home 2024. április 20., Tivadar napja
Online előfizetés
Egy kőkemény év, avagy 2015 dióhéjban
Talpai Lóránt
2016.01.03.
LXX. évf. 52. szám
Egy kőkemény év, avagy 2015 dióhéjban

Az idei esztendő világpolitikai szempontból két szóval írható le legjobban: terrorizmus és migráció. A két dolog valójában összefügg egymással, részben az egyikből következik a másik.

Valójában minden Párizsban kezdődött, és ott is ért véget. Közvetlenül az új esztendő beköszönte után két álarcos támadó tizenkét emberrel végzett a francia fővárosban, a Charlie Hebdo nevű szatirikus lap szerkesztőségében. A támadásra azért került sor, mert a lap rendszeresen jelentetett meg karikatúrákat az iszlám világról és Mohamedről is. A támadókat két nap rendőrségi üldözés után Dammartin-en-Goële iparterületén végezték ki. Mindeközben Szíriában kegyetlen polgárháború szedte áldozatait, és késztetett menekülésre milliókat. Olyannyira, hogy júniusra a 10 milliót is elérte a szíriai menekültek száma a nagyvilágban. Hozzájuk százezrek csatlakoztak különféle országokból, főként Afganisztánból, illetve Irakból, és Európa felé vették az irányt. A hazájukat elhagyó személyek többsége Törökországban zsúfolódott össze, majd részben szárazföldön, részben a tengeren keresztül valósággal megrohamozták Európát. Görögország államcsődjével és a folyamatos előre hozott választásaival foglalkozott, ezáltal nem volt akadály a menekülteknek. Szerbián át előbb Magyarország, majd Horvátország felé vezetett a hazájukat elhagyók útja. A nyár elején a röszkei határátkelőt valójában megtámadták, mert Magyarország kerítéssel próbálta megvédeni a határát, mely egyúttal a schengeni határ is. Az európai politika és a közbeszéd 2015-ben teljes mértékben a menekültválságról szólt. Az Európai Unió politikusai, élükön Angela Merkel német kancellárral általában megkésett és elhibázott megoldásokat javasoltak a menekültkérdés kezelésére. Európa nyugati része egyébként is évtizedek óta küzd a másod- és a harmadgenerációs bevándorlók beilleszkedésével, illetve ennek hiányával, mely súlyos gondokat okozott. Elég csak a párizsi vérengzésre gondolni. November 13-án három fegyveres rontott be a Bataclan nevű koncertterembe, és az Allah akbar felkiáltás után vaktában lövöldözni kezdett, majd túszul ejtette az ott tartózkodókat. A vérontásban csaknem száz ember vesztette életét. Ezenkívül jó néhányan meghaltak még a francia főváros több pontján bekövetkezett lövöldözésekben. A tragikus események után az év egy klíma-csúcstalálkozóval ért véget, szintén Párizsban. Bizalomra adhat okot, hogy a világ országainak sikerült egy, az eddigieknél vélhetően hosszabb életű klímamegállapodást kötniük.

Hozzászólások
Hozzászólások
0
Hozzászólás küldése
1000 karakter áll rendelkezésére
A megjegyzésekben kifejtett vélemények a hozzászólások szerzőinek magánvéleményei, és nem tükrözik az internetes portál véleményét. A megjegyzéseket moderáljuk és jóváhagyjuk az általános szerződési feltételeknek megfelelően.
Támogatóink
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabjuk a tartalmakat és reklámokat, hogy működjenek a közösségi média funkciók, valamint hogy elemezzük a weboldal forgalmát. Bővebben a "Beállítások" gombra kattintva olvashat.
Az oldal sütiket használ, hogy személyre szabja az oldalon megjelenő tartalmat és reklámokat..