
A palicsi Magyar Művelődési Központban a kicsik és a nagyok körében is zsong az élet. Az épületben tanulásra és szórakozásra egyaránt van lehetőség, a kettőt ötvözi a játékos gimnasztika, mely februárban indult el Piukovity Szandra vezetésével.
A kétgyermekes édesanya testnevelő- és tánctanár, pontozóbíró és személyi edző is egyben, és az egyik legnagyobb célja, hogy népszerűsítse a mozgást a gyerekek körében.
Szandra Magyarkanizsáról, a férje pedig Szabadkáról származik, kipróbálták a külföldi életet, két évig Írországban tartózkodtak, és néhány éve költöztek haza a családjukkal Szegedről. Nemcsak a lakóhely esetében tértek vissza a gyökerekhez, hanem a szenvedély terén is, hiszen Szandra életében már kisgyerekként fontos volt a testmozgás.
Piukovity Szandra
— Mindig örökmozgó voltam, a két bátyámmal állandóan játszottunk, sokat voltunk a szabadban. Kilencéves koromban kezdtem el gimnasztikára járni Szajkó Erzsébet tanárnőhöz, majd kipróbáltam magam a modern táncban is, és ezt tizenegy évig aktívan űztem. Sokféle sportágba belekóstoltam, teniszeztem, kajakoztam, dzsúdóztam, emellett néptáncoltam is egy rövid ideig. Szép eredményeket értem el a gimnasztikában, mert hajlékony és kitartó voltam, így rengeteg versenyt megjártunk a tanárnővel. A testmozgás iránti szenvedélyem kamaszkoromban is megmaradt, ezért Szegeden testnevelő tanár szakot fejeztem be a főiskolán. Imádom a sportot, és úgy gondolom, hogy sokkal gazdagabbak vagyunk általa, hiszen már a testtartásunkon is látszik, hogy milyen kondícióban vagyunk, eleget mozgunk-e — mesél a sport iránti elhivatottságáról Szandra, aki egy lágyabb vonalat is képvisel, Szabadkán ugyanis az Adagio balett-táncstúdióban foglalkozik a növedékekkel. Itt a jazzbalett és a modern tánc mellett a gimnasztika elemeit is alkalmazza, hogy a táncosok minél hajlékonyabbak, rugalmasabbak legyenek, és gördülékenyen tudjanak dolgozni a testükkel.
Palicson összesen húsz gyerek jár Szandrához gimnasztikára és modern táncra, jelenleg az alapok elsajátítása van folyamatban:
— Hétfőnként és szerdánként 45 percre találkozunk a kiscsoporttal, melynek tagjai hat—kilenc évesek, a nagycsoporttal pedig hétfőn és szerdán 45 percet tornázunk, szombatonként pedig 1 óra hosszát. Náluk a legidősebb tag a lányom, aki tizennégy éves. Azt tanultam a főiskolán, és én is ezt vallom, hogy már kiskorban próbáljon ki mindenféle mozgást a gyermek. Engedjük neki, hogy keresgéljen, mi tetszik neki, és ne várjunk tőle nagy teljesítményt az elején, hiszen a legkisebbeknél a sportolás is játékos formában történik. Fontos, hogy csapatban lehetnek, barátkozhatnak, megtanulhatják a térérzékelést. A gimnasztika esetében nekik olyan alapdolgokat mutatok meg, mint a járásfajták, a gurulások vagy a forgások. Minden korosztálynál azt szeretem a legjobban, ha a nulláról kezdik nálam a gyerekek, ha semmit nem tudnak, mert ha van egy rosszul berögződött mozdulatsor, akkor azt nehezebb korrigálni, mintha én mutatnám meg, hogyan kell helyesen kivitelezni a gyakorlatot. A gimnasztikának számtalan pozitív hatása van. Általa megváltozik a testtartásunk, megtanuljuk a hidat, a spárgát, a kézenállást, a cigánykereket és sok más érdekes, hasznos gyakorlatot. Több fiatal lány jelezte, hogy gerincproblémával küzd, és miután elkezdtek gimnasztikára járni, egy idő után javulást vettek észre magukon. Természetesen a hajlékonyabb fiatalok könnyebben el tudják sajátítani a gimnasztikai elemeket, de az is megtanulhatja őket, akinek nincs ilyen adottsága. Ha megtanuljuk a gimnasztikai alapokat, akkor a következő lépés a szertorna lehet, ahol viszont nagy szükség van az erőre, úgyhogy nem kell elkeseredni, ha nem vagyunk kellően hajlékonyak, mert más képességet is tudunk valahol kamatoztatni a sporton belül.
