home 2024. április 25., Márk napja
Online előfizetés
Szentföld és hajdúvirtus
Csermák Zoltán
2017.11.08.
LXXII. évf. 45. szám
Szentföld és hajdúvirtus

Pávaválogatók vége felé

A Fölszállott a páva utolsó területi válogatójához érkezett. Pénteken a hajdúböszörményi összeállítás nyitja a sort, majd a nézők az erdélyi Mikházán folyó küzdelemnek lehetnek részesei.

A Fölszállott a páva népzenei és néptánc tehetségkutató válogatói a befejezéshez közelednek. Az MTVA és a Hagyományok Háza közös rendezvénye ez alkalommal a Hajdúságból és a Nyárád mentéről jelentkezik.

A versenysorozat észak-alföldi válogatójának a Hajdúság székhelye, Hajdúböszörmény ad otthont. A nagy múltú városban 44 versenyző és formáció méri össze a tudását, közöttük hat külhoni indulónak is szurkolhatunk.


Torkos Zenekar, Beregszász

A Debreceni Hajdú Táncegyüttes még nemrégiben a messze távolban, a kínai táncrajongók szívét dobogtatta meg, ezúttal a város főterén népszerűsítik a műsort, s nemcsak a színpadi produkciójukkal, de a csikósok karikás ostorának pattogtatásában is maradandót alkotnak. Mitru Barbara Aknaszlatináról érkezik, tanúsítva, hogy a kárpátaljai szórványban is még élénken él a népi kultúra, s a népdaléneklés a magyarság megtartásának is fontos záloga. Varga József a helyi hajdúvirtus letéteményese, s jelenlétével is jelzi, hogy jó döntés volt a versenyt a városban rendezni. Glonczi Rodrigó roma táncos már-már akrobatikus mozdulataival hódít, s a női nem nagy kedvelőjének vallja magát. A Csikuska Táncegyüttes viszont a férfi-nő kapcsolatok terén szelídebb vizekre evez, a párválasztáshoz csinál kedvet, s élő példával állítja, hogy a tánc a legjobb összeboronáló.


Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttes, Nagyida

A nagyidai Ilosvai Selymes Péter Néptáncegyüttesben sem „Csallódhattunk”, tagjai kedvesen beszélnek arról, hogy a táncon kívül a szabadidejükben is gyakran összejönnek a szórványban.

Mikháza, a Felső-Nyárád menti „Szentföld” központjában az erdélyi jelentkezők izgulhatnak a továbbjutásért. A tizenhét induló között többségben vannak az énekesek.


Székely Kincső, Székelyudvarhely

A kolozsvári Gorzó Boglárka már a Páva gyermekfordulóiban rutint szerzett, a Tatrospart néptánccsoport viszont csak fél éve alakult, de a gyimesi csapat már előszeretettel mutogatja oroszlánkörmeit. A székelyudvarhelyi Székely Kincső családjában a hit és az erkölcs a meghatározó, s a fiatal előadó az éneklésben teljesedik ki, olyannyira, hogy buszsofőr édesapja járgányán is már — közkívánatra — számtalanszor dalra fakadt. A szamosújvári Ördöngös Zenekar bravúros játékával bizonyítja, hogy az örmény városban még élénken kísért az ott nyugvó Rózsa Sándor betyáros szelleme.


Kalotaszeg Legénytársulat, Kalotaszeg (Váradi Levente fotói)

 „Cigány ló nélkül nem cigány, és egy szép ló, olyan mint egy szép nő” — vallja Eötvös Remusz énekes, aki saját bevallása szerint tud beszélni a lovak nyelvén, s dalaiban is megjelennek a nemes paripák. A mozit a Kalotaszegi Legénytársulat zárja, akik az ének és tánc közül az utóbbit választották, s azért vannak pont öten, hogy ha szűkösen is, beférjenek egy személyautóba.

Természetesen a filmek végén a továbbjutók megismerésével a nézők és a versenyzők is felsóhajthatnak, ki ezért, ki azért…


Adás: 2017. november 10. (Duna 20.25), a vágatlan produkciók megtekinthetők:
www.mediaklikk.hu/pava

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..