcsap olyan folyamatba, ahol az egyén kezd eltávolodni, elidegenedni, különbnek, másabbnak tartja magát a környezeténél, a többi ember fölé igyekszik helyezni magát, észrevétlenül elidegenedik, magányossá válik. A kialakuló egyszemélyes „közösségekben” legtöbben már nem a csoport értékeit tartják fontosnak, hanem saját elképzeléseik alapján cselekszenek, hiszen csak saját maguknak tartoznak hűséggel. A magány pedig idővel szorongást, félelmet, szégyenérzetet, reménytelenséget okoz — magányosnak lenni senki sem szeret. Jóllehet mindenki volt már magányos, ennek ellenére a krónikus magány a testi-lelki egészséget is veszélyezteti. Összefüggésbe hozható az immunrendszer alacsonyabb működésével, a csökkent stressztűrő képességgel, a depresszióval, sőt még a várható élettartam csökkenésével is. 

Magány: „Egyedül: ez a szó egyértelmű a halállal” (V. Hugo)

A legtöbben szeretnénk menekülni ebből a helyzetből, s ennek feloldására az egyik leghatékonyabb módszer a nevetés, mely szociális kapcsolatokat alakít ki, fájdalomcsökkentő, növeli a jóllétet, derűs érzelmi állapotot hoz létre, közösségi érzést, összekötő hidat alkot fiatalok és idősebbek között. „A nevetés mindenekelőtt társas dolog, a nevetés megkíván egy másik embert” — mondja Provine idegkutató. A nevetés jelentőségét a világ évente kétszer is igyekszik a figyelem középpontjába állítani: először április 14-én a nevetés nemzetközi napján, majd május 1-jén, a nevetés világnapján. Május 1-jéhez más ünnepek is tartoznak, melyek elhomályosítják a nevetés világnapját, pedig érdemes figyelni rá és megemlékezni róla, hiszen a nevetés meghosszabbítja, édesebbé teszi az életet. Nincs a világban kultúra mosoly és nevetés nélkül.

A nevetés nemzetközi napja: „A nevetés oldja a stresszt, növeli az összetartozás érzését, csillapítja a fájdalmat” (G. Rubin)

Az evolúciós elméletek szerint a nevetés és a mosoly genetikailag belénk kódolt tevékenység, mely a beszéd előtti időszakban a biztonságnak, a közösséghez való tartozásnak volt egyfajta kifejeződési formája. Olyan érintkezési, kapcsolati forma, amellyel az egyén azt üzente a közösségnek, hogy minden rendben van. Fontos szerepet kap/kapott a párválasztásban, a konfliktusok és az agresszió csillapításában. A kacagtató emberek vonzóbbak, vicceikkel azt üzenik környezetüknek, hogy agyuk, génjeik egészségesek, hiszen a szellemességgel megnyitják azt a szelepet, amely ha kinyílik, felszabadítja, feloldja az elnyomott érzelmeket, keserűségeket, haragot, mely csak az emberre jellemző, aki nevetéssel meg tud szabadulni olyan negatív érzelmektől, mint a düh, félelem. Ha valakinek van humora, azzal jó együtt lenni, szívesen vagyunk a társaságában, mert nevetni jó, hiszen ez egyfajta mulattató válasz a külvilág nehézségeivel való szembenézésre. Nagyon is igaza van a mondásnak, mely szerint ha nevetsz, veled nevet az egész világ, hiszen a kacagás ragadós. A humorban benne van az összetartozás öröme, összekapcsol, mindig szüksége van a társaságra, közönségre, hiszen a visszajelzés nélkülözhetetlen, önmagunknak nem mesélhetünk vicceket. „Hiába fürösztöd önmagadban, / Csak másban moshatod meg arcodat” — írja József Attila.  

Abban egyet kell értenünk, hogy a pozitív életszemlélet, a jókedv és a nevetés az egészségünk egyik kulcskérdése, hozzásegít a boldogabb, kiegyensúlyozottabb élethez, a humorra és a pozitív érzésekre nyitott ember könnyebben tud megküzdeni testi-lelki nehézségeivel, az élete kihívásaival és betegségeivel. Sokszor hallani is, hogy a nevetés a legjobb orvosság. Csökkenti a vérnyomást, javítja a légzést és a szervezet oxigénellátását. Mérsékeli a stressz érzetét, ellazítja az izmokat, örömérzetet kelt, mivel serkenti a boldogsághormon, az endorfin termelését, továbbá tágítja az ereket, ezáltal fokozza a vérkeringést és a szívműködést, mérsékli a fájdalomérzetet, serkenti az immunrendszert, csökkenti a testben lévő stresszhormonok szintjét.

Akkor minként lehet, hogy annyi mogorva, rosszkedvű embert látni környezetünkben? Valami baj van velünk, hogy elfelejtettünk mosolyogni? Hogyan jutottunk idáig, hogy a mindennapokban az emberek nem kedvesek, gyakran minősíthetetlenül viselkednek egymással? Nem látják az összefüggést, mely szerint a nevetés, a jókedv, a boldogság a lelki egészségünk legfontosabb építőkövei, melyekkel alakíthatjuk, megkönnyíthetjük az életet. Rajtunk áll, hogy képesek vagyunk-e a kellemesebb, vidámabb, örömtelibb utat választani, vagy inkább a szürke, egyhangú, unalmas hétköznapokban maradunk. Mindössze meg kell teremtenünk az alkalmat a nevetésre, és ha ez sikerült, annál boldogabbnak érezzük magunkat. Annyira fontos ez számunkra, mint a napfény, mert már az is bebizonyosodott, hogy még a mesterségesen elért mosoly (pl. csiklandozással) is jótékony folyamatokat idéz elő, javítja a kedélyállapotot, jótékonyan hat az agyi és a testi funkciókra.

Mit kell tennünk, hogy minél gyakrabban élvezhessük a nevetés gyógyító erejét? Ennek érdekében akár otthoni rutint is kialakíthatunk: Készítsünk összeállítást komikus jelenetekből, melyek már megnevettettek bennünket. Nézzünk vicces videókat, vígjátékokat, keressünk a világhálón pl. mókás állatvideókat, melyek ki tudnak zökkenteni bennünket a mélabúból. Olvassunk vagy meséljünk egymásnak vicceket, idézzünk fel egy régebbi megnevettető jelenetet, akár a saját életünkből, hogy azokon újra és újra nevessünk. Keressük olyan, számunkra kedves emberek társaságát, akik vidámak, mondanak egy-egy remek viccet, optimisták, akiknek társaságában könnyebben tudunk nevetni. Tanuljunk meg nevetni még akkor is, ha nincs ehhez kedvünk, mert ki tudjuk űzni magunkból a feszültséget, ezzel is beindulnak a felsorolt pozitív folyamatok, és máris jobban érezzük magunkat. „Amikor nevetsz, megváltozol, és amikor megváltozol, a világ is megváltozik körülötted” — állítja dr. Kataria.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..