Mint minden sportágban, a gimnasztikában is rengeteg befektetett munkára és időre van szükség, hogy eredményt érjünk el. Mi februárban kezdtünk el együtt dolgozni, és valószínűleg majd csak jövőre érjük el azt a szintet, hogy bemutatót tudjunk tartani. Ilyenkor nemcsak a gyerek, hanem a szülő türelmére is szükség van, mert sokan már néhány hónap után eredményeket szeretnének látni. Nehéz ebben a rohanó világban lelassítani, és tiszteletben tartani a testünket, kivárni, hogy sok-sok gyakorlással megérjünk egy-egy gyakorlat elsajátítására, hogy szintet lépjünk, de érdemes rászánni magunkat erre a hosszú folyamatra. Otthon lehet erősíteni, dolgozni az izmokon, de józanul kell viszonyulni a gimnasztikához. Minden óra bemelegítéssel kezdődik és nyújtással fejeződik be, és igyekszem egyénileg is foglalkozni a gyerekekkel, mert az teljesen természetes, hogy nem egyforma ütemben haladnak — mesélte a foglalkozás vezetője.
Mint a legtöbb területen, itt is a szülő az elsődleges minta, mellyel találkozik a gyerek, ezért ha mi magunk is mozgunk, rekreációs sportot űzünk, akkor könnyebben tudjuk ösztönözni a családtagjainkat, gyerekünket.
— Azt látom a mai tizenéveseken, hogy kevesen és keveset mozognak, nem jellemző a korosztályukra a fizikai aktivitás, mert elfoglaltak, sokat tanulnak, holott egy ördögi körről beszélünk, aki ugyanis sportol, az jobban tud összpontosítani. Mivel fizikailag kifárad, jobbat alszik, és kipihentebb lesz másnap. Nyilván az sem másodlagos, hogy egészségügyi szempontból is kiemelten fontos lenne a testmozgás. Ha neurológiai, ér- vagy szívrendszeri betegsége van valakinek, azt szoktam javasolni, hogy konzultáljon az orvosával, mielőtt beiratkozik hozzám, de nincs olyan betegség vagy elváltozás, amely kizáró ok lenne a gimnasztikázásra. Általában a fiúk jobban szeretik a küzdősportokat vagy a labdajátékokat, a gimnasztikára és a táncra főleg a lányok fogékonyak. Mindössze egy fiú van a két csoportban, aki mellesleg nagyon ügyes, és sok szeretettel várom a fiúkat is. Nemcsak Palicsról, hanem a környező településekről is érkeznek gyerekek, és azt látom, hogy várják az órákat, készülnek rájuk, mert szeretnének egyre jobbak lenni. Nagyon lelkesek a modern tánc iránt is, már többen jelentkeztek a csoporton belül, hogy szeretnének szólóban vagy duóban táncolni, én pedig örülök a lelkesedésüknek, mert az alapokat most, ilyen fiatalon lehet lerakni, melyekre pedig gyönyörűen tudnak később építkezni — tudtuk meg Szandrától, aki továbbra is várja a játékos tornára kíváncsi fiatalokat.
A tervei között szerepel egy olyan saját terem megnyitása, amely őt tükrözi, és ahol a fiatalok mellett az idősebb korosztállyal is foglalkozhatna. Addig is a legfontosabb cél, hogy minél több emberrel megszerettesse a sportolást, hogy ezáltal minőségibb életet élhessenek.
A szerző felvételei