home 2024. március 28., Gedeon napja
Maraton, magyarkanizsai triatlonnal tarkítva
2014.08.13.
LXIX. évf. 33. szám

Szombaton tartották meg Magyarkanizsán a XXXIII. Nemzetközi úszó– és futómaratont, mely az idén néhány újdonságot tartogatott. Az úszás és a futás érmesein kívül első alkalommal hirdették ki e két sportág összesített legjobbjait, valamint a IX. Nemzetközi gyalogtúra is a maraton kötelékébe került.

A hagyományt követve az óvodások ezúttal is vízbe szálltak, illetve rajthoz álltak. Úszásban 170 szerbiai, magyarországi, erdélyi és hollandiai versenyző vágott neki a 3000 méteres távnak a kellemes hőmérsékletű Tisza vizében. A férfiak között a leggyorsabbnak az óbecsei Farkas Tamás bizonyult, aki 27 perc 31 másodperc alatt teljesítette a távot. A második helyen a szintén óbecsei Hasznosi Tóth Csongor, a harmadikon pedig a magyarkanizsai Enis Beharović végzett.

— Zsinórban a harmadik tiszai versenyt nyertem meg, mivel Moholon és Óbecsén is elsőként értem célba. Egy kicsit rosszul rajtoltam, de csakhamar az élre törtem, és ezt a futam végéig tartani is tudtam. A mezőny itt mindig erős, éppen ezért minden, Magyarkanizsán aratott győzelem nagy jelentőségű — mondta Farkas, aki harmadszor nyerte meg a magyarkanizsai maratont.

A lányok mezőnyében a szegedi Vass Laura „csapott” elsőként célba 29 perc 28 másodperces idővel, a tavalyi bajnok, a mindössze három másodperccel lemaradó, óbecsei Jelena Ječanski és a szabadkai Ladányi Lili előtt.

— Most úsztam másodszor hosszabb távot a Tiszában. Az ezüstérmessel nagy harcot vívtunk, de a küzdelem végét jobban bírtam, és sikerült nyernem. Remélem, hogy jövőre kijutok a nyílt vízi úszó-Európa-bajnokságra, s ott pontszerző helyen, tehát az első hatban végzek — mondta Vass.

A délutáni futómaraton rajtjára a magyarkanizsai helyi közösség épülete előtt mintegy kétszázötven futó gyülekezett, és három kört tett a városban. Elsőként a tanulásban akadályozott gyermekek és a fogyatékkal élő fiatalok álltak rajthoz, majd a rövidebb távok, az 1500 és a 3000 méter következtek. A maraton 9 kilométeres távját a férfiak mezőnyében a zombori Josip Major nyerte, a második, a nagykikindai Nebojša Milenković tizenöt másodperccel maradt le, a harmadik, a szabadkai Dimitrije Crnokrak pedig a győztes után negyven másodperccel ért célba.

— A magyarkanizsai maraton gazdag hagyományra tekint vissza, ezért minden évben nagy örömmel jövök ide. Meg vagyok elégedve, hogy ezen a, számomra oly kedves versenyen diadalmaskodtam — mondta a célba érkezése után Major.

A lányok versenyében elmaradtak az izgalmak, az orosházi Varga Éva ugyanis fölényes győzelmet aratott a tavalyi bajnok, a magyarkanizsai Bognár Csilla (lemaradása 2 perc 8 másodperc) és a csantavéri Német Anett (lemaradása 2 perc 43 másodperc) felett.

— A második körben több holtpont is volt, de szerencsésen átvészeltem őket. Egyetlen célom a táv teljesítése volt, ami sikerült is. Időeredményem lehetett volna jobb is, de a nagy meleg megtette a hatását — mondta a második helyezett Bognár Csilla.

Este száz részvevővel kezdődött meg a Természetjáró Egyesület 26 km hosszúságú, IX. Nemzetközi gyalogtúrája, melynek célja a horgosi Túrú-tanyán volt. Az idén először lehetett teljesíteni a magyarkanizsai triatlont, amely 3 km úszásból, 9 km futásból és a 26 km-es gyalogtúrából állt, valamint első alkalommal hirdették ki az úszás és a futás összesítettjének győzteseit. Az úszáson, a futáson és a gyalogtúrán kívül az érdeklődők extrém kiképzésen is részt vehettek, valamint ízletes tésztaparti is színesítette a XXXIII. Nemzetközi úszó– és futómaratont. A díjazottak az Együtt Veled–Értük Értelmi és Testi Fogyatékosok Érdekeit Védő és Segítő Egyesület tagjai által elkészített emlékérmeket és serlegeket kapták, a győztesek pedig szerkesztőségünk ajándékcsomagját is átvehették.

Győztesek

Úszás, 600 m, 11 éves fiúk: Nagy Dániel (Magyarkanizsa), lányok: Rózsa Barbara (Magyarkanizsa). 800 m, 12—15 éves fiúk: Piri Pál (Zenta), lányok: Barna Erika (Zenta). 3000 m, 12 éves fiúk: Szabó Ádám (Magyarkanizsa), lányok: Jovana Ječanski (Óbecse). 13—15 éves fiúk: Milorad Matić (Zenta), lányok: Vass Laura (Szeged). 16—19 éves fiúk: Farkas Tamás (Óbecse), lányok: Vladisava Duduković (Zombor). 20—29 éves férfiak: Balog Attila (Magyarkanizsa), nők: Jelena Vasiljević (Kúla). 30—39 éves férfiak: Kaszás Krisztián (Zenta), nők: Maróti Ágnes (Szeged). 40—49 éves férfiak: Goran Zelić (Zombor), nők: Rudics Zsuzsanna (Zenta). 50—59 éves férfiak: dr. Niedermayer György (Makó), nők: Kalmár Ilona (Magyarkanizsa). 60—69 éves férfiak: Vojislav Mijić (Šabac), nők: Szécsényi Zsuzsanna (Magyarkanizsa). 70 éves kor feletti férfiak: Melkuhn Dezső (Szentes), nők: Katyánszki Magdolna (Topolya). Leggyorsabb úszók: Farkas Tamás (27’ 31”) és Jelena Ječanski (29’ 28”) (mindketten óbecseiek). A leggyorsabb magyarkanizsaiak: Enis Beharović és Gojkov Sára. A legidősebb részvevő Póth Imre (1937, Újvidék), a legfiatalabb pedig Aleksa Duduković (2005, Zombor).

Futás, 1500 m, 10 éves korig, fiúk: Stefan Rogić (Szabadka), lányok: Árok Anna (Magyarkanizsa). 3000 m, 11—15 éves fiúk: Nagy Balázs (Magyarkanizsa), lányok: Ladányi Lili (Szabadka). 9000 m, 14 éves korig, fiúk: Habonyi Marcell (Magyarkanizsa), lányok: Galik Fanny (Magyarkanizsa). 15—20 évesek, fiúk: Török Bence (Zenta), lányok: Bognár Csilla (Magyarkanizsa). 21—28 évesek, férfiak: Damir Stojanov (Apatin), nők: Német Anett (Csantavér). 29—37 éves férfiak: Josip Major (Zombor), nők: Varga Éva (Orosháza). 38—45 éves férfiak: Nebojša Milenković (Nagykikinda), nők: Dragana Špehar (Kúla). 46—53 éves férfiak: Đuka Čeljuška (Zombor), nők: Domonkos Erzsébet (Magyarkanizsa). 54—61 éves férfiak: Zoran Janković (Kúla), nők: Gutainé Cziráki Ilona (Tata).

62—69 éves férfiak: Radovan Radulović (Szabadka), nők: Bánszky Marianna (Tata). 70 éves kor feletti férfiak: Molnár Mihály (Szeged), nők: Leposava Džaković (Újbelgrád).

Leggyorsabb futók: Josip Major (31’ 49”) és Varga Éva (36’ 19”). A leggyorsabb magyarkanizsaiak: Hajas Tibor és Bognár Csilla. A legidősebb versenyző: Simo Džaković (1931, Újbelgrád), a legfiatalabb pedig Gálik Fanny (2004, Magyarkanizsa).

A kéttusa (úszás + futás) abszolút győztesei: Enis Beharović és Gojkov Sára. A magyarkanizsai triatlont (úszás + futás + gyalogtúra) Pósa Károly, Mészáros László, Spitzner Sándor József és Faragó József teljesítette. A legfiatalabb és a legidősebb gyalogtúrázó: Vida Álmos (Pilicsaba, 11 éves) és Kecskés Maconkai Géza (Zenta, 70 éves). A legnagyobb csapat a nyolctagú tatai együttes volt